هر نماینده چقدر و چه بابت از مجلس پول می گیرد؟/ حق مسکن تا ۲۵۰ میلون تومان، حق خودرو ۵۰ میلیون و حق دفتر تا ۵ میلیون تومان جدای از فیش حقوقی؟

عصر جنوب – asrejonoob.ir: طرح ارائه تسهیلات به نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره های مختلف اجرا شده است؛ اما این موضوع از زمان افشاگری حسن کامران، نماینده مردم اصفهان در مجلس هشتم وارد فاز جدیدی شد.

در آن زمان، نماینده اصفهان پشت تریبون مجلس قرار گرفت و گفت: هیأت رئیسه مجلس به هر نماینده مجلس هشتم ۱۰۰ میلیون تومان اختصاص داده است؛ ۸۰ میلیون تومان بابت کرایه خانه (۵۰ میلیون وام بلاعوض و ۳۰ میلیون تومان قرض الحسنه) و ۲۰ میلیون تومان بابت خرید خودرو به نماینده ها پرداخت شده است.در آن زمان منتقدین آن را نوعی ویژه‌خواری و مغایر با عدالت می‌دانستند و همین باعث برخورد شدید نمایندگان مجلس با نماینده‌ای شد که این موضوع را افشا کرده بود؛ اما با گذشت زمان، این موضوع کم کم به فراموشی سپرده شد، به گونه ای که در مجلس نهم، به یک موضوع عادی تبدیل شد و با افزایش هر ساله آن متناسب با میزان تورم هر ساله در فیش های حقوقی نمایندگان خود را نمایان کرد.اکنون با گذشت ده دوره از تشکیل مجلس شورای اسلامی اخبار شنیده شده، حکایت از برخی پرداخت های نجومی بابت ودیعه مسکن به نمایندگان دارد که قابل قیاس با گذشته نیست.

قاسم ساعدی، نماینده مردم سوسنگرد در گفت و گو با تابناک در خصوص برخی خدمات رفاهی مجلس شورای اسلامی در دوره دهم به نمایندگان گفت: از آغاز مجلس تا کنون، نمایندگان مجلس در هتل هایی که مجلس آنها را شناسایی کرده و در اختیار نمایندگان قرار داده است، ساکن هستند.وی در خصوص پرداخت وام به نمایندگان مجلس اظهار داشت: بر پایه آیین نامه داخلی به نمایندگان اعلام شده است تا فرم های مربوط را پر کنند. نمایندگان هم فرم های مربوطه را پر کرده اند و اکنون به دنبال مسکن مناسب برای خود بوده و در حال بررسی مناطق مختلف شهر بر اساس منزلت اجتماعی و بافت شهری و همچنین راه های مناسب برای رسیدن به مجلس هستند.این نماینده مجلس گفت: بر اساس چیزی که مجلس به نماینده ها اعلام کرده، اگر نمایندگان به مورد مناسبی برخورد کردند از بابت پرداخت ها مشکل خاصی متوجه نمایندگان نخواهد بود.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه وعده مجلس به نمایندگان چه مبلغی بوده است، گفت: یک جدولی آماده و به نمایندگان داده شده که مبالغ متفاوتی در آن وجود دارد. این مبالغ از ۱۵۰ میلیون تومان شروع می شود تا ۲۵۰ میلیون تومان می رسد که این مبلغ بابت اجاره مسکن باید در اختیار تقاضیان قرار گیرد.نکته اینکه هیچ یک از نمایندگان ادوار گذشته، مبالغ پرداختی بابت ودیعه مسکن را به مجلس بازنمی گرداند و بخشی از این پول به صورت بلاعوض در اختیار نمایندگان قرار می گیرد و بخش دیگر آن نیز به صورت قرض الحسنه به نمایندگان پرداخت و با اقساط طولانی مدت در دوره نمایندگی بدون احتساب سود از حساب نمایندگان کسر می شود.

به جز مبلغ پرداختی بابت مسکن بنا بر روال گذشته، هر نماینده مجلس، یک خودرو نیز از مجلس تحویل می گیرد که قیمت آن بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان متغیر است. همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مبالغی نیز بابت هزینه دفتر جدای از فیش حقوقی دریافت می کنند که بنا به گفته باهنر، نایب رئیس مجلس نهم ماهانه بین ۳ تا ۵ میلیون تومان متغیر است.در حالی مجلس این مبالغ را در اختیار نمایندگان قرار می دهد که مردمی که با رأی خود آنها را به مجلس فرستادند، از گرفتن یک میلیون تومان آن عاجز هستند. همچنین نمایندگان در حالی بابت خرید اتومبیل از مجلس پول می گیرند که مجلس خود دارای سیستم حمل و نقل است و در تمام طول روز اتومبیل هایی به همراه راننده در اختیار نمایندگان قرار دارد.

منبع: اقتصاد آنلاین

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)