پیوند دست کودک ۱۳ ماهه خوزستانی در جهان بی نظیر بود

عصر جنوب – asrejonoob.ir: این کودک ۱۳ ماهه در حال حاضر در بخش مراقبت های ویژه بستری است و حال عمومی او مطلوب بوده و خوشبختانه پیوند با مشکل مواجه نشده است

هواپیمای ۳۸۲۶ از مقصد اهواز به سمت شیراز، یک مسافر ویژه داشت.

«خبرجنوب» نوشت: مسافری با دست قطع شده، یک مسافر کوچک ۱۳ ماهه که دستش بر اثر سانحه دلخراش تصادف به طور کامل قطع شده بود و خلبان پرواز پس از اطلاع از این حادثه و هماهنگی تلفنی با جراح زبردستی در شیراز، این کودک را سوار هواپیمایی که هدایتش را بر عهده داشت، کرد و گازش را گرفت، به سمت شیراز آمد و مسیر یک ساعت و ۵ دقیقه ای را در ۴۵ دقیقه طی کرد تا بسیار فوری بیمار را به بیمارستان انتقال دهد به این امید که دست کوچکش پیوند داده شود.

جراح شیرازی و فلوشیپ جراحی دست در این خصوص گفت: این کودک ۱۳ ماهه با اعضای خانواده در خودرویی در حال حرکت بوده که بر اثر تصادف و پرت شدن به بیرون در یکی از شهرهای خوزستان دچار قطع کامل دست از ناحیه بازو شد و به آبادان و پس از آن نیز به اهواز منتقل گردید.

دکتر امید لیاقت افزود: تصادف ساعت ۱۰ صبح اتفاق افتاده بود و ۴ بعدازظهر یکی از خلبان های هواپیمایی آسمان طی تماس با من از انتقال این کودک ۱۳ ماهه در مدت زمان بسیار کوتاه خبر داد و من نیز به او اطمینان دادم که به محض رسیدن به بیمارستان، عمل جراحی را شروع کنم.

وی یادآور شد: بیمار ساعت ۱۸ به شیراز رسید و نیم ساعت بعد، عمل پیوند را در بیمارستان اردیبهشت آغاز کردیم. اگرچه بهترین زمان طلایی ما ۶ ساعت پس از حادثه بود اما جراحی را انجام دادیم.

دکتر لیاقت گفت: پیش از این، کم سن ترین کودکی که در دنیا پس از قطع بازو، عمل پیوند دست برایش انجام شده بود ۲۰ ماهه بود اما این کودک خوزستانی ۱۳ ماهه است و به عبارتی برای نخستین بار در دنیا، دست از بازو قطع شده کودکی ۱۳ ماهه در شیراز پیوند زده شد.

این فلوشیپ جراحی دست ادامه داد: با توجه به سن کم کودک و به دلیل خون ریزی بالا، انجام این عمل بسیار پیچیده بود که با این وجود پیوند با موفقیت انجام شد.

دکتر لیاقت عنوان کرد: این کودک ۱۳ ماهه در حال حاضر در بخش مراقبت های ویژه بستری است و حال عمومی او مطلوب بوده و خوشبختانه پیوند با مشکل مواجه نشده است.

وی گفت: عضلات، شریان، وریدها و عصب ها برای این بیمار ترمیم و استخوان ثابت شده است.

این فلوشیپ جراحی دست از مردم خواست در صورت بروز حادثه و قطع عضو، عضو را داخل پارچه تمیز و پس از آن درون کیسه نایلونی گذاشته و به صورت غیرمستقیم روی یخ قرار دهند چرا که دمای ۲ تا ۴ درجه، زمان طلایی پیوند را به دوبرابر افزایش می دهد.

دکتر لیاقت گفت: طی شش ماه اخیر حدود ۱۶ پیوند انگشت، همچنین طی ۵ سال گذشته ۱۸ عمل پیوند بالاتر از مچ و ۲۰۰ پیوند انگشت با همکاری تیم جراحی انجام داده ام.