تبعات میلیاردی پدیده گرد و خاک برای صنعت برق خوزستان

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه‌ای خوزستان گفت: برای مقابله با تبعات پدیده گرد و خاک صنعت برق استان یکهزار و ۶۴۸ میلیارد و ۷۱۴ میلیون ریال اعتبار لازم دارد.

محمود دشت بزرگ در مورد ‏اعتبارات لازم برای مقابله با پدیده گرد و غبار اظهار کرد: با توجه به احتمال تکرار گرد و خاک و لزوم حفظ پایداری شبکه اولویت‌بندی‌هایی برای مقابله با این پدیده صورت گرفته که در وهله اول برای پوشش عایقی تجهیزات پست‌های انتقال، خرید زنجیره مقره سیلیکونی و دستگاه مقره‌شوی همراه با کشنده ۲۶۵ میلیارد و ۴۸۰ میلیون ریال اعتبار لازم است.

وی افزود: در اولویت دوم در نظر گرفته شده پوشش عایقی تجهیزات پست‌های فوق توزیع و خرید زنجیره مقره سیلیکونی (اولویت دوم و سوم) با اعتباری بالغ بر یکهزار و ۲۲۴ میلیارد و ۲۶۲ میلیون ریال و برای شستشوی شبکه شامل شستشوی پست‌ها و زنجیره مقره خطوط نیز ۱۵۸میلیارد و ۹۷۲ میلیون ریال اعتبار نیاز است.

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه‌ای خوزستان جمع اعتبار موردنیاز برای مقابله با پدیده گرد و خاک را یکهزار و ۶۴۸ میلیارد و ۷۱۴ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: علاوه بر اقدامات فوق، آلودگی هوا هزینه‌های دیگری نیز برای صنعت برق استان شامل احداث پست‌های برق به صورت سرپوشیده و یا GIS ، شستشوی مستمر تجهیزات در معرض آلودگی و بازنگری در استاندارد طراحی تجهیزات برای مواقع آلودگی فوق سنگین به همراه دارد.

دشت بزرگ در خصوص مصوبه فروردین ۹۶ هیئت وزیران برای توسعه و پایداری شبکه برق استان افزود: در این مصوبه بابت طرح‌های توسعه و پایداری شبکه برق ۱۵۰۰۰ میلیارد ریال مصوب شده که مقرر است در سال ۹۶ مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد ریال در قالب اسناد خزانه اسلامی تخصیص یابد.