سخنگو: هیچ واحد دانشگاه آزاد در خوزستان تعطیل نمی شود/ ارزش دفتری دانشگاه بیش از ۴۶ هزار میلیارد تومان است

عصر جنوب – asrejonoob.ir: سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی گفت:هیچ واحد آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی تعطیل نمی شود، بلکه ساماندهی شده و به فعالیت آموزشی خود ادامه می دهد.

مجتبی علوی فاضل پنجشنبه در پانزدهمین نشست اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان در دانشگاه آزاد واحد اهواز، با تاکید بر اینکه هیچ واحد آموزشی زیرمجموعه دانشگاه آزاد اسلامی تعطیل نمی شود، گفت:مراکز دانشگاهی زیرمجموعه اگر بتوانند خود را اداره کنند، می توانند عضو هیات علمی نیز جذب کنند، در غیر این صورت فعالیت آموزشی خود را در حد برگزاری کلاس حفظ کنند.
وی ادامه داد:در سال تحصیلی پیش رو نیز در خصوص ظرفیت خالی بسیاری از رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامی، راهکارهای جدید ارائه شده است به عنوان مثال، برای رشته های غیرپزشکی بدون متقاضی تا سقف ۵۰ درصد شهریه تخفیف داده می شود.
علوی فاضل اضافه کرد:در رشته های زیرمجموعه علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی با محدودیت ظرفیت و تراکم متقاضی مواجه است، لذا مقاطع ارشد و دکترا شامل ۵۰ درصد تخفیف شهریه نمی شود زیرا در آن تناسب متقاضی و ظرفیت وجود دارد.
*** بدهی سه هزار میلیارد ریالی بنیادشهید به دانشگاه آزاد
سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سخنانش در خصوص وضعیت دانشجویان خانواده شهید و زیر حمایت این بنیاد نیز، تصریح کرد:اگرچه بنیاد شهید انقلاب اسلامی سه هزار میلیارد ریال به دانشگاه آزاد بدهکار است، به هیچ وجه از حضور دانشجویان خانواده شهدا جلوگیری نمی شود.
وی با بیان اینکه اعضای خانواده‎های شهدای مدافع حرم و خانواده های شاهد هیچ شهریه ای به دانشگاه پرداخت نمی کنند، گفت:بر اساس بخشنامه و تفاهم ها، از حضور دانشجویان خانواده شهید جلوگیری نمی کنیم.
*** توسعه واحدهای دانشگاهی در مناطق کمتر برخوردار
سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سخنانش در این نشست، گسرش خدمت به شهروندان در مناطق کمتر برخوردار را از اهداف اساسی این دانشگاه خواند و افزود:هدف دانشگاه آزاد این نیست که در شهرستان های برخوردار در کنار دانشگاه های بزرگ دولتی، دانشگاه بزرگ غیردولتی تاسیس کند بلکه دانشگاه آزاد باید آموزش عالی را در مناطقی که دولت نتوانسته ورود پیدا کند، گسترش دهد.
*** گتوند و هندیجان با عنوان پردیس دانشگاهی فعالیت کنند
علوی فاضل همچنین در خصوص فعالیت برخی واحدهای دانشگاهی زیرمجموعه در خوزستانی نظیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوش نیز، گفت:ساختمان دانشگاه آزاد واحد شوش با هزینه ۴۰ میلیارد ریال خریداری شد و قرار شد به زودی کار کارشناسی آن انجام شود که پس از آن می تواند کار خود را به صورت یک واحد مستقل آغاز کند.
وی با بیان اینکه مراکز گتوند و هندیجان به عنوان دانشگاه استقلال نداشته و با عنوان ‘پردیس ‘ می توانند فعالیت کنند، افزود:گتوند و هندیجان نیز اگر مصوبه وزارت علوم را ندارند، باید زیر نظر واحد دانشگاهی مادر فعالیت کرده و تنها در حد برگزاری کلاس درس ادامه دهند.
علوی فاضل تاکید کرد:البته به این واحدها نیز فرصت داده شد، ولی اقدامی نکردند، لذا می توانند زیر نظر گروه ها و دانشکده های واحد اصلی و مادر فعالیت کنند.
*** شاخص های تایید مقاله تغییر کرده است
سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی کاهش تعداد مقالات را از دغدغه های اصلی مسئولان دانشگاه خواند و گفت:یکی از دلایل کاهش تعداد مقالات این است که لیست مقالات مورد تایید کاهش یافته و شاخص ها عوض شده است در حالی که براساس شاخص های قبلی حتی افزایش تعداد مقاله نیز داشته ایم.
وی با تاکید بر حمایت از طرح های توسعه دانشگاه های آزاد اسلامی در استان خوزستان گفت:استان هایی که منابع ندارند، از سایر استان ها برای اجرای طرح ها جذب اعتبار می کنند و خوزستان نیز سعی کند با تامین اعتبار از واحد و استفاده از وام ۱۲ درصدی بانک ملی طرح های توسعه ای خود را اجرایی کند.
*** تاسیس واحد دانشگاهی در عراق
علوی فاضل در ادامه سخنانش در این همایش افزود:استان های کرمانشاه، آذربایجان، خوزستان، ایلام و کردستان قرار است با مشارکت یکدیگر نسبت به تاسیس یک واحد دانشگاهی در عراق اقدام کنند و در این خصوص نیز، تفاهمنامه ها آماده شده است و زمینه اجرا نیز فراهم است.
وی بیان کرد:دانشگاه آزاد اسلامی در بدو فعالیت خود، اعتباری جز همان یک میلیون تومان اهدایی حضرت امام (ره) نداشت، اما اکنون ارزش دفتری دانشگاه آزاد اسلامی بیش از ۴۶ هزار میلیارد تومان است.
علوی فاضل تاکید کرد:بارها نیز گفته شده که از دانشگاه آزاد نه کسی ارثی می برد نه کسی سهمی دارد و نه حقی، بلکه ملک خدا است.
این مسئول در دانشگاه ازاد اسلامی در پایان سخنانش گفت:افرادی در بدو فعالیت دانشگاه آزاد بسیار زحمت کشیدند که از این جمله ‘مرحوم حسینی’برای دانشگاه آزاد امیدیه بسیار تلاش کرده و حتی از اموال شخصی خود برای این دانشگاه استفاده کردند اکنون خانواده او نیاز به حمایت دارند و بنا است از منابع دانشگاه امیدیه تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان، برای رهن یک منزل حداکثر تا پنج سال، در اختیار آنان قرار داده شود.
به گزارش ایرنا نشست یکروزه هماهنگی اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان روز پنجشنبه با حضور استاندار خوزستان در دانشگاه آزاد واحد اهواز برگزار شد.
در این نشست در خصوص مشکلات و توانمندی های واحدهای زیرمجموعه دانشگاه آزاد اسلامی در استان خوزستان بحث و تبادل نظر شد.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.