بازگشت ریزگردها به خوزستان با ۱۵ برابر حدمجاز؛ منشاء: داخلی و خارجی/ هوا در وضعیت خطرناک/ از تردد غیرضروری پرهیز شود

عصر جنوب – asrejonoob.ir: مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان از تشدید دوباره پدیده گرد و غبار در شهرهای استان خبر داد و گفت:بیشترین میزان گرد و غبار امروز در آبادان بود که به ۱۵ برابر حد مجاز رسیده است.

شهریار عسکری اظهار کرد:میزان گردوغبار در ساعت ۱۳ امروز در شهرهای اهواز به یک هزار و ۹۹۰ میکروگرم بر مترمکعب، آبادان به دو هزار و ۱۸۸ میکروگرم بر مترمکعب، ماهشهر یک هزار و ۴۵۵ میکروگرم بر مترمکعب و شوشتر یک هزار و ۵۷۰ میکروگرم برمترمکعب رسیده است.
وی افزود: شدت این پدیده در ساعت ۱۲ امروز نیز در اهواز یک هزار و ۷۶۳ میکروگرم بر مترمکعب، آبادان یک هزار و ۷۳۱ میکروگرم بر مترمکعب، ماهشهر یک هزار و ۹۳۷ میکروگرم بر مترمکعب، امیدیه یک هزار و ۲۸ میکروگرم بر مترمکعب و شوشتر یک هزار و ۴۷۷ میکروگرم بر مترمکعب گزارش شد.
به گفته وی، گرد وغبار از صبح امروز دوباره روبه افزایش گذاشته است و ساعت ۸ صبح امروز اهواز ۴۴۲ میکروگرم بر مترمکعب، اندیمشک ۵۲۲ میکروگرم بر مترمکعب، سوسنگرد ۵۵۷ میکروگرم بر مترمکعب و شوشتر ۸۲۰ میکروگرم بر مترمکعب بود.
استاندارد ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است. گرد و غبار از حوالی ساعت ۱۸ دیروز (پنجشنبه) در خوزستان آغاز شده است.

رئیس اداره محیط زیست مسجد سلیمان با بیان اینکه منشأ ریزگردها و پدیده گرد و خاک خوزستان داخلی و هم خارجی است، گفت: عدم‌تعادل بین محیط زیست و توسعه‌یافتگی می‌تواند معضلات زیست‌محیطی را به‌همراه داشته باشد.

بهروز نجاتی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان مسجدسلیمان با گرامیداشت هفته محیط زیست و با اشاره به اهمیت طبیعت و محیط زیست اظهار داشت: منشأ و کانون ریزگردها و پدیده گرد و خاک در خوزستان هم داخلی و هم خارجی است.

پرهیز از تردد غیرضروری کودکان و بیماران

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آبادان از مردم به ویژه کودکان، بیماران قلبی، ریوی، گوارشی و سالمندان خواست به دلیل آلودگی هوای شهرهای آبادان و خرمشهر ناشی از پراکنده شدن ذرات گرد و غبار از تردد غیر ضروری پرهیز کنند.

سید احمد موسوی آزاد با اشاره به اینکه میزان حد مجاز ریزگردهای معلق در هوا، تا حدود ۲۰۰ میکروگرم بر متر مکعب است خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات اداره هواشناسی شهرستان، وزش باد شدید در این منطقه، شکل گیری توده های گرد و غبار و نفوذ به خوزستان را به همراه داشته است.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • باید به طبیعت برای گسترش پوشش گیاهی کمک کنیم. می توان با اصلاح ژنتیکی، گیاهانی مقاوم تر در برابر خشکی و گرما به وجود آورد و در فصل بارندگی و رویش، بذر و دانه این گیاهان را در دشتهای گرد و غبار خیز به صورت گسترده پخش کرد. (با هواپیما یا به هر شکل مناسب دیگر)