درختان بومی خوزستان جایگزین «کونوکارپوس» شود

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: مدیرکل محیط زیست خوزستان با اشاره به ارزش اقتصادی درختان بومی این استان گفت: کاشت درختان بومی خوزستان سبب جلوگیری از بروز ریزگردها شده و باید جایگزین کونوکارپوس شود.

احمدرضا لاهیجان‌زاده در گفت‌وگو با تسنیم، درباره کاشت درختان مثمر اظهار داشت: کشور ایران جزو معدود کشورهایی بوده که در حدود ۹۰ درصد جنگل‌هایش از درختان مثمر پوشیده بوده است.

وی با بیان اینکه در گذشته جنگل زاگرس مملو از درختان بلوط است و در تمام سطح کشور درختان مثمر بادام زمینی، گردو، انجیر گوهی و دیگر درختان مثمر و خوراکی به وفور دیده می‌شد، افزود: متأسفانه امروزه حتی در مناطق بیرون شهر ‌اکالیپتوس کاشته شده است.

مدیرکل حفاظت ‌محیط زیست خوزستان بیان کرد: نمونه بارز به کاشت غلط در کشت درختان منطقه کارون ۳ است که با وجود پوششی از درختان بلوط در حاشیه سد درختان اکالیپتوس کاشت شده است.

وی افزود: در منطقه کارون ۳ به جای درختان اکالیپتوس باید درختان انجیر، بادام زمینی و یا درخت بلوط کاشت می‌شد که عدم این کار نشان از بیراهه رفتن در مسیر کاشت صحیح درخت است.

لاهیجان زاده با بیان اینکه در مناطق شهری نباید به کاشت تک گونه‌ای اقدام کرد، عنوان کرد: با یک حادثه طبیعی مانند آفت، گرما و یا سرمای شدید ممکن است گونه کشت شده نابود شود.

وی با اشاره به اینکه در خیلی از شهرها با توجه به فراخور طبیعت و اقلیمشان به کاشت درختان مثمر می‌پردازند، گفت: به طور مثال در شیراز درخت نارنج و در اصفهان گیاه توت فرنگی به وفور دیده می‌شود که علاوه بر ثمر برای مردم مزایایی نیز برای فضای سبز دارد.

مدیرکل حفاظت ‌محیط زیست خوزستان با توجه به شرایط جوی این استان اظهار داشت: در خوزستان می‌توان درخت نخل و کنار که قابلیت استفاده ارزش‌های بصری و اقتصادی زیادی دارد را کاشت کرد و با کاشت درختان بومی باید کونوکارپوس را حذف کرد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.