وزارت بهداشت علت فوت همزمان ۴ بیمار دیالیزی را اعلام کرد

عصر جنوب – asrejonoob.ir: مدیر کل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت، جزئیات علت فوت همزمان ۴ بیمار دیالیزی در یکی از بیمارستان های اهواز را تشریح کرد.

به گزارش مهر، دکتر محمد حسین میردهقان که در راس تیمی از وزارت بهداشت به منظور بررسی فوت ۴ بیمار در بیمارستان سینای اهواز به این شهر اعزام شده است، علت فوت این بیماران را عفونت گوارشی و بیماری زمینه ای پیشرفته اعلام کرد.

وی گفت: پرونده های بیماران فوتی و بستری توسط تیم همراه مورد بررسی قرار گرفت و طی بررسی پرونده ها و جلسات کارشناسی ویژه با نمایندگان مجلس، پزشکان و کادر درمان که تا ساعت ۴ بامداد روز گذشته به طول انجامید، بررسی های اولیه نشان داد انتقال عفونت مربوط به دستگاه ها و روند دیالیز نبود و مربوط به عفونت گوارشی و بیماریهای زمینه ای قبلی است.

میردهقان با بیان اینکه دو آزمایشگاه در اهواز و تهران، علت عفونت منجر به فوت ۴ تن از هموطنانمان در بیمارستان سینا را بررسی کرده اند، افزود: عفونت گوارشی در افراد با وضعیت ایمنی مناسب و سلامت عمومی مساعد منجر به مرگ نخواهد شد اما با توجه به اینکه متاسفانه این ۴ تن از بیماری زمینه ای پیشرفته و نقص ایمنی جدی و بسیار شدید رنج می بردند، این عوامل زمینه ای منجر به فوت ناشی از ابتلا به عفونت گوارشی و اسهال عفونی شده است.

وی گفت: یکی از این بیماران فوت شده مبتلا به سرطان پیشرفته کلیه، یکی دیگر مبتلا به نارسایی پیشرفته کبدی (سیروز کبدی) و ۲ تن دیگر از فوت شدگان به نارسایی پیشرفته قلبی مبتلا بوده اند. این در حالیست که ۴ تن دیگر از مبتلایان به این عفونت گوارشی در بیمارستان بستری بوده و حال عمومی مناسبی دارند.

میردهقان تاکید کرد: با توجه به اینکه بیماران زیادی قبل و بعد از بیماران فوت شده در این بخش بستری بودند و مشکلی ندارند، منشا عفونت گوارشی که احتمال می رود مربوط به خارج از بیمارستان باشد، در دست بررسی است.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)