رئیس کل دادگستری خوزستان: خوزستان بیشترین تعداد زندانیان کشور را دارد/ ۱۳ هزار زندانی در زندان های استان

عصر جنوب – asrejonoob.ir: رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: خوزستان در بین استان های کشور بیشترین فراوانی را در تعداد زندانیان دارد به طوری که هم اکنون حدود ۱۳ هزار زندانی استان محکومیت خود را در زندان ها می گذرانند که این آمار زیبنده خوزستان نیست.

فرهاد افشار نیا یکشنبه شب در آیین گلریزان ستاد دیه استان خوزستان که منظور آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استان در سرسرای سازمان آب و برق استان باحضور جمعی از مسئولان و خیران استان برگزار شد اظهار کرد:ستاد دیه کشور در دهه ۶۰به همت شهید اسدالله لاجوردی تشکیل و از آن زمان تاکنون آئین های گلریزان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد برگزار می شود
وی افزود: بسیاری از افرادی که در زندان های استان به سر می برند به صورت تعمدی مرتکب این جرایم نشده و به دلایل مشکلات اقتصادی سال ها است که در حبس هستند.
رئیس کل دادگستری خوزستان ادامه داد: بسیاری از خیران و نیکوکاران استان که نمی خواهند نام آن ها در این آئین ها برده شود تاکنون کمک های شایانی در راستای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد به ستاد دیه استان داشته و امید است این برنامه های تاثیربسزایی در کاهش تعداد این زندانیان استان داشته باشد.
وی بیان کرد: در زمان حاضر حدود ۲۱۳ هزار زندانی در زندان های کشور به سر می برند که از این میزان شش درصد زندانیان جرایم غیرعمد بوده که دوهزار نفر از این تعداد مربوط به محکومیت مهریه و حدود دو هزارنفر نیز مربوط به زندانیان دیه و هفت هزار نفر محکومان مالی هستند.
افشارنیا تصریح کرد: درخوزستان نیز در زمان حاضر حدود ۴۷۸ نفر زندانی جرایم غیرعمد در زندان های استان به دلیل محکومیت های مالی ، دیه و مهریه دوران محکومیت خود را سپری می کنند.
وی ادامه داد: مجموعه ریالی محکومیت این زندانیان حدود ۱۴۰ میلیارد ریال است که بیشترین بدهی مربوط به دیه متعلق به فردی با چهارمیلیارد ریال و بیشترین مبلغ بدهی مالی مربوط به فردی با شش میلیارد ریال است.
رئیس کل دادگستری خوزستان تصریح کرد: ماندگاری این افراد هیچ تاثیری در وضعیت مالی آنها ندارد چرا که این افراد به دلیل در حبس بودن یا شغل خود را از دست داده اند و یا اگر تولیدی داشته اند از فعالیت منع شده اند.
وی یادآور شد: متاسفانه کشور ما در بین کشورهای اسلامی بالاترین تعداد زندانی دارد که این آمار زیبنده نظام اسلامی ما نبوده و امید است راهکارهایی برای جایگزینی حبس اتخاذ شود.
بنا به این گزارش در این آئین که شماری از مسئولان استانی و کشوری نیز حضور داشتند بیش از ۴۰ میلیارد ریال از سوی خیران استان برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد جمع آوری شد.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.