کانون های ریزگرد خوزستان ۶۰۰ هزار هکتار است/ ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان منشاء جدید ریزگردها می شود

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: ضیاءالدین شعاعی یکشنبه در آیین افتتاحیه نخستین نمایشگاه مدیریت بحران، محیط زیست و صنعت پاک استان خوزستان نسبت به افزایش کانون‌های گردوغبار در خوزستان هشدار داد.شعاعی اصلاح مدیریت منابع آب را راهکار مقابله با تشدید بحران دانست و افزود: اگر جایی به اشتباه تخصیص آب داده شده باید اصلاح شود.

وی اعتبار مورد نیاز برای اجرای راهکارهای مقابله با گرد و غبار را ۵۰ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: در شرایط فعلی دولت توان تأمین این اعتبار را ندارد.شعاعی اظهار کرد: خوزستان هیجدهمین سال خشک‌سالی را می‌گذراند و در کشور با ۲۳ سال خشک‌سالی روبه رو بوده‌ایم.

به گفته وی خشک‌سالی به سال‌هایی اطلاق می شود که متوسط بارش در آن از بارش‌های درازمدت کمتر باشد.

مدیر ملی کارگروه مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: بخشی از علت تشدید گرد و غبار در دهه‌های گذشته ناشی از خشک‌سالی بوده که با استمرار آن اکنون به بحران تبدیل شده است.

وی با اشاره به وقوع گرد و غبارهای شدید در خوزستان در سال‌های اخیر تصریح کرد: در اهواز مواجه با برآیند جدیدی شده‌ایم به طوری که شدت توفان‌های گرد و غباری که در بهمن ماه گذشته در اهواز و استان خوزستان رخ داد به قدری بود که اندازه گیری آن در توان دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا نبود زیرا دستگاه‌ها توان اندازه گیری گرد و غبار تا ۱۰ هزار میکروگرم بر مترمکعب را دارند.

شعاعی افزود: تداوم و استمرار گرد و غبار در اهواز به صورتی است که نمی‌توان تعطیلی اعلام کرده و به شهرها شوک وارد کرد.

وی افزود: وقتی کم آبی با کاهش بارندگی سالانه همزمان باشد منابع آبی به تدریج کاهش می‌یابد به همین دلیل در کمیته راهبردی آب به تخصیص منابع آبی در کشور توجه شده است.

۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی بی آب می شود

مدیر ملی کارگروه مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از کاهش ۶۰ هزار هکتار از سطح زیرکشت اراضی خوزستان در سال جاری خبر داد و گفت: این اراضی که به دلیل بی آبی کشت نمی‌شوند قطعاً به منشاء داخلی گرد و غبار اضافه می شود.

به گفته وی نبود آب بر مراتع نیز تأثیر منفی می‌گذارد و قطعاً دام‌ها برای تغذیه نیز با مشکل مواجه می‌شوند.

وی آستانه شدت باد برای تولید گرد و غبار را ۲۰ متر بر ثانیه عنوان کرد و افزود: مستندات نشان می دهد در آبادان با وزش باد پنج متر بر ثانیه توفان گرد و غبار ایجاد می شود که این مساله نشان می دهد کانون‌های گرد و غبار روبه افزایش هستند.

شعاعی یکی از وظایف کارگروه‌های مدیریت بحران استانی را فراهم کردن زمینه برای جلوگیری از بروز بحران دانست و افزود: مردم اگر بدانند مشکلات ناشی از کمبود امکانات است قانع می‌شوند اما اگر حس کنند سوءمدیریت است عصبانی و ناراضی می‌شوند.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال مستند کردن تحقیقات درباره گرد و غبار است افزود: طرح جامع گرد و غبار و شناسایی منشاء در ۲۳ استان کشور تهیه شده است.
شعاعی اظهار امیدواری کرد: با تأمین اعتبار طرح جامع گرد و غبار پروژه‌ها بر اساس اولویت اجرایی شود.

وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست یک سازمان نظارتی است، اظهار کرد: این سازمان برنامه اجرایی خاصی برای گرد و غبار ندارد اما کمیته راهبردی تشکیل داده تا با همکاری ۱۴ دستگاه طرح‌هایی را اجرایی و مدیران را به ارائه برنامه مکلف کند.

نخستین نمایشگاه مدیریت بحران، محیط زیست و صنعت پاک امروز در نمایشگاه بین المللی گشایش یافت. این نمایشگاه ۱۹ تا ۲۳ مهر دایر است.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.