عراق به دنبال اجرای طرح خط آهن خرمشهر – بصره

عصر جنوب – asrejonoob.ir: مدیر راه آهن جنوب عراق با اشاره به سوددهی بسیار بالای طرح خط راه آهن بصره به شلمچه، گفت: سرمایه گذاران ایرانی می توانند این طرح را اجرا کنند و مایلیم این کار توسط آنها انجام شود.

هادی شلال چهارشنبه در نشست مسئولان استان خوزستان با مسئولان استان بصره عراق در سرسرای شهید رجایی استانداری خوزستان اظهار کرد: خط راه آهن بصره به خرمشهر از مهمترین خطوط راه آهن است که این خط از مرکز بصره شروع می شود و با طول ۳۲ کیومتر از رودخانه شط العرب می گذرد و به شبکه سراسری راه آهن ایران متصل می شود.
وی افزود: تفاهم نامه این طرح دو سال گذشته منعقد شد که بر اساس این تفاهم نامه پل روی شط العرب توسط طرف ایرانی احداث شود و خط راه آهن به طول ٣٢ کیلومتر توسط کشور عراق احداث شود.
وی گفت: یکی از مشکلات ما در این طرح مین گذاری در این مساحت است که با وزارت محیط زیست عراق برای پاکسازی این منطقه که به طول دو کیلومتر است، مذاکره شد.
هادی شلال گفت: همه ملزومات از طرف محیط زیست آماده شده ولی به علت کمبود اعتبارات فعلا کار متوقف شده است.
وی با بیان اینکه طرح احداث راه آهن به صورت سرمایه گذاری خارجی می تواند انجام شود،
تصریح کرد: اقتصادی بودن این طرح به دلیل تامین سود سرمایه گذار در این طرح که شامل دو قطار مسافری و دو قطار باربری است، امری محرز است.
وی گفت: درآمد سالیانه این طرح ۶۰ میلیون دلار است و حدود ۶ تا هفت سال آینده هزینه کل طرح معادل با ۲۰۰ میلیون دلار بازمی گردد که در صورت گرفتن این طرح، سرمایه گذار می تواند بهره برداری ۲۵ ساله داشته باشد که سوددهی فراوانی برای او خواهد داشت.

* به محض شروع کار عراقی ها، ما پل را می سازیم
همچنین مدیرکل راه آهن جنوب در این نشست اظهار کرد: اهمیت اجرای راه آهن بصره به شلمچه بر کسی پوشیده نیست و جزو طرح های مهمی است که به اجرای آن تاکید داریم.
عبدالکریم درویش زاده افزود: بر اساس توافق نامه سال ۲۰۱۴ بین ایران و عراق مقرر شد در راستای کلیدرهای شمال به جنوب و توسعه حمل و نقل این پروژه اجرایی شود.
وی ادامه داد: در این پروژه اجرای پل ۷۰۰ متری بر عهده کشور ایران قرار گرفت که همزمان با اجرای خط راه آهن ۳۲ کیلومتری توسط کشور عراق اجرایی می شود.
درویش زاده با اشاره به اینکه راه آهن جنوب ایران پس از امضای این تفاهم نامه تحقیقات خود را برای اجرای پل در کمتر از یک ماه انجام داد، تصریح کرد: شرکت های توانمند برای اجرای این پل شناسایی شده و در صورتی که طرف عراقی عملیات اجرایی مسیر را شروع کند ما عملیات اجرایی پل را آغاز می کنیم.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.