سدسازی متعدد عامل اصلی گرد و خاک در استان خوزستان است

عصر جنوب/ asrejonoob.ir:  نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس گفت: سدسازی متعدد در بالادست دو رودخانه جراحی و زهره عامل وسعت کانون‌های داخلی گرد و خاک در استان خوزستان شده است.

حبیب آقاجری اظهار کرد: دو رودخانه جراحی و زهره در منطقه ماهشهر و هندیجان قرار دارند؛ این رودخانه‌ها پیش از این در زمستان حداقل دو بار به واسطه بارش باران طغیان می‌کردند و با هدایت سیلاب حاصل از طغیان این رودخانه به دشت‌های این ناحیه، زمین‌ها و هورها آبگیری می‌شدند.

وی ادامه داد: آبگیری این دشت‌ها در زمستان، موجب ایجاد پوشش گیاهی می‌شد که مراتع زیادی را در این نواحی و شهرهای بین ماشهر، هندیجان، امیدیه و رامشیر به وجود می‌آورد. در گذشته در این نقاط، رطوبت نسبت به حال حاضر بیشتر بود ولی اکنون به دلیل سدسازی زیاد در بالادست این رودخانه‌ها، دیگر سیلابی در زمستان نداریم چه برسد در تابستان.

نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس افزود: با از بین رفتن پوشش گیاهی، زمین خشک شده و خاک نرم بدون رطوبت با یک وزش باد تبدیل به گرد و خاک می‌شود. همچنین این اقدامات موجب شده که خاک مستعد کشاورزی این مناطق، خاصیت خود را از دست بدهد.

آقاجری گفت: گرد و خاک‌هایی که در زمستان در خوزستان ایجاد می‌شود، منشا داخلی دارند زیرا در زمستان جهت وزش باد جنوب و جنوب شرق است و گرد و خاک با سرعت زیاد به حالت نیمه طوفانی پدید می‌آید. این در حالی است که چنانچه جهت باد از شمال غرب به سمت ماهشهر و نقاط دیگر باشد، منشا گرد و خاک‌ها خارجی خواهد بود.

وی درباره بهترین راهکار حل این موضوع گفت: پس از علت‌یابی درست این پدیده لازم است راه حلی اساسی ارایه کرد. کارشناسان محیط زیست برای حل این موضوع باید به صورت کارشناسی وارد عمل شوند ولی مسلم است که دخالت بشر در طبیعت موجب بروز این وضعیت شده است.

نماینده نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس اظهار کرد: همان طور که می‌بینید تالاب‌های شادگان و هورالعظیم به دلیل دخالت بشر در طبیعت این نواحی، در حال خشک شدن هستند.

آقاجری افزود: لازم است تدابیری اندیشیده شود که رودخانه‌های این نواحی حداقل سالی یک‌بار با شرایطی که خسارت وارد نکنند، طغیان کنند و سیلاب آنها به دشت سرازیر شود. از این طریق می‌توان حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد این دشت‌ها را به حالت اول بازگرداند. برای کنترل شن‌های روان نیز مالچ‌پاشی و درخت‌کاری در برخی نقاط می‌تواند تا حدی موثر باشد و از وقوع پدیده گرد و خاک جلوگیری کند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.