«فاروق فتاحی» صدای فوتبال خوزستان به دیار باقی شتافت + یادداشتی برای عمو فاروق آبادانی

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: چند ساعتی می‌شود که دیگر میزها و عشق‌میزها خیالشان راحت شده که دیگر خبری از گزینه‌ی اصلح برای«انتخاب» و« انتصاب» نیست.

حالا چند ساعتی می‌شود که آن مردی که برای نخستین بار وقتی در اهواز به پشت میکروفون گزارشگری فوتبال رفت، ایستاد و گفت:« فاروق فتاحی هستم، از آبادان.»؛ دیگر صدا ندارد.

حالا چند ساعتی می‌شود که از چندسالی که دیگر هیچکس شبیه تو در خودِ خودِ«گران شاپوری» به دنیا آمد و در همان دنیای توپ و دنیای گران شاپوری ماند، گذشته است.

حالا چند ساعتی می‌شود که یادم آمد که گفتی پدرت به پرویزخان-دهداری- سفارش کرده بود که پرویز این«چموش» را آرام کن و آرام شدی و شدی الگو برای رام کردن همه‌ی چموش‌های فوتبال آبادان.

چند ساعتی می‌شود که رفتنت باعث شد که یادم بیاید بعد از آنکه گلر شاهین تهران شدی و تهران، شاهینِ آبادانی را برد، چندماهی آبادان را ندیدی. یادم آمد که گفتی چطور می‌توانستم در چشم دوستانم نگاه کنم؛ راستی فاروق این روزها خیلی‌ها می‌روند و می‌بَرند و راحت درچشم دوستان نگاه می‌کنند.

حالا چندساعتی می‌شود که دیگر آن لوله لعنتی که کلافه‌ات کرده بود از بینی بیرون آمده تا همه آنهایی که کلافه‌ی شنیدنِ درخواست استمداد برای تنها یک نگاه به تو بودند، خیالشان راحت باشد.

حالا چند ساعتی می‌شود که برای خالی نبودن عریضه عکس پروفایل،«تلگرام» و «اینستاگرام»مان شده فاروق، فاروقی که وقتی ماه‌ها دراز کشیده بود، لوله در بینی داشت و سرفه می‌کرد نه تلگرام او را دید و نه اینستاگرام.

حالا چند ساعتی می‌شود که بدون تعارف و بی‌اغراق فوتبال آبادان دیگر«پدر» ندارد.

شیرجه آخر را چه غریبانه زدی فاروق؛ چه پرواز بی‌کلامی.

 امین جوکار/*

«فاروق فتاحی» دروازه بان، مجری و گزارشگر محبوب آبادانی ها بامداد امروز دار فانی را وداع گفت.

فاروق فتاحی ۱۷ خردادماه امسال تحت عمل جراحی باز قلب قرار گرفت و با وجود این‌که عمل موفقیت‌آمیزی را پشت سر گذاشت اما در دوران نقاهت دچار سکته مغزی شد و سرانجام ساعت ۱:۳۰ امروز، ۱۵ بهمن ماه، در سن ۷۵ سالگی در تهران، جان به جان آفرین داد.

به گفته پزشکان ۷۰ تا ۸۰ درصد کسانی که در سن بالای ۶۵ سال این عمل را انجام می دهند ممکن است به سکته مغزی دچار شوند.

وی در اثر سکته مغزی قادر به تکلم و حرکت نیز نبود و دچار کم کاری ریه نیز شده بود.

فاروق فتاحی از دروازه‌بانان نامدار فوتبال خوزستان در دوران پیش از انقلاب بود که در سال ۳۹ شمسی همراه با شاهین آبادان فاتح نخستین دوره فوتبال باشگاهی ایران شد.

وی با تیم آموزشگاه های آبادان دو سال قهرمان استان و یک سال دوم، دو سال با همین تیم قهرمان ایران، سال ۴۸ شاهین آبادان را راهی مسابقات کشوری کرمان کرد و این تیم با شکست دادن عقاب تهران در فینال قهرمان کشور شد، سال ۵۶ به دستور پرویز دهداری هدایت تیم رستاخیز خرمشهر را عهده دار شد تا در نهایت این مجموعه به لیگ تخت جمشید صعود کرد.

یک بار نیز در همان سال با تیم رستاخیز در جام حذفی مقابل صنعت نفت قرار گرفت که حاضر نشد روی نیمکت بنشیند اما به هر حال رستاخیز یک بر صفر به صنعت نفت آبادان باخت.

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر زنده‌یاد فتاحی ساعت ۹ صبح فردا (جمعه) در بهشت سکینه کرج انجام خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق بدینوسیله با نهایت احترام و ادب و در کمال تواضع و ارادت؛ سپاس های بیکران خود را از بذل محبت ها و الطاف خالصانه افرادی که در مراسم تشییع، تدفین و مجالس یادبود شادوران فرخ ( فاروق ) فتاحی شرکت کردند و یا با ارسال پیام های خود ما را مدیون لطف و غریق محبت خویش ساختند ابراز میداریم. بی شک محبت های مردم شریف آبادان، مسئولین محترم و هم استانی بر ما پوشیده نیست و همواره قدردان الطاف بیکران شما خواهیم بود. فرزندان زنده یاد فتاحی