پیش بینی گرد وخاک و باد و گرما ۵۰ درجه ای و شرجی ۹۵ درصدی برای خوزستان+اطلاعیه مدیریت بحران/ چهارشنبه ادارات تا ساعت ۱۳ دایرند

عصر جنوب – asrejonoob.ir: مدیرکل هواشناسی خوزستان از پیش بینی وقوع شرجی بیش از ۹۵ درصد در استان و دمای ۴۹ درجه سانتی گراد در اهواز، آبادان، شوش و دزفول خبر داد.

کوروش بهادری اظهار کرد: دمای هوا فردا چهارشنبه (۱۳ مردادماه) در اهواز، آبادان، شوش و دزفول به ۴۹ درجه سانتی‌گراد خواهد رسید. دمای هوای اهواز در روز گذشته نیز ۴۹ درجه سانتی گراد بوده است.

وی افزود: ‌همچنین فردا شاهد پدیده شرجی در استان خواهیم بود و میزان رطوبت در برخی شهرستان‌های ساحلی به فراتر از ۹۵ درصد خواهد رسید.

مدیرکل هواشناسی خوزستان عنوان کرد:‌ به دلیل میزان رطوبت بالا، دمای احساس بیشتر از دمای اعلام شده خواهد بود. همچنین بالا بودن میزان رطوبت نسبی، افت فشار برق را افزایش خواهد داد و به سیستم برق رسانی فشار خواهد آورد.

بهادری با اشاره به احتمال بروز گرد و غبار تصریح کرد:‌ همچنین فردا با توجه به وزش باد، احتمال بروز گرد و غبار در برخی مناطق استان به ویژه نوار مرزی وجود دارد.

وی گفت:‌ در شبانه روز گذشته آبادان با ۵۰ درجه سانتی‌گراد و ایذه، باغملک و دهدز با ۲۲ درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان بودند. همچنین تغییرات دمای هوای امروز اهواز بین ۴۹ و ۳۲ درجه سانتی‌گراد در نوسان خواهد بود.

ستاد مدیریت بحران استانداری خوزستان در اطلاعیه ای، ساعت اتمام کار کلیه ادارات و دستگاه های اجرایی و بانک های استان در روز چهارشنبه (۱۳ مردادماه) را ساعت ۱۳ اعلام کرد.

در این اطلاعیه آمده است: “با عنایت به تصمیم شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در خصوص مدیریت مصرف بهینه برق ادارات،کاهش پیک باری شبکه برق و کاهش ساعات کاری ادارات در صورت پیش بینی ثبت دمای هوا بالای ۴۹ درجه و با توجه به پیش بینی هواشناسی استان در خصوص وقوع دمای بالای ۴۹ درجه در تعداد زیادی از شهرستان ها و به منظور کمک به مدیریت مصرف برق و کاهش پیک باری در شهرستانی های با دمای بالا،ساعت اتمام کار کلیه ادارات و دستگاههای اجرایی و بانک های استان به جزمراکزعملیاتی، خدماتی،امدادی،بهداشتی، درمانی، بیمارستان ها و مراکز آتش نشانی در روز چهارشنبه ۱۳ مردادماه ساعت ۱۳ اعلام می گردد.”

به گزارش ایسنا؛ مصوبه کاهش ساعت اداری در روزهای گرم با دمای بالای ۴۹ درجه سانتی‌گراد در راستای صرفه جویی در مصرف انرژی در استان خوزستان اجرا می‌شود و بدین ترتیب کلیه دستگاه‌های اجرایی، ادارات و بانک‌ها امروز تا ساعت ۱۳ فعال هستند. دستگاه‌های خدمات‌رسان از جمله بیمارستان‌ها، اورژانس‌ها و آتش‌نشانی از این قاعده مستثنا خواهند بود.

روز گذشته (۱۱ مرداد ماه) و امروز  نیز به دلیل دمای بالای ۴۹ درجه در استان، ادارات و دستگاه های اجرایی خوزستان در ساعت ۱۳ تعطیل شدند.

اداره‌کل مدیریت بحران خوزستان در خصوص وقوع پدیده گرد و غبار، گرما و افزایش شدید رطوبت و پدیده شرجی در استان اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در این اطلاعیه خطاب به فرمانداران استان آمده است: با توجه به هشدار اداره کل هواشناسی خوزستان، وقوع پدیده گرد و غبار و کاهش دید ناشی از آن در بخش‌هایی از غرب،‌ مرکز و جنوب استان و تداوم رویداد دماهای بالا در بخش‌های غربی، مرکزی و جنوب غربی در روز سه شنبه (روز جاری) و افزایش شدید رطوبت و پدیده شرجی در اکثر نقاط استان از اوایل وقت روز چهارشنبه تا اواخر هفته جاری پیش بینی می شود.

دستور فرمایید اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان نسبت به اتخاذ تمهیدات لازم، اطلاع رسانی به شهروندان بویژه بیماران تنفسی، کودکان،سالمندان، صاحبان مشاغل سخت در فضاهای باز، کشاورزان، مسافران، دامداران،‌ عشایر و ساکنان مناطق در معرض خطر جهت رعایت نکات ایمنی و بهداشتی مانند عدم خروج غیرضروری از منزل و محل کار و تقلیل فعالیت بدنی در روزهای با دمای هوای بالا، استفاده از ماسک مناسب در مواقع قرار گرفتن در فضاهای باز، رعایت نکات ایمنی و بهداشتی مقابله با گرمازدگی و گرد و غبار اقدام کنند.

همچنین هشدار لازم به شهروندان جهت پیشگیری از گرمازدگی و سایر تدابیر لازم جهت پیشگیری یا کاهش آثار حوادث احتمالی اقدام لازم معمول و گزارش اقدامات بعمل آمده را به این اداره کل ارسال نمایند.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)