روابط عمومی استانداری شاید به خواب شیرین”جمال” رفته باشد!

عصر جنوب – asrejonoob.ir: “استاندار خوزستان برکنارشد”، “استاندار خوزستان مقاومت کرد، برکنارشد” ، “مقتدایی از استانداری رفت، استاندار خوزستان عزل شد” ، “برکناری یا بازنشستگی، مقتدایی تودیع شد”، “مقتدایی تودیع و مشاور وزیرشد” . اینها و دهها تیتر دیگرچند روزی است که بر پیشانی روزنامه ها، هفته نامه ها ، خبرگزاری های رسمی ، پایگاههای خبری و شبکه های اجتماعی نقش بسته است.

در این میان استانداری خوزستان در روز ۲۱ اردیبهشت ماه با انتشار دو خبر با تیترهای “با استعفای دکتر مقتدایی موفقت شد/ خبیرسرپرست استانداری خوزستان شد” و معاون وزیر کشور: مقتدایی طی نامه جداگانه ای از رییس جمهوری و وزیر کشور درخواست بازنشستگی کردند” به شرح ماجرا پرداخته است(۱)

همه می دانیم یکى از مهم ترین مسئولیت‌هاى روابط عمومی ها ، ارائه اطلاعات درست به رسانه ها است. اطمینان از درستى مطالب از ضروریات کار در روابط عمومی  است. روابط عمومی باید رویداد را آن طور که اتفاق افتاده ، به اطلاع مخاطبان برساند، نه آن‌طور که مایل است، اتفاق افتاده باشد. به عبارت دیگر خبر باید درست و بر مبنای یک گزارش عینی و موثق باشد.

انتشار مطالب نادرست یا اشتباه سبب بی اعتمادی مخاطبان به روابط عمومی ای که خبر را منتشر کرده، مى‌شود و آنان را به‌سوى سایر منابع خبرى هدایت مى‌کند. بنابراین، باید درباره یک رویداد کاملاً تحقیق و هرگز نباید انتشارخبر را فداى دقت و درستی آن کرد.

انتشار دوخبر با تیترهای “با استعفای دکتر مقتدایی موفقت شد/ خبیر سرپرست استانداری خوزستان شد”  و معاون وزیر کشور: مقتدایی طی نامه جداگانه ای از رییس جمهوری و وزیر کشور درخواست بازنشستگی کردند” بر روی پورتال استانداری خوزستان در میان دهها خبری که از طریق رسانه های دیگر منتشر شده خود نشان از “بی توجهی روابط عمومی” به “افکار عمومی” درباره وضعیت استاندار خوزستان بوده ، علی رغم اینکه تا زمان نگارش این یادداشت (۲۷/۲/۹۵) هنوز خبر موثقی درباره برکناری، استعفا یا بازنشستگی(ایشان کارمند وزارت نفت بوده و بازنشستگی ایشان ربطی به استانداری خوزستان ندارد) مقتدایی از سوی روابط عمومی استانداری منتشر نشده و رسانه ها  از طریق منابع خبری خود به بیان تحلیل های شخصی و رسانه ای می پردازند و این یعنی روابط عمومی استانداری خوزستان در چنین “بحران” بوجود آمده ای  در”خواب شیرین” به سر می برد و این برای جامعه شوک بزرگی است.

گرچه خود جمال درویش مدیر روابط عمومی استانداری خوزستان در روز ۲۱/۲/۹۵ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خوزستان به بیان توضیحاتی در خصوص  بحران بوجود آمده  با تیتر “توضیحات مدیر کل روابط عمومی استانداری خوزستان درباره استعفای مقتدایی”(۲) پرداخته اما نه این توضیحات و نه خبرهای استانداری هیچکدام نتوانستند افکار عمومی را قانع کنند.

با این حال همه باید بدانیم ” ابهام و شایعه” دو بال هولناکی هستند  که حتی سایه آنها بر سرِسازمانها می توانند همچون بمب های خوشه ای در سطح جامعه پراکنده شوند و “روحیه و اعتماد”  افراد یک جامعه را نسبت به مسئولان  و روابط عمومی از بین ببرند.

حسن دهقانی/ مدرس دانشگاه

منابع :

۱- http://ostan-khz.ir    

۲-http://www.irna.ir/fa/News/82068467

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • سلام .وقتی در مسابقه ای شیران اجازه حضور ندارند هر الاغی به خط پایان میرسد.......وقتی شیرمردی برکنار میشود شما و امثال شماها سروکله تون پیدا میشه.تو کی هستی که راجع به مشاور استاندار و استاندار نطق میکنی؟؟؟؟؟