فرماندار ویژه خرمشهر: جایگاه فرماندار باید به عنوان مسئول نظارت عالیه حفظ شود

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: فرماندار ویژه خرمشهر گفت: جایگاه فرماندار باید به عنوان مسئول نظارت عالیه حفظ شود زیرا اگر این جایگاه خدشه‌دار شود هماهنگی‌های بین‌بخشی تضعیف می‌شود و از بین می‌رود.

ولی‌الله حیاتی در نشست رئیس مرکز مدیریت عملکرد و بازرسی وزارت کشور با فرمانداران خوزستان که امروز(۲۳ آبان‌ماه) در اهواز برگزار شد، با اشاره به مسئولیت‌های فرمانداران اظهار کرد: فرماندار مسئول نظارت عالیه بر کلیه شئون حاکمیتی کشور است. فرماندار نه به عنوان نماینده دولت بلکه نماینده حاکمیت در منطقه است.

وی افزود: اگر ابزار تحقق این وظیفه مهم در اختیار فرماندار نیز باشد، باز هم جایگاه فرماندار نیازمند تقویت همه‌جانبه از سوی کلیه دستگاه‌های حاکمیتی است. جایگاه فرماندار باید به عنوان مسئول نظارت عالیه حفظ شود زیرا اگر این جایگاه خدشه‌دار شود هماهنگی‌های بین‌بخشی تضعیف می‌شود و از بین می‌رود.

فرماندار ویژه خرمشهر گفت: اعمال وظیفه فرماندار قطعا با مقاومت‌هایی مواجه می‌شود و برخی از دستگاه‌ها در مقابل وظایف فرماندار در جهت اعمال هماهنگی‌های دولت، مقاومت‌های بخشی دارند و ممکن است به سلسله مراتب خودشان در کشور گزارش‌هایی منعکس کنند.

حیاتی تأکید کرد: باید به همه دستگاه‌ها ابلاغ شود که موظف به اجرای دستورهای فرماندار هستند زیرا فرماندار باید سیاست‌های دولت را بین بخش‌ها محقق کند. برخی از دستگاه‌ها سیاست‌های جاری دارند که ممکن است این سیاست‌ها اولویت دولت نباشد ولی آنچه برای دولت مهم است، میزان رضایتمندی مردم از عملکرد دولت است.

وی با اشاره به مشکلات موجود در خرمشهر عنوان کرد: مساله اشتغال یکی از مشکلات خرمشهر است. در جایی بستر اشتغال وجود ندارد، ولی در برخی جاها بستر اشتغال وجود دارد ولی اقدامی در این خصوص انجام نمی‌شود.

فرماندار ویژه خرمشهر گفت: دولت در بخش تاسیسات دریایی بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برای اسکله‌های نفتی سرمایه‌گذاری کرده ولی با وجود اینکه می‌توانیم اسلکه‌های نفتی را با توان صد در صد داخلی بسازیم این کار را انجام نمی‌دهیم. در حال حاضر اسلکه‌ای را که به کره جنوبی داده بودیم برگردانده شد و در حال ساخت در خرمشهر است.

حیاتی همچنین با اشاره به تردد زائران اربعین در مرز شلمچه اظهار کرد: در ایام اربعین حدود ۶۷۰ هزار نفر از مرز شلمچه به کشور عراق سفر کردند که از این تعداد حدود ۱۳۰ هزار نفر اتباع خارجی و از ۹۳ کشور جهان بودند.

وی افزود: خوزستان رویدادهای ملی دارد که این رویدادها با اعتبار محلی و منطقه‌ای اداره می‌شوند. اربعین یک رویداد ملی است ولی از همه اعتبارات استان خوزستان برای اربعین استفاده کردیم و حدود ۲۰ میلیارد تومان برای زیرساخت‌های اربعین در شلمچه هزینه شد.

فرماندار ویژه خرمشهر تصریح کرد: همچنین در یک ماه چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در قالب کاروان‌های راهیان نور از این مسیر تردد می‌کنند که این موضوع نیز نیازمند توجه ملی و اعتبار ملی است.

وی گفت: در اربعین امسال ۴۲۰ موکب در شلمچه مستقر شده بود و روزانه ۴۷۰ هزار پرس غذای گرم بین زائران توزیع شد.