درختان غیربومی”کنوکارپوس” متهم ردیف اول نفس تنگی خوزستانی ها / درختان هرس شدند، منتظر نخستین باران پائیزی می مانیم

عصر جنوب – asrejonoob.ir: وضعیت هوا و ریزگردها در استان صنعتی و نفتی خوزستان “گل” بود که با هجمه موج تنگی نفس در هنگام باران در سال‌های اخیر به “سبزه” نیز آراسته شده و حالا میان مسئولان و کارشناسان نظر واحدی برای حل این مشکل وجود ندارد.

یکی دوسال است که با بارش نخستین قطرات باران‌های پاییزی، بخش اورژانس بیمارستان‌های اهواز مملو از بیماران تنفسی می‌شود.

امسال نیز سازمان هواشناسی خوزستان اعلام کرده ‌که موج بارش‌‌های پاییزی از ۱۷ آبان‌ماه، فضای استان را احاطه می‌کند و کلانشهر اهواز نیز از این نعمت الهی بی‌بهره نمی‌ماند، به همین علت این‌ روزها بخش زیادی از زمان جلسات شورای سلامت و مقابله با ریزگردها به پیدا کردن دلایل و راه‌کارهایی برای جلوگیری از حوادث تلخ پاییزی سال‌های گذشته، می‌گذرد.

مشکلات تنفسی بعد از بارش‌های پاییزی ارتباطی با کنوکارپوس ندارد

برخی از کارشناسان و اساتید، عامل مشکلات تنفسی بعد از بارش‌ باران‌های پاییزی را درختان کنوکارپوس می‌دانند اما حسین آخانی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران معتقد است که بارش‌های اخیر اهواز که منجر به تنگی‌نفس شهروندان خوزستانی شد باید علت شیمیایی داشته باشد و ارتباطی با آلرژی گیاه کنوکارپوس ندارد.

وی می‌گوید: گیاه کنوکارپوس و یا هر گیاه آلرژی‌زای دیگر در هنگام بارندگی و رطوبت توان انتشار گرده‌های خود را در ریه‌های مردم نداشته و این امر سبب می‌شود که در دوران بارندگی کمترین آلرژی را در میان مردم شاهد باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: زمانی که هوا خشک است و بادهای قابل ملاحظه‌ای می‌وزد امکان انتشار گرده‌های حساسیت‌زا بر روی ریه اشخاص وجود داشته اما این امکان در زمان رطوبت و بارندگی به هیچ‌وجه اتفاق نمی‌افتد.

سال گذشته نیز استاندار وقت خوزستان تاثیر گیاهان کنوکارپوس در شیوع بیماری‌های تنفسی بعد از بارش‌های پاییزی را رد کرد و گفت: این گیاه بیش از ۱۰ سال است در سطح اهواز کاشته شده و بیماری‌های تنفسی در طول سه سال اخیر رخ داده است اما غلامرضا شریعتی استاندار فعلی خوزستان در جلسه مقابله با ریزگردها؛ گیاهان کنوکارپوس را البته نه به صورت قطعی بلکه به تبعیت از سخنان وزیر بهداشت و گفته‌های رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز عامل بیمارهای تنفسی بعد از بارش‌های پاییزی عنوان کرد.

شریعتی برای پیشگیری ازبروز بیماری‌های تنفسی در پاییز امسال به شهرداری دستور داد که تمامی گیاهان کنوکارپوس در سطح شهر اهواز را هرس کنند.

هرس درختان کنوکارپوس سبب کاهش سرانه فضای سبز می‌شود

هرس درختان کنوکارپوس با واکنش‌هایی از سوی معاونت خدمات‌شهری شهرداری‌اهواز همراه بود به طوری که محمدرضا حلاج در پنجمین جلسه شورای سلامت خوزستان اظهار داشت: در سطح اهواز ۴ نوع درخت کنوکارپوس کاشته می‌شود که فقط یک مدل آن گرده افشانی و گل‌دهی‌ می‌کند. هرس تمامی درختان کنوکارپوس فقط سبب کاهش سرانه فضای سبز و سایه استراحت برای شهروندان می‌شود.

وی افزود: رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در مصاحبه تلویزیونی با صداو سیما گفته است که سال گذشته ۳هزارنفر بعد از بارش‌های پاییزی به بیمارستان مراجعه کردند.بنده معتقدم باید به جای کاهش سرانه فضای سبز به دنبال یک راه‌حل دیگر بود.

مراجعه ۳هزار نفر بیمار در  یک شب به بیمارستان‌ها آمار قابل ملاحظه‌ای است

اسماعیل ایدنی در ادامه جلسه خطاب به معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: فضای سبز شهری نسبت به سال‌های گذشته با وضعیت خوبی روبه رو شده و همه شهروندان تغییراتی را در چهره شهر احساس می‌کنند اما حجم و آمار قابل ملاحظه‌ای است که در یک شب ۳هزار بیمار به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان‌ مراجعه کند.

وی افزود: در طول سه سال گذشته نزدیک به ۵۶ هزار مراجعه کننده به بیمارستان‌های  اهواز داشتیم که این آمار قابل ملاحظه‌ است و در طول مدت یاد شده نزدیک به ۵۰۰ نفر به دلیل مشکلات تنفسی در بیمارستان‌ها بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: فقط درختان کنوکارپوس هستند که موقع بارش‌باران‌های پاییزی گرده افشانی و گل‌دهی می‌کنند. برای هرس درختان ضرورتی ندارد که درختان به صورت کامل قطع شوند بلکه همین که قسمت گل‌دهی این درختان هرس شود کافی است.

شهرداری تا قبل از آغاز بارش‌های پاییزی درختان کنوکارپوس را هرس کند

استاندار خوزستان نیز در  ادامه جلسه اظهار کرد: تا الان زحمات زیادی برای پیدا کردن عامل تنگی‌نفس بعد از بارش‌های پاییزی انجام گرفته و بگذارید که موضوع به یک نتیجه برسد. شهرداری باید درختان کنوکارپوس کاشته شده در خیابان‌های فرعی و کوچه‌ها را نیز شناسایی و تا قبل از بارش باران‌های پاییزی هرس کند.

وی افزود: پیشگیری به این معنا است که بدون مطالعه کاری انجام نشود. عده‌ای که فکر می‌کنند مطالعه و مشاوره به معنای هدر دادن پول است حال نتیجه حرف‌های خود را بگیرند. هیچ‌کس پاسخگوی عوارض پیش آمده نیست.

استاندار خوزستان افزود: فعلا گیاه کنوکارپوس متهم اصلی مشکلات تنفسی بعد از بارش‌های پاییزی است و کسی موافق از بین بردن این گونه گیاه نیست بلکه قسمت‌هایی از آن که عامل تنفسی بارش‌های پاییزی را تشدید می‌کند هرس شود.

به گزارش تسنیم در روزهای اخیر که با توجه به احتمال آغاز بارش‌ها شهرداری در حال برخی اقدامات است یکی از موضوعاتی که شهروندان را نگران کرده است و بعضا در تماس با خبرنگاران تسنیم نیز به آن اشاره کرده اند نوع هرس کردن درختان توسط ماموران شهراری است که بیشتر از هرس گاه به مرز قطع درختان رسیده است.

فاطمه کریم زاده در گفت‌وگو با تسنیم گفت: در روزهای اخیر در سطح شهر اهواز شاهد حضور گروه‌هایی هستیم که بی محابا درختان را از قسمتهای پائینی قطع و به تعبیری آنها را عریان می‌کنند با این کار هم منظره معابر شهری را زشت می‌کنند و هم فواید درختان را آن هم در شهری که با معضل آلودگی دست و پنجه نرم می‌کند تشدید می‌کنند.

این دانشجوی اهوازی افزود: متاسفانه این نوع برخورد با درختان در سالهای گذشته نیز سابقه داشته اما بالاخره مسئولان باید فکری کنند تا ماموران هرس درختان با دقت و آن هم در حد ضرورت درختان را هرس کنند نه اینکه آنها به طورکلی تا حد زیادی از بین ببرند.

بعد از سفر وزیر بهداشت به خوزستان گیاه کنوکارپوس بدون هیچ‌گونه سند قانع کننده‌ای به عنوان متهم اصلی بروز مشکلات تنفسی بعد از بارش‌های پاییزی معرفی شد در صورتی که بر اساس نظرات عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و استاندار سابق خوزستان این گیاه بیش از ۱۰ سال است که در خوزستان کاشته می‌شود.

اگر کنوکارپوس به تنهایی عامل شیوع بیماری مشکوک تنفسی باشد چرا در طول ۱۰سال‌ گذشته عارضه تنفسی برای شهروندان اهواز رخ نداده و تنها در طول سه سال گذشته این بیماری مبهم و شوم سلامتی شهروندان اهوازی را دستخوش تغییر کرده است و دیگر اینکه اگر امسال نیز مانند سه سال گذشته در اولین بارش‌های پاییزی بیمارستان‌های اهواز مملوء از بیمار تنفسی شود چه عامل دیگری را می‌توان جایگزین درختان کنوکارپوس کرد.

به نظر می‌رسد ضمن هرس هوشمندانه و با دقت این گونه گیاهی وارداتی باید تدابیر بهتری برای انتخاب یک گونه گیاهی بومی و ثمرده، مانند نخل در معابر و فضای سبز کلانشهر اهواز اندیشید و مهمتر از آن از صنایع آلاینده‌ای مثل فولاد، پتروشیمی و نفت که همگی در درون یا نزدیکی شهر قرار گرفته اند که برخی کارشناسان آنها را دلیل اصلی آلودگی می‌دانند نباید غافل شد.

گزارش از فاطمه بندری

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)