بازداشت نماینده سازمان اطلاعاتی ایران به اتهام سوءقصد به رهبر الاحوازیه!؟

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: مقامات دانمارک از بازداشت یکی از اعضای یک نهاد اطلاعاتی ایران در دانمارک به جرم سوقصد در خاک این کشور خبر دادند. سفیر ایران در کپنهاگ به همین منظور به وزارت خارجه دانمارک فراخوانده شد و سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز بلافاصله به این ادعا پاسخ داد.

به گزارش عصر جنوب به نقل از رویداد۲۴/ ساعاتی پیش پایگاه خبری رسمی دولت دانمارک اعلام کرد اندرس ساموئلسون وزیر خارجه این کشور، مرتضی مرادیان سفیرایران را فراخوانده است. دلیل این فراخوان، اطلاعاتی بود که درباره اقدامات غیرقانونی یکی از آژانس‌های اطلاعاتی ایران در خاک دانمارک دریافت شده بود.
به گفته رییس سرویس اطلاعات و امنیت دانمارک، ارزیابی‌ها نشان داده که یکی از آژانس‌های اطلاعاتی ایران قصد اجرای یک سوقصد درخاک دانمارک را داشته.
در بیانیه ساموئل اندرسون وزیر خارجه دانمارک گفته شده این برای دانمارک غیر قابل قبول است. درواقع عمق این مساله قابل توصیف نیست. برای سفیر ایران در کپنهاگ مساله به وضوح روشن شده است.
به گزارش رسانه دولت دانمارک، در دیداری که مرادیان سفیر ایران در کپنهاگ در وزارت خارجه دانمارک با رییس بخش سیاسی وزارت خارجه این کشور داشته، رفتار غیر قابل قبول ایرانی‌ها به شدت محکوم شده است. در این دیدار گفته شده که دانمارک در نظر دارد تبعات بیشتری برای این حادثه اعمال کند.
ساموئل اندرسون نیز در این دیدار گفته دانمارک علاوه بر نقطه نظراتی که دارد میخواهد این موضوع را در عرصه بین الملل علنی کند.
او گفته: ما در ارتباط نزدیک با کشور‌های هم عقیده خود در زمینه اقدامات غیر قانونی یکی از سازمان‌های اطلاعاتی ایران در اروپا هستیم.
فین بورک اندرسون رییس سازمان امنیت دانمارک در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: دانمارک عملیات یک مظنون ایرانی برای سوقصد علیه یکی از شخصیت‌های اپوزیسیون عرب را خنثی کرده است. این ایرانی که دارای تابعیت نروژی نیز بوده بازداشت شده است.
او گفت: حمله‌ای علیه رهبر شعبه دانمارک یک جنبش عربی موسوم به جنبش آزادسازی اهواز ترتیب داده شده بود.
این مقام دانمارکی مدعی شده ما معتقدیم نقشه این حمله توسط یکی از سازمان‌های اطلاعاتی ایران در خاک دانمارک طرح ریزی شده و ما قطعا و یقینا چنین چیزی را قبول نخواهیم کرد.
رییس اطلاعات دانمارک مدعی شده پلیس این شهروند نروژی ایرانی را در تاریخ ۲۱ اکتبر بازداشت کرده است. او اقداماتش را در دادگاه اولیه کتمان کرده است.
سرویس امنیتی پلیس نروژ گفته با پلیس دانمارک در این پرونده همکاری خواهد کرد.
آندرس ساموئل وزیر خارجه نروژ در توییتر خود نوشت: دانمارک به این اقدام پاسخ درخوری خواهد داد و اینکه دولت دانمارک با دولت‌های اروپایی درباره اقدامات بعدی مشورت خواهد کرد.
به گزارش روزنامه اکسپرس انگلیس، هویت مظنون تا هشتم نوامبر و برگزاری دادگاه رسمی اعلام نخواهد شد. سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی نروژ و سوئد با هم در این پرونده همکاری میکنند.
این روزنامه مدعی شده مظنون در حالی بازداشت شده که از محل اقامت اعضای جنبش موسوم به آزادسازی اهواز عکس برداری میکرده.
این رسانه جنبش مذکور را با جنبش الاحوازیه که در جریان حمله تروریستی به رژه نیرو‌های نظامی در اهواز، مسئولیت کشته شدن تعداد زیادی از نظامیان را بر عهده گرفته بود یکسان خوانده و گفته: “تهران مدعی است که این گروه مسئول حمله ۲۲ سپتامبر به رژه نیرو‌های نظامی و کشته شدن ۲۵ تن از مردم ایران است. این در حالی است که جنبش الاحوازیه حمله را محکوم کرده و اعلام کردند که دخالتی نداشتند. ”
بهرام قاسمی سخنگوی وزیر خارجه ایران در واکنش به اظهارات وزیر خارجه دانمارک ضمن مغرضانه خواندن اخبار منتشر شده در خصوص طرح عملیات نافرجام علیه یکی از مخالفان ایرانی در دانمارک گفت: ادعای انتساب چنین اقدامی به جمهوری اسلامی ایران را قویا تکذیب میکنم و آنرا در ادامه توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان شناخته شده روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا در شرایط خاص و خطیر کنونی میدانم.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.