آیت‌الله کعبی: انتقال آب کارون برای کشاورزی حرام شرعی است + عکس

عصر جنوب – asrejonoob.ir: نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: از شورای عالی آب و هیأت دولت و دستگاه‌های نظارتی کشور می‌خواهم قانون و شرع را اعمال کنند به فریاد مردم ولایت‌مدار و انقلابی خوزستان برسند.
در پی مراجعات، مطالبات و سؤالات مکرر و انتظارات مردم فهیم و صبور و ولایت‌مدار خوزستان به ویژه کشاورزان در رابطه با بحران و کمبود آب ناشی از انتقال آب کارون به‌ویژه بعد از اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  مبنی بر اینکه انتقال آب از سیاست‌های نظام  و از باقیات و صالحات است که در زمان دولت موسوم به سازندگی شروع شده است در این رابطه آیت‌الله عباس کعبی که در گذشته مواضع شفافی در این زمینه داشت بیانیه‌ای را صادر کرد.
در متن این بیانیه آمده است: انتقال آب کارون به فلات مرکزی برای مصارف کشاورزی و صنعتی بر اساس آنچه در مساله «بیست و نهم» إحیای موات «تحریر الوسیله» امام راحل قدس سره الشریف و مسائل بعد از آن آمده است، حرام شرعی و ضمانت‌آور است، زیرا برخلاف حق سبق و اولویت در موارد تزاحم حقوق و باعث ضرر فاحش به مردم شریف استان خوزستان، خشک شدن و مردن هزاران هزار هکتار نخلستان و زمین کشاورزی است.
محرومیت از آب کشاورزی حتی در کشت صیفی‌جات تاثیر منفی گذاشته و نیز باعث تغییر اکوسیستم طبیعی استان خوزستان و یک جنایت محیط‌زیستی شده است.
یکی از عوامل پایه‌ای ریز‌گردها همین امر است، از شورای عالی آب و هیئت دولت و دستگاه‌های نظارتی کشور می‌خواهم  قانون و شرع را اعمال کنند به فریاد مردم ولایت‌مدار و انقلابی خوزستان، کربلای ایران  برسند و جلوی محرومیت بیشتر و این ظلم آشکار و تبعیض ناروا و بی‌عدالتی را بگیرند که فردا دیر است.
اقدام هماهنگ نمایندگان مجلس خبرگان رهبری استان خوزستان و نیز نمایندگان خوزستانی مجلس شورای اسلامی برای مقابله با بحران آب و مدیریت صحیح مطالبات مردم حداقل انتظار برای استیفای حق قانونی و شرعی مردم صبور و نجیب خوزستان است.

ولاحول ولاقو ه الا بالله العلی العظیم

الاقل عباس کعبی نماینده مردم خوزستان درمجلس خبرگان رهبری ۳۰/ ۴/ ۱۳۹۵

۹۹