وزیر نفت: امسال یک سال استثنائی برای صنعت پتروشیمی کشور است

وزیر نفت گفت: با سرمایه گذاری های انجام شده بخش خصوصی و وزارت نفت در بخش پتروشیمی امسال را باید یک سال استثنائی برای صنعت پتروشیمی کشور دانست.

بیژن نامدار زنگنه دوشنبه شب در مراسم افتتاح فاز ۲ شرکت پتروشیمی کارون شهرستان ماهشهر گفت: در طول سه سال گذشته سرمایه گذاریهای خوبی در صنعت پتروشیمی کشور شده به طوریکه این روزها شاهد افتتاح بسیاری از این طرحها هستیم.

وی به طرح پلی اتیلن خطی لرستان اشاره کرد و گفت: این طرح با ظرفیت ۳۳۰ هزار تن پلی اتیلن امسال به بهره برداری رسید.

وی گفت: طرح تولید اسید سولفوریک ارومیه با ظرفیت ۵۰ هزار تن، پلی اتیلن خطی مهاباد با ظرفیت ۳۳۰ هزار تن، اوره و آمونیاک مرودشت با ظرفیت ۱٫۸ میلیون تن امسال به بهره برداری رسیده اند که نقطه عطفی در صنعت پتروشیمی کشور به حساب می آیند.

وزیر نفت افزود: طرح های پتروشیمی جدیدی شامل طرح جدید پلی استایلن تخت جمشید با ظرفیت ۸۰ هزار تن، و فاز دو کارون با ظرفیت حدود ۱۰۰هزار تن امروز افتتاح شدند.

به گفته وی فاز دو پتروشیمی کاویان با ظرفیت یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن تولید اتیلن، طرح پلی استایلن عسلویه با ظرفیت ۲۵۰هزار تن ، پلی اتیلن سبک کردستان با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن و فاز ۳ پردیس با ظرفیت ۱٫۷ میلیون تن آمونیاک و اوره از جمله طرح های پتروشیمی هستند که در روزهای آینده به بهره برداری می رسند.

زنگنه افزود: مجموع طرح هایی که قبل از پایان دولت به بهره برداری می رسند جمعا ظرفیتی حدود ۹ میلیون تن و با سرمایه گذاری ۵٫۵ میلیارد دلار است که می تواند به افزایش تولید کشور کمک شایانی کند.

وی اظهار کرد: با توجه به این میزان افزایش محصولات پتروشیمی می توان یک سال استثنایی برای صنعت پتروشیمی ایران به حساب آورد.

وی گفت: واحد هایی که امروز افتتاح شدند همه جز طرح های اقتصاد مقاومتی و از مصادیق بارز تکمیل زنجیره تولید هستند زیرا پتروشیمی کارون و تخت جمشید خوراک های متفاوتی را از واحد هایی که در این منطقه فعال هستند دریافت می کنند و با تکمیل زنجیره تولید به ایجاد ارزش افزوده بالاتری می رسند.

وزیر نفت اضافه کرد: برای احداث پتروشیمی در عسلویه تقریبا زمین جدیدی نداریم و باید جریان توسعه ای در منطقه ایجاد شود .

وی افزود: جهش صنعت پتروشیمی کشور باید به جهش سال ۷۶ و ۷۷ که تولید ایران را از یک میلیارد دلار به بالای ۲۰میلیارد دلار رساند برسد.

وی اضافه کرد: تا پایان دولت تدبیر و امید گذشته شش میلیارد دلار ظرفیت و ارزش تولید کشور در صنایع پتروشیمی افزایش پیدا می کند که این تنها یک شعار نیست.

وزیر نفت افزود: برای اولین بار دستور داده ام تا تولید گاز بخشی از میدان ها را با هدف تولید خوراک برای پتروشمی در نظر بگیرند زیرا قبلا خوراک پتروشیمی از محصول جانبی تولید نفت تامین می شد اما اکنون برخی از میدان های گازی می توانند خوراک شرکتهای پتروشیمی را تهیه کنند.

وی گفت: اکنون برجام باعث شده تا بتوانیم نزدیک به ۲ میلیارد دلار منابع برای نیروگاه بیدبلند خوزستان بدون کمک از صندوق توسعه از منابع خارجی تامین شود که این یک تحرک بزرگ در اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد.

وزیر نفت : در پایان گفت: پتروشیمی یک نقش محرک و مولد در گذشته داشت که این نقش در سال های آینده پر رنگ تر می شود.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.