خوزستان در رتبه ۱۵ بارندگی کشور در پاییز امسال

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: مدیرکل هواشناسی خوزستان با بیان اینکه وضعیت بارندگی امسال بسیار بحرانی است، گفت: استان‌های پرآب از جمله چهار محال و بختیاری، لرستان و ایلام از نظر خشکسالی شرایطی بدتر از خوزستان دارند.

کوروش بهادری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: احتمالا در نیمه دوم زمستان میزان بارش‌ها به حد نرمال برسد، با این حال با توجه به کمبود بارش در پاییز و خشکسالی، بارش‌های زمستان نمی‌تواند این کمبود بارندگی را جبران کند.

وی با بیان اینکه وضعیت بارندگی امسال بسیار بحرانی است، افزود: استان‌های پرآب از جمله چهار محال و بختیاری، لرستان و ایلام از نظر خشکسالی شرایطی بدتر از خوزستان دارند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: پاییز امسال خشک‌ترین پاییز ایران طی ۶۷ سال گذشته (از ۱۳۳۰ تاکنون) بود و رکورد خشکسالی شکسته شد.

بهادری ادامه داد: جایگاه استان خوزستان از نظر بارش باران در کشور رتبه پانزدهم است یعنی ۱۷ استان دیگر شرایطی بحرانی‌تر از ما دارند.

وی عنوان کرد: مسئولین خوزستان باید به فکر استفاده بهینه و مناسب از منابع آبی باشند. در حال حاضر می‌بینیم که نیروگاه‌های برق‌آبی خوزستان پس از مدت‌های طولانی فعالیت، تعطیل هستند و طبق گفته رییس سازمان آب و برق خوزستان این نیروگاه‌ها به دلیل کمبود آب پشت سدها غیرفعال شده‌اند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به میزان بارش‌ها در خوزستان خاطرنشان کرد: از امروز صبح بارش‌ها در اکثر نقاط خوزستان آغاز شده که انتظار داریم تا اواخر وقت امروز ادامه داشته باشد. طبق آخرین اندازه‌گیری‌ها در ایذه ۱۵ میلی‌متر و در لالی و آغاجاری و امیدیه یک تا دو میلی‌متر بارندگی گزارش شده است.

وی گفت: در شبانه‌روز گذشته امیدیه با ۲۹ درجه سانتی‌گراد و تاراز با ۴ درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرمترین و خنک‌ترین نقاط استان خوزستان بودند. تغییرات دمای هوای امروز اهواز نیز بین ۱۵ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد در نوسان خواهد بود.