خروج چهارمین مغروقه از آبراه استراتژیک خورموسی

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: مغروقه APJ AMBIKA از مجموعه شناورهای مغروقه برجای مانده از دوران جنگ تحمیلی با وزنی بالغ بر ۵ هزار و ۵۰۰ تن طی فروردین ماه سال جاری از آبراه استراتژیک خورموسی به طور کامل خارجسازی و به ساحل منتقل شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان، معاون فنی و نگهداری اداره کل با اعلام اتمام آخرین مراحل خارجسازی مغروقه APJ AMBIKA و ارسال گزارش فنی این عملیات بیان داشت: فرآیند خارج سازی مغروقه طی مدت ۱۵ روز عملیاتی با رعایت کلیه اصول ایمنی و زیست محیطی خارج سازی گردید که در نوع خود سریع ترین عملیات سالویج مغروقه ها با طول ۱۵۸ متر، عرض ۲۱ متر و ارتفاع ۱۳ متر، در مقایسه با رکورد قبلی که مربوط به مغروقه ایران حجت به مدت ۱۶ روز عملیاتی بوده است، به شمار میرود.

معاون فنی و نگهداری استان خوزستان در ادامه افزود کاهش  ریسک مغروقه های مذکور برای ایمنی دریانوردی و محیط زیست، حذف کانون خطر، ارتقاء ایمنی تردد کشتیهای تجاری در آبراه استراتژیک خورموسی و کاهش هزینه های حمل را از دیگر اهداف مهم این عملیات است.

علایی همچنین عنوان کرد این پروژه افزایش ضریب ایمنی و سرعت ترافیک  در آبراه خورموسی  و همچنیبن  سهولت دسترسی  به بندرامام خمینی(ره)  را که منجر به حرکت  این منطقه  به سوی توسعه پایدار می شود، به دنبال خواهد داشت.

یادآور می شود  این اداره کل  به نمایندگی از ستناد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)، فرآیند برگزاری  مزایده  لاشه ی مغروقه ها  را با اکران مزایده لاشه مغروقه لوئیز ۱ آغاز نموده است.