۱۲ مجتمع جدید پتروشیمی در بندرماهشهر احداث می شود/ اولویت استانداری اقتصاد است/منطقه آزاد در اولویت/ احداث فرودگاه عظیم در اهواز

عصر جنوب – asrejonoob.ir: استاندار خوزستان گفت: وزیر نفت گفته که در عسلویه دیگر موقعیت کافی نداریم و در منطقه بندرماهشهر در حال تملک اراضی هستیم تا ۱۲ مجتمع پتروشیمی دیگر را دائر کنیم.

غلامرضا شریعتی در جلسه بررسی مسائل و مشکلات بخش خصوصی خرمشهر که در سالن جلسات اتاق بازرگانی خرمشهر برگزار شد، اظهار داشت: درزمانی که بنا بود به‌عنوان استاندار خوزستان انتخاب شوم می‌گفتند که این فرد سیاسی است و چون سمت قبلی من معاون سیاسی بود به انتصاب برای کار صرفاً سیاسی متهم بودم.

وی افزود: الآن تقریباً ۶۰ روز از انتصاب من گذشته و برای مسائل سیاسی حتی ۵ ساعت هم وقت نگذاشتم، تمام‌وقت خودم را برای مسائل عمرانی و اقتصادی گذاشتم چون این‌ها را اولویت می‌دانم، من در جلسات مختلف اعلام کردم مشکل اصلی را بیکاری جوانان می‌دانم.

استاندار خوزستان گفت: بیکاری جوانان می‌تواند زمینه رخنه دشمنان را در کشور فراهم کند، باید همه تلاش کنیم تا زمینه رخنه دشمنان را ببندیم و این جز با همدلی، کار، سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و قرار دادن آن‌ها در مسیر مناسب فراهم نمی‌شود. قطعاً در دولت‌های مختلف هزینه‌های زیادی در این زمینه شده اما شاید صحیح استفاده‌ نشده است.

وی عنوان کرد: نباید از هدر رفت حتی یک ریال از اعتبارات بگذریم، در دورانی که دلارهای نفتی فراوانی به کشور ما آمد قدر ندانستیم و این موضوع اثر منفی بر اقتصاد کشور گذاشت، امروز باید عبرت بگیریم و در مسیر صحیح تولید هزینه کنیم، مسیر تولید یعنی سرمایه‌گذاری در فرصت‌های ارزشمندی که زیرساخت‌های آن در کشور وجود دارد.

شریعتی اظهار داشت: جز در کالاهای استراتژیک باید برویم تولیدات دارای پتانسیل را بومی‌سازی کنیم، آبادان و خرمشهر جایگاه ویژه‌ای دارد، معتقدیم جاهایی که دشمن به آن چشم طمع داشت باید به قلب کشور تبدیل شود چون قطعاً دارای ظرفیت و پتانسیل است.

وی بیان کرد: در روزهای اخیر جلسه در خصوص طرح ۵۵۰ هزار هکتاری داشتیم، در جلسه گفتم اکنون ۶هزار هکتار به ۱۰ هزار هکتار اضافه شد اعلام کردیم که برای افزودن ۱۰ هزار هکتار دیگر هم آمادگی داریم اما خرمشهر در کشاورزی قفل می‌شود، این زمین‌ها دیگر قابل‌تغییر وضعیت نیستند و درنتیجه توسعه شهری خرمشهر در محدودیت قرار می‌گیرد.

استاندار خوزستان تأکید کرد: اولویت اول برای خرمشهر تجارت و تولید است، باید برای ۳۰سال آینده خرمشهر پیش‌بینی شود، باید زمین‌هایی برای توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری در خرمشهر پیش‌بینی شود نمی‌توان همه زمین‌ها را به زمین‌های کشاورزی تبدیل کرد.

وی افزود: قرار شد برای این موضوعات کار کارشناسی شده در این خصوص صورت بگیرد و طرح جامع خرمشهر طراحی شود، حیات خرمشهر به تجارت، اقتصاد و تولید گره‌خورده است، همه باید برای اولویت‌ها تلاش کنیم و مانع‌های این مسیر را برداریم.

شریعتی بابیان اینکه افق خرمشهر یک افق روشنی است، عنوان کرد: قطعاً با برنامه‌ریزی‌ها و اقداماتی که در خرمشهر دارد صورت می‌گیرد خرمشهر در آینده شهری مهاجرپذیر می‌شود.

وی در تشریح حجم سرمایه‌گذاری بخش فولاد در استان خوزستان گفت: ۱٫۵ میلیون تن در فولاد دزفول، ۱٫۵ میلیون تن در فولاد اهواز، ۱میلیون تن فولاد شادگان، ۱٫۵ میلیون تن فولاد جهان‌آرا خرمشهر و ۶۰۰هزار تن فولاد نورد حجم سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در زمینهٔ فولاد در استان خوزستان است.

استاندار خوزستان اظهار داشت: در بخش پتروشیمی نیز اتفاق‌های مهمی در استان خوزستان پیش‌بینی‌شده است، وزیر نفت گفته که در عسلویه دیگر موقعیت کافی نداریم و در منطقه بندرماهشهر در حال تملک اراضی هستیم تا ۱۲مجتمع پتروشیمی دیگر را دائر کنیم.

وی بیان کرد: در بخش نفت غرب کارون روزانه ۱۶۰هزار بشکه تولید می‌شود اما بنا است تا به ۴۰۰هزار بشکه نفت در روز برسد، در وزارت نفت می‌گویند تمدن نفت در غرب کارون، این یعنی غرب کارون به یک مرکز نفتی مهم تبدیل می‌شود.

شریعتی گفت: دولت تصمیم ندارد که این امورات را مدیریت کند همه این‌ها برای بخش خصوصی است و بخش خصوصی مدیریت این پتانسیل و ظرفیت‌ها را عهده‌دار می‌شود جلسات و مصوبات را بخش خصوصی برگزار کند و دولت به‌عنوان پشتیبان بخش خصوصی باشد چون به توانمندی بخش خصوصی اعتقاد داریم.

وی بیان کرد: باید تسهیل در امور سرمایه‌گذاری صورت بگیرد، قانون باید ثابت بشود بعضاً دولت‌ها با بحران مواجه می‌شدند و قانون را تغییر می‌دادند تا بار ضرر را تحمل نکنند، تأکید رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مردمی است، اقتصادی که مردم آن را اداره کنند، اصل ۴۴ قانون اساسی به دلیل دولتی دانستن همه پتانسیل‌ها اصلاح شد.

استاندار خوزستان با اشاره به اظهارات مدیرعامل منطقه آزاد اروند مبنی بر پیش‌بینی جمعیت ۲میلیونی برای آینده آبادان و خرمشهر اظهار داشت: زیرساخت اصلی توسعه در ارتباطات است، ارتباطات نقش مهمی دارد، درگذشته ارتباطات ریلی، بعد هوایی و دریایی همچنین در شرایط کنونی جهان ارتباطات مجازی و فناوری‌های نوین اساس توسعه است، اگر بنا توسعه است باید در این بخش سرمایه‌گذاری خوبی صورت بگیرد.

وی افزود: توسعه فرودگاه آبادان خوب است اما باید پیش‌بینی کنید که برای سال‌های آینده و رشد جمعیت این فرودگاه پاسخگو است و یا باید فرودگاه دومی در منطقه آزاد اروند احداث شود، این موضوع را مورد کارشناسی قرار بدهید.

شریعتی بابیان اینکه فرودگاه اهواز رتبه پنجم کشور را دارد، عنوان کرد: فرودگاه اهواز نسبت به فرودگاه شیراز تردد ۵۰هزار نفر است این یعنی فاصله کم است، فرودگاه آبادان به‌تنهایی جایگاه هشتم کشور را کسب کرده است.

وی گفت: در اهواز به دنبال احداث فرودگاه جدید هستیم، وزیر با احداث فرودگاه موافقت کرده اما فعلاً به دنبال زمین هستیم چون این فرودگاه را برای افق ۵۰ساله پیش‌بینی کردیم، سرمایه‌گذار آن نیز مشخص‌شده است.

استاندار خوزستان با تأکید بر اینکه منطقه آزاد اروند می‌تواند منطقه پایلوت و پیشرو در زیرساخت‌های ارتباطی باشد، بیان کرد: راه توسعه منطقه آزاد اروند هم با ارتباطات است که امیدواریم با تأمین صحیح زیرساخت‌های ارتباطی شاهد توسعه اقتصادی و رشد منطقه باشیم.

وی با اشاره به اهمیت زیرساخت‌های آب و فاضلاب به‌عنوان مهم‌ترین زیرساخت‌های معیشتی در استان خوزستان گفت: استان خوزستان با مشکل آب و فاضلاب مواجه بود که اصلاح آن هزینه‌های زیادی نیاز داشت، بخش عمده آن خرید لوله بود که قرارداد هزار میلیارد تومانی خرید لوله برای تکمیل طرح آب‌رسانی غدیر از سرشاخه‌های دز منعقد شد که به‌زودی اجرایی می‌شود.

شریعتی عنوان کرد: موضوع پرداخت ارزش‌افزوده شرکت نفت و گاز اروندان به خرمشهر را پیگیری کردم، نباید ارزش‌افزوده این شرکت در تهران واریز شود این هزینه متعلق به خرمشهر است و باید در خرمشهر هزینه شود، نماینده مردم خرمشهر هم از مدیر شرکت ملی نفت ایران مجوزی برای پرداخت این هزینه به خرمشهر دریافت نموده است که به‌زودی اجرایی می‌شود.

وی در پایان گفت: اولویت استانداری خوزستان تولید، تجارت و توسعه اقتصادی است و در این راستا هیچ‌گونه مانع‌تراشی از سوی هیچ‌کس پذیرفته نیست و باید راه برای بخش خصوصی هموار شود.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)