مسئله انتقال آب خوزستان به رهبری می‌رسد

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: نماینده شادگان در مجلس با اشاره به نامه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص انتقال آب خوزستان گفت: مجمع نمایندگان خوزستان طرح سوال از رئیس جمهور را مطرح کرده است تا رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی نسبت به اقدامات غیرکارشناسانه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پاسخ دهد.

مجید ناصری‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین اقدامات نمایندگان خوزستان در خصوص پیگیری و اعتراض به نامه محرمانه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای انتقال آب خوزستان اظهار کرد: در حال برنامه‌ریزی و تشکیل جلسات متعددی هستیم و صدور بیانیه‌ای با امضای نمایندگان مجلس، اعضای مجلس خبرگان و بزرگان استان خوزستان در دستور کار قرار گرفته است.

پیگیری طرح سوال از رئیس جمهور در خصوص انتقال آب خوزستان

وی افزود: با مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و رئیس مجلس نیز جلساتی برگزار خواهیم کرد تا مطالبی در خصوص انتقال آب به صورت شفاهی و کتبی به آنها ارائه شود.

ناصری‌نژاد بیان کرد: همچنین مجمع نمایندگان خوزستان طرح سوال از رئیس جمهور را مطرح کرده است تا رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی نسبت به اقدامات غیرکارشناسانه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پاسخ دهد.

نماینده شادگان با بیان اینکه برای جلوگیری از انتقال آب خوزستان نیاز به همکاری همه‌جانبه مسئولین و بزرگان نظام داریم، گفت: کمبود آب در خوزستان معضل بزرگی است و می‌تواند پیامدهای منفی زیادی را بر جامعه تحمیل کند.

ناصری‌نژاد گفت: اگر خوزستان “آب مازاد” دارد چرا تالاب‌ها و نخلستان‌ها، خشک شده‌اند؟ همچنین تنها دلیل وجود ریزگردها در خوزستان تبدیل شدن مزارع کشاورزی به صحرا در پی بی‌آبی در خوزستان است.

اگر خوزستان “آب مازاد” دارد چرا به کشاورزان مجوز برداشت آب نمی‌دهند؟

وی با اشاره به تجمع جمعی از کشاورزان جلوی فرمانداری‌های هندیجان و شادگان، خاطرنشان کرد: تنها خواسته مردمی که روز دوشنبه در این شهرستان‌ها تجمع کرده بودند، صدور مجوز برداشت آب جهت کشاورزی است تا بتوانند آب بگیرند و کشاورزی کنند. اگر ما در خوزستان “آب مازاد” داریم چرا به این کشاورزان مجوز برداشت آب داده نمی‌شود؟

نماینده شادگان عنوان کرد: در حال حاضر نه تنها جنوب خوزستان بلکه شمال خوزستان از جمله ایذه، باغملک و بهبهان نیز دچار کم‌آبی شده‌اند.

صدور مجوز برای طرح‌های انتقال آب که در سال‌های گذشته متوقف شده بودند

ناصری‌نژاد تصریح کرد: بحث انتقال آب علاوه بر خوزستان استان‌های همجوار خوزستان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند زنگ خطری جدی باشد.

وی با بیان اینکه باید رسانه‌ها نیز باید در این خصوص مسئولین را یاری کنند، گفت: طبق شنیده‌های جدید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نه تنها مجوز انتقال آب به رفسنجان را صادر کرده بلکه به سایر طرح‌های انتقال آب خوزستان که در سال‌های گذشته مجوز نگرفته‌اند و متوقف شده بودند، مجوز داده است.

نماینده شادگان با بیان اینکه صدور مجوز انتقال آب در ماه‌های اخیر انجام شده است، گفت: مشخص است که عده‌ای برای انتقال آب خوزستان وقت گذاشته‌اند.