رهاسازی ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب از سد سیمره برای آبیاری اراضی خوزستان

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: معاون مطالعات پایه و طرح های جامع سازمان آب و برق خوزستان گفت : اولویت نخست سد سیمره خوزستان تامین آب آشامیدنی است در حالیکه ۱۰۰میلیون متر مکعب آب این سد برای آبیاری اراضی کشاورزی پایین دست رودخانه کرخه رها شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما معاون مطالعات پایه و طرح های جامع سازمان آب و برق خوزستان گفت: حجم ذخایر سد کرخه در مجموع ۴۵۰ میلیون متر مکعب است که از این میزان ۳۲۰میلیون متر مکعب حجم مفید و بقیه حجم مرده است.
هوشنگ حسونی زاده همچنین با بیان اینکه ۱۰میلیارد متر مکعب آب برای مصرف بخش کشاورزی در سال آبی جاری از مهر پارسال تا پایان خرداد اختصاص یافت افزود :این میزان در شرایطی اختصاص یافته که شرایط خشکسالی شدیدی برقرار است.
وی افزود: در ابتدای سال آبی اعلام کردیم که در حوضه کرخه ۶۰درصد کشت شود اما اصناف و کشاورزان مقاومت کردند و میزان کشت را روی صد درصد بردند و اگر خسارتی هم ایجاد شده در مناطقی بوده که امکان تامین آب برای آنها وجود نداشت.
معاون مطالعات پایه و طرح های جامع سازمان آب و برق خوزستان با تاکید بر این که حجم منابع آبی کم است گفت: با توجه به این کمبود، زیر کشت بردن ۶۷هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان در تابستان هم جای بحث دارد. سد سیمره در مسیر رودخانه سیمره و در شهرستان بدره استان ایلام قرار دارد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.