کارون تا ۲۰ سال آینده نابود می شود

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: باورصاد بیان کرد: مدیریت رودخانه‌ای در بیشتر کشورها وجود دارد اما این مساله در کشور ما اعمال نمی‌شود زیرا چندین دستگاه و هر کدام به نحوی از رودخانه‌ها و منابع آبی بهره برداری می‌کنند.
عضو کنفرانس ملی کارون گفت: با شرایطی که در انتقال آب از خوزستان به اصفهان پیش می‌رود، کارون تا ۲۰ سال دیگر عمر نمی‌کند.
به گزارش ایسنا، پرویز باورصاد در سمینار علمی فرصت‌های سازمان متولی غیر بهره‌بردار رودخانه کارون که امروز، ۱۵ اردیبهشت‌ماه در اهواز برگزار شد، تصریح کرد: امروز رودخانه‌های استان را به دلیل بهره‌برداری‌های غیر اصولی و غیرقانونی از بین برده‌ایم و چالش‌های کنونی این رودخانه‌ها ناشی از نبود متولی واحد و مدیریتی ناظر بر بهره‌برداری از آنها است.
وی با بیان اینکه حیات خوزستان در گروی رودخانه‌های آن است، اظهار کرد: خوزستان با نفت بزرگ نشده است بلکه به دلیل برخورداری از رودخانه‌های عظیم و جلگه‌ای پهناور از قرن‌های گذشته تاکنون شناخته شده است. کشتیرانی در رودخانه‌های استان به حدی فعال بود که تمام کالاهای مورد نیاز نقاط مختلف کشور از طریق بنادر این رودخانه‌ها از کشورهای دیگر، وارد و به سایر نقاط منتقل می‌شد.
باورصاد تصریح کرد: بر اساس قانون، ما نباید از رودخانه‌ها این گونه بهره‌برداری کنیم اما اکنون بسیاری از دستگاه‌های اجرایی قانون را کنار گذاشته‌اند و برای مصارف غیرشرب به ویژه تولید انرژی از رودخانه‌ها بهره برداری می‌کنند و کار تا جایی پیش رفته است که این ثروت‌ها روز به روز رو به نابودی می‌روند.
وی بیان کرد: بررسی مدیریت ۵۰ سال اخیر رودخانه‌ها در استان نشان می‌دهد که ارگان‌هایی همچون وزارت نیرو و شهرداری‌ها که متولی رودخانه کارون بوده‌اند، این رودخانه را نابود کرده‌اند. وزارت نیرو با سدسازی و تولید انرژی از آب رودخانه کارون به سهم خود آن را خشک کرده و شهرداری نیز با خاک‌ریزی و خاک برداری دهانه‌های زیر پل‌ها را بسته است.
عضو کنفرانس ملی کارون اظهار کرد: شهرداری اهواز باید فرهنگ رودخانه‌داری داشته باشد. انگار این دستگاه اجرایی نمی‌داند که رودخانه کارون به دریا وصل است و نباید چنین کارهایی روی آن انجام دهد و معتقدیم کلیه این اقدامات ناشی از نبود آگاهی دستگاه‌های اجرایی در صیانت و بهره‌برداری از رودخانه‌ها است.
باورصاد بیان کرد: مدیریت رودخانه‌ای در بیشتر کشورها وجود دارد اما این مساله در کشور ما اعمال نمی‌شود زیرا چندین دستگاه و هر کدام به نحوی از رودخانه‌ها و منابع آبی بهره برداری می‌کنند.
وی افزود: حداقل در ۶ صفحه از قانون اساسی کشور به مبحث بنادر و رودخانه‌ها اشاره شده است اما این قوانین بدون اینکه منسوخ شوند، کنار گذاشته شده‌اند. اگر این قوانین رعایت می‌شد، رودخانه کارون امروز به این حال و روز نمی افتاد.
باورصاد بیان کرد: در خصوص سازمان‌های مدیریتی و سیاست‌گذاری آب رودخانه‌ای در جهان، مطالعات فراوانی، انجام و در این راستا سازمان‌هایی تحت عنوان مشارکت جهانی آب و سازمان بین المللی بهره‌برداری از آب تشکیل شده است که ما نیاز داریم از مطالعات علمی این سازمان‌ها استفاده کنیم.
وی ادامه داد: کشورهای دیگر، مدیریت جامع آب رودخانه‌ای دارند و برای نگهداری از رودخانه‌های خود در چارچوب قانون آب، براساس سیاست ملی منابع آب و سیستم مدیریت منابع، عمل می‌کنند.
باورصاد با اشاره به سدسازی و پل سازی بر سطح رودخانه‌های بزرگ خاطرنشان کرد: سدسازی و پل سازی یکی از بزرگترین مشکلات و معضلات کنونی ما در رودخانه‌ها است که متاسفانه به صورت غیر علمی و بی رویه در حال احداث است.
وی با بیان اینکه مراکز علمی زیادی در کشور و خوزستان وجود دارد اما از آن استفاده نمی‌شود، ادامه داد: گروه علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز بهترین مطالعات را در حوزه آب انجام داده‌اند اما از این مطالعات در روند بهره برداری و سدسازی استفاده نمی‌شود. امروزه گروه‌های زیادی در مخالفت با سدسازی در کشورهای مختلف فعال شده‌اند و به مقابله با این مساله می‌پردازند.
عضو کنفرانس ملی کارون بیان کرد: رودخانه و منابع آبی در کشور ما توسط چند بخش اداره می‌شوند با وجود این کثرت، متاسفانه هر موقع مشکلی پیش بیاید، هر کدام از این ارگان‌ها شانه خالی می‌کنند و می‌گویند متولی نیستیم اما در زمان بهره‌برداری واکنش‌ها این گونه نیست.
باورصاد اظهار کرد: پل‌های شهری و بین شهری از معضلات بزرگی است که بی رویه در حال ساخت هستند، به طوری که اکنون ۵۰ پل از مقطع بهمنشیر تا شوشتر به صورت غیر استاندارد بر روی کارون ساخته شده‌اند و به جز پل سفید در ساخت مابقی پل‌ها به مساله قابل کشتیرانی شدن رودخانه توجهی نشده است.
وی ضمن مخالفت صریح با انتقال آب کارون به استان اصفهان خاطرنشان کرد: خوزستان بزرگترین جلگه کشور است و بهترین زمین‌ها را برای کشت انواع محصولات کشاورزی دارد اما چرا باید آب این جلگه برای آبادانی کویر و بیابان‌های اصفهان، منتقل و کشاورزی در این بیابان انجام شود. وقتی پتانسیل کشاورزی بی نظیری در خوزستان وجود دارد چرا باید آب برای کشاورزی در بیابان‌ها منتقل شود؟
باورصاد تصریح کرد: به طور کلی ساخت صنایع آب بر در کویر، کاری از اساس اشتباه است که متاسفانه دولت تن به انجام آن داد و امرور صنایع بزرگی در اصفهان فعال است که نیاز آبی زیادی دارند و برای تامین نیاز آب آن‌ها کانال‌های پیدا و ناپیدا به صورت علنی و پنهانی ایجاد شده است و به این ترتیب آب رودخانه‌های خوزستان منتقل می‌شود.
مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.