محسن رضایی: باید حوزه اختیارات استانداران بیشتر شود/ مقتدایی و تیمش عملکرد خوبی داشتند

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام ازتلاش های دکتر عبدالحسن مقتدایی استاندارخوزستان و تیم ایشان دردولت تدبیرو امید درخوزستان قدردانی کرد و گفت : برای ما , یعنی من , آقای شمخانی و دیگرخوزستانی ها , موفقیت تیم مقتدایی مهم است تا مشخص شود که فرزندان بومی می توانند , خوب کارکنند.

محسن رضایی در شورای برنامه ریزی استان که امروز، سوم خرداد ماه در اهواز برگزار شد، اظهارکرد: وضعیت بحرانی رودخانه کارون، فرار سرمایه‌های انسانی، مالی و مادی، وقوع پدیده ریزگردها و بیکاری نمونه بارز عدم بهره‌مندی از این درآمدها است و به طور کلی شغلی که سرانجام آن توسعه نیست، به چه درد استان می‌خورد.

 

وی افزود: شرایط و آینده کشور هر طور رقم بخورد، خوزستان نقش مهمی در آن خواهد داشت. این اهمیت هم به لحاظ توسعه اقتصادی و هم به لحاظ امنیت و اقتدار استان است. زمانی، خوزستان در کشور فقط اهمیت اقتصادی داشت اما امروز دو بعد دیگر یعنی اقتدار و امنیت آن نیز مورد توجه است به طوری که خوزستان را خط مقدم جمهوری اسلامی می‌خوانند.

 

رضایی تصریح کرد: اهمیت و جایگاه استان در هیچ جایی کم نشده است بلکه همچنان موقعیت و اهمیت آن در اولویت قرار دارد. توجه به خوزستان در برنامه ششم توسعه بسیار دیده شده است و نمونه آن توسعه محور بنادر جنوب از خرمشهر تا چابهار است که تاکید فراوانی در برنامه ششم بر آن شده است.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: به عنوان یک خوزستانی از مسئولان استان انتظار دارم برای توسعه استان همت بلند داشته باشند و موقعیت استان را جدی بگیرند تا از ظرفیت‌های موجود حداکثر استفاده را ببریم و البته معتقدم در این راستا چند کار راهبردی باید انجام دهیم. یعنی با بودجه‌ای که به استان اختصاص می‌یابد و با توجه به حوزه اختیارات استان، برای توسعه گام برداریم.

 

وی اظهار کرد: علاوه بر مسئولین استانی می‌توانیم با اجماع نخبگان از روحانیت تا روشنفکران، دانشگاهیان و کارشناسان به صورت جدی و جمعی استفاده کنیم که متاسفانه بخش دانشگاهی، اداری و مراکز علمی خوزستان کمتر به امر توسعه توجه کرده اند و فقط روند روزمره اداری را بدون هیچ گام بلندی در زمینه توسعه طی می‌کنند.

 

رضایی افزود: اینجا حلقه مفقوده‌ای بین فعالیت‌های اقتصادی و زندگی مردم وجود دارد. هزینه‌های فراوانی صرف ایجاد و انجام فعالیت‌های اقتصادی می‌شود اما اشتغال و درآمد آن برای استان ناچیز است.

 

وی بیان کرد: امروز مرگ رودخانه کارون را کنار خود می‌بینیم و این نشان از انجام فعالیت‌های اقتصادی در مناطق دیگر، بدون توجه به مردم خوزستان است. نمونه بارز این اقدامات در کرمان دیده شد یعنی هزینه تامین آب کشت پسته در طول ۴۰ سال گذشته در این استان بیشتر از درآمد آن بوده است و این کار به معنای خشکی در اقتصاد کشور است.

 

رضایی با تاکید بر اینکه ارتباط مردم خوزستان با فعالیت‌های اقتصادی آن باید مشخص شود، گفت: مردم ما باید در فعالیت‌های اقتصادی سهیم باشند و در هر سرمایه گذاری که صورت می‌گیرد، باید حداقل یک نیروی محلی استفاده شود.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: فعالیت‌های اقتصادی گوناگونی با درآمدهای کلان اکنون در استان انجام می‌شود که مردم هیچ سهمی از آن ندارند در حالی که می‌توان با نصف این فعالیت‌ها معیشت مردم را بهبود ببخشیم. در حال حاضر میلیاردها دلار در صنعت پتروشیمی، نیشکر و نفت سرمایه‌گذاری شده است اما سهم مردم خوزستان در آن چقدر است؟

 

رضایی با بیان اینکه باید حوزه اختیارات استانداران بیشتر شود، عنوان کرد: اگر بتوانیم الگوی توسعه اقتصادی را در استان پیاده کنیم، قطعا بسیاری از مشکلات حل خواهند شد. البته این کار در صورت بیشتر شدن حوزه اختیارات استاندار در برنامه ریزی بودجه استان و تخصیص آن، امکان پذیر است.

 

وی با اشاره در خصوص مقابله با پدیده ریزگردها اظهار کرد: درآمدهای فراوانی در استان وجود دارد اما ریزگردها گریبانگیر مردم شده است و تاکنون اقدامی جدی در این راستا انجام نشده است در حالی که مقام معظم رهبری ۵درصد درآمد تولید نفت را برای مقابله با این پدیده در نظر گرفتند.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: برای حل مشکلات استان باید شورای راهبردی توسعه را در تهران تشکیل دهیم و به تبع آن این شورا در استان و شهرستان‌ها راه اندازی شود تا زنجیره ای از نخبگان را به صورت عملیاتی داشته باشیم که فقط موضوع توسعه استان را دنبال کنند.

 

رضایی یادآور شد: در حال حاضر ۴۰۰ هزار پروژه نیمه تمام در خوزستان بلاتکلیف مانده است که برنامه تکمیل این پروژه‌ها به طور کامل در برنامه ششم توسعه کشور دیده شده است و این پروژه ها مربوط به دولت‌های گذشته است که هر کدام طرحی را اجرا و نیمه کاره رها کرده اند.

 

وی از عملکرد استاندار خوزستان تقدیر کرد و گفت: اکنون تیم مقتدایی استاندار خوزستان تیم کارآمد و توانایی است و امیدواریم با تدبیری که دارند بتوانند همچنان در راستای رونق اقتصادی در خوزستان گام بردارند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.