مشکل کشت و صنعت هفت تپه چیست؟

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان، «کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش»، «بدهی شرکت به سازمان‌ها، بانک‌ها» و «حقوق معوقه کارگران و بدهی مربوط به سنوات کارکرد بازنشستگان» را مهمترین مشکلات مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در پی اعتراض اخیر کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه که از روز چهارشنبه پانزدهم آذرماه به مدت یک هفته ادامه داشت؛ بازرسی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان در گزارشی تفصیلی به مشکلات این واحد صنعتی- کشاورزی پرداخته است.

در بخش ابتدایی این گزارش با یادآوری پیشینه احداث مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه در سال ۳۸ آمده است در زمان مالکیت دولتی تعداد پرسنل کارگاه بالغ بر ۷ هزار نفر بود که تا سال ۸۲ با کارکرد بیش از ظرفیت اسمی تولید و بدون بدهی فعالیت داشت، اما از آن موقع تا زمان واگذاری به بخش خصوصی با مشکلاتی مواجه شده که منجر به بدهی و مطالبات معوق کارگران شده و متعاقب آن نیروی کار کارگاه از ۷ هزار نفر به حدود ۴ هزار نفر (۸۷۰ نفر قرارداد دائم، ۱۸۰۰ نفر قرارداد موقت و ۱۳۳۰ نفر نیروی پیمانکار) کاهش یافته است.

همچنین در این گزارش میزان تولید شکر در سال ۱۳۹۵ (دوره بهره‌برداری) برای مجتمع کشت و صنعت هفت تپه ۵۳ هزار تن ثبت شده است که این میزان تولید نسبت به ظرفیت اسمی ۱۰۰هزار تنی، حجمی میانه محسوب می‌شود.

در ادامه گزارش بازرسی اداره کل کار استان خوزستان از «سنتی بودن سیستم کشاورزی اعم از شیوه کاشت، داشت و برداشت»، «پایین بودن تکنولوژی و فرسوده بودن تجهیزات و ماشین‌آلات و عدم اصلاح ساختار»، «تراکم نیروی انسانی غیرماهر»، «بالا بودن هزینه تولید» به عنوان علل بروز مشکلات مجتمع کشت‌و صنعت هفت‌تپه یاد شده است.

در بخش دیگری از این گزارش به اقداماتی که در جریان رسیدگی به مشکلات صنفی کارگران مجتمع کشت‌ و صنعت هفت‌تپه از سوی مجموعه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان صورت گرفته، اشاره شده است.

براین اساس، برگزاری جلسات مستمر کارگروه تسهیلات و رفع موانع تولید و بررسی موضوع در کمیسیون کارگری و شورای تامین، بازرس مداوم بازرسان کار، کنترل و رصد اعتراضات کارگری و مذاکره با کارگران و مسوولان شرکت، تایید شدن درخواست حدود ۳۶۰ نفر از کارگران شرکت مذکور در کمیته سخت و زیان‌آور این اداره کل و پرداخت قسطی هزینه ۴ درصد بازنشستگی پیش از موعد به سازمان تامین اجتماعی و در ‌‌نهایت برقراری مستمری بازنشستگی، فراهم کردن شرایط استمهال بدهی کارفرمای مجتمع نیشکر هفت‌تپه و تلاش برای آرام کردن اعتراض‌های صنفی کارگری و حل مشکلات آنها از طریق مراجع تشخیص و حل اختلاف از جمله اقدامات این اداره کل در سالهای گذشته بوده است.

در دنباله این گزارش همچنین با یادآوری اینکه عمده بدهی‌های کارفرمای مجتمع کشت‌و صنعت هفت‌تپه در ارتباط با سازمان تامین اجتماعی است، پیشنهاد بخشودگی جرائم کارفرما به عنوان یکی از راهکارهای پیشنهادی خروج از بحران نامبرده شده و در ادامه به موضوع پیشنهادات دیگری در خصوص استمهال بدهی بانک‌ها، تامین اعتبار و تزریق نقدینگی، کاهش هزینه‌های برق مصرفی و فراهم نمودن شرایط لازم برای اخذ کارت بازرگانی مطرح شده است.