فولادنوین در اهواز می ماند؟ / پای هدایتی هم در میان است

عصر جنوب/ asrejonoob.ir:  وقتی فولاد نوین خوزستان به عنوان تیم دوم شرکت فولاد خوزستان با اقتدار موفق به صعود به لیگ برتر شد؛ گمانه زنی هایی در خصوص خروج امتیاز تیم از خوزستان مطرح شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فولاد نوین در سال ۱۳۸۷ با هدف پشتیبانی از تیم بزرگسالان فولاد خوزستان و استفاده از بازیکنان و مربیان تیم های فوتبال مختلف باشگاه و همچنین سایر نیروهای مستعد استان خوزستان تشکیل شد. فعالیت این باشگاه با خرید امتیاز تیم دیهیم اهواز که در دسته دوم فوتبال کشور فعالیت می کرد و قصد فعالیت در دسته اول را داشت آغاز گردید.

فولادنوین با جذب نیروهای مستعد استان، فعالیت رسمی خود را در لیگ دسته دوم فوتبال کشور آغاز کر و با ارائه بازی های قابل قبول و کسب نتایج درخشان در مرحله اول این مسابقات، به دور دوم این رقابت ها صعود کرد.

مسابقات دور دوم با حضور هشت تیم برتر مرحله اول در دو گروه چهار تیمی برگزار شد که تیم فولاد نوین خوزستان این بار هم خوش درخشید و با کسب عنوان دومی گروه اول این مسابقات، جواز حضور در مسابقات لیگ دسته اول فوتبال کشور در فصل آینده را کسب کرد. مرحله پایانی مسابقات لیگ دسته دوم فوتبال کشور نیز به صورت مجتمع و با حضور چهار تیم صعود کرده به رقابت های لیگ دسته اول، در محمود آباد مازندران برگزار شد که فولادنوین در اینجا نیز با درخشش بازیکنان و تلاش کادر فنی خود، موفق به کسب عنوان قهرمانی مسابقات لیگ دسته دوم فوتبال کشور شد.

فولاد نوین در فصل بعد در مسابقات لیگ دسته اول فوتبال کشور موسوم به لیگ آزادگان به میدان رفت اما متاسفانه به نتایج خوبی دست نیافت و بار دیگر به لیگ دسته دوم بازگشت.

تلاش فولاد نوین در این لیگ با سرمربیگری حسن سالمی نیز جایگاهی بهتر از هفتمی در گروه جنوب این مسابقات به همراه نداشت تا فولادنوین برای فصل ۱۳۹۲-۱۳۹۱، سکان هدایت خود را بار دیگر به دست فریدون حردانی بدهد.

فولاد نوین خوزستان

تیم فولاد نوین خوزستان در این فصل با هدایت فریدون حردانی در رقابت های لیگ دسته دوم فوتبال کشور به میدان رفت و در حالی که تا دیدارهای پایانی لیگ یکی از شانس های اصلی صعود به لیگ دسته یک بود، در آخرین گام نتوانست آنچه که شایسته آن است را به دست آورد و در لیگ دسته دوم باقیماند.

اما در فصل ۱۳۹۳-۱۳۹۲ فولادنوین دست به تغییرات گسترده ای در کادر فنی و ترکیب بازیکنان خود زد و با آمدن کادر فنی تیم امید فولاد خوزستان به این تیم که سید کورش موسوی در راس آن قرار داشت، این تیم در این دوره نتایج خوبی کسب کرد و توانست با پشتوانه ای که دارد به لیگ دسته اول صعود کند.

حضور شاگردان بی ادعای سید کورش موسوی در لیگ دسته یک فوتبال کشور اما روایت متفاوتی داشت. این تیم که اکثر بازیکنان آن را ساخته های خود باشگاه تشکیل می دادند با یک برنامه ریزی خوب توانست از همان ابتدای کار خوش بدرخشد و برای همه تیمها مشکل ساز باشد و با داشتن بهترین عملکرد در خط حمله و دفاع به عنوان تیم نخست گروه الف لیگ دسته یک فوتبال کشور به پانزدهمین دوره از مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران موسوم به جام خلیج فارس صعود کند.

صعودی که برای فولاد نوینی ها خوشایند نبود

اما این موفقیت برای جوانان خوزستانی تیم فولاد نوین که کمترین میزان دریافتی را در بین اغلب تیم های حاضر در لیگ دسته اول فوتبال کشور دارند، چندان خوشایند نبود زیرا فولاد نوین در مالکیت شرکتی است که این شرکت، تیم همیشه مدعی فوتبال ایران یعنی فولاد خوزستان را نیز در مالیکت دارد به همین دلیل امکان شرکت دو تیم با یک مالک در لیگ برتر وجود ندارد.

مشابه چنین اتفاقی سال ها قبل برای تیم سپاهان نوین اصفهان به عنوان تیم دو شرکت فولاد مبارکه اصفهان رخ داد و آنها بعد از صعود به لیگ برتر مجبور شدند با دخالت وزارت صنایع وقت، امتیاز تیم خود را به فولاد خوزستان که در آن زمان موفق به صعود به لیگ برتر نشده است، بدهند. اکنون اثری از آن تیم بازیکن ساز سپاهان نوین نیست و این خطری است که در کمین جوانان جویای نام فولاد نوین خوزستان نشسته به خصوص اینکه دراگان اسکوچیچ سرمربی فعلی باشگاه فولاد خوزستان اعلام کرده، بازیکنان فولاد نوین چشم او را برای حضور در تیم فولاد خوزستان نگرفته اند.

فولاد نوین خوزستان

بر همین اساس اکنون گمانه زنی های فراوانی در خصوص ادامه فعالیت فولاد نوین خوزستان در لیگ برتر به گوش می رسد. حتی برخی رسانه ها خبر دادند که «شنیده می شود محمد رویانیان، مدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس تهران که به کمک دوستانش می خواهد امتیاز یک تیم لیگ برتری را بخرد و آن را به استان مازندران منتقل کند تا این استان فوتبال خیز صاحب سهمیه لیگ برتری شود. شنیده ها حاکی از آن است که رویانیان و دوستانش به دنبال خرید امتیاز فولاد نوین هستند و تصمیم دارند اسم پرسپولیس مازندران را به برای تیمشان انتخاب کنند و برای مربیگری این تیم نوپا هم علی دایی را به عنوان سرمربی در نظر گرفته اند و گویا صحبت هایی هم با سرمربی سابق پرسپولیس انجام داده و موافقت ضمنی او را گرفته اند».

از سوی دیگر معاون سیاسی استانداری خوزستان و مدیرکل ورزش و جوانان استان خوزستان با قاطعیت اعلام کرده اند که با هر گونه خروج امتیاز تیم فولاد نوین به خارج از استان مخالف هستند و افرادی که دنبال خروج امتیاز فولاد نوین هستند زیاد تلاش نکنند.

صعود فولاد و ظرفیت های جوانان خوزستان

در همین خصوص سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با تبریک صعود مقتدرانه فولاد نوین خوزستان به لیگ برتر باشگاه های کشور برای سال آینده اظهار کرد: فولاد نوین نشان داد که خوزستان هنوز مهد فوتبال خوزستان و هنوز کوچه پس کوچه های این استان محل ظهور ستاره ها است.

وی افزود: شاید در تصور برخی ها در خارج از استان، فوتبال خوزستان دچار مرگ تدریجی شده بود ولی این تصور باطل با صعود مقتدرانه فولاد نوین خوزستان با جوانانی مستعد اما بی نام و نشان و همگی خوزستان رنگ باخت. فولاد نوین در حالی به عنوان نماینده خوزستان قدم به لیگ برتر گذاشت که این استان هم اکنون سه نماینده دیگر در لیگ برتر دارد و حتی صنعت نفت آبادان هم با تیم بومیش تا یک قدمی صعود قرار داشت ولی با یک اشتباه، صعودش به لیگ برتر میسر نشد. این امر نشان می دهد پتانسیل فوتبال در خوزستان بسیار بالا است.

رئیس کمیته فوتبال و فوتسال مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در کنار این، هم اکنون بازیکنان خوزستان حضوری تاثیرگذار در سایر تیم های فوتبال کشور دارند به گونه ای که یکی از بازیکنان خوزستان که در تیمی غیر از تیم های استان مشغول بازی است آقای لیگ دسته اول فوتبال کشور است. همه این موارد نشان دهنده وجود استعدادهای بی شمار در فوتبال خوزستان است.

فولاد نوین خوزستان

حسینی در خصوص آینده تیم فوتبال فولاد نوین خوزستان نیز گفت: طبق قوانین فوتبال کشور، این شرکت نمی تواند دو تیم در لیگ برتر باشگاه های کشور داشته باشد بنابراین فولاد نوین با این مالکیت قادر نیست در لیگ برتر بازی کند ولی تمام افرادی که به دنبال خارج کردن این تیم از استان خوزستان هستند این پنبه را از گوش خود خارج کنند که قادر هستند این تیم که با تلاش بازیکنان و مربیان فوتبال خوزستان به لیگ برتر رسیده را به خارج از استان هدایت کنند.

اجازه خروج امتیاز تیم را نمی دهیم

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: به عنوان نماینده اهواز به هیچ وجه چنین اجازه ای نمی دهم و تا با قدرت در برابر هر تفکری که منجر به خروج فولاد نوین خوزستان به خارج از استان می شود، می ایستم.

حسینی افزود: ضمن اینکه برای خروج این تیم از استان خوزستان، امضای مدیرکل ورزش و جوانان استان هم لازم است که به وی تاکید کرده ایم که حق این کار را ندارد و وی نیز با خروج امتیاز فولاد نوین از استان به شدت مخالف است به همین دلیل افرادی غیر خوزستانی که به دنبال خرید امتیاز تیم هستند، چندان به موفقیت خود خوشبین نباشند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در خصوص راه های ماندگار کردن تیم فولاد نوین در خوزستان با شرایط مناسب و ادامه فعالیت بازیکنان فعلی آن نیز گفت: در این خصوص چند راهکار وجود دارد که همگی آنها شدنی هستند. اول اینکه ما دو تیم فوتبال داریم که قادر هستند با امتیاز فولاد نوین به لیگ برتر بازگردند که هر دو تیم از تیم های ریشه دار و بازیکنان ساز فوتبال خوزستان و ایران هستند.

حسینی ادامه داد: اول، تیم استقلال اهواز است که به دلیل همشهری بودن با فولاد نوین از اولویت بیشتری برخوردار است. دوم تیم فوتبال صنعت نفت آبادان است که به راحتی قادر است در لیگ برتر تیمداری کند. ضمن اینکه اگر خدایی نکرده، تیم های نفت مسجدسلیمان یا استقلال خوزستان در لیگ برتر باقی نماندند نیز این امکان را دارند که با امتیاز فولاد نوین خوزستان به فعالیت خود در لیگ برتر ادامه دهند.

هدایتی هم می تواند

رئیس کمیته فوتبال و فوتسال مجلس شورای اسلامی در خصوص راهکار دیگر حفظ امتیاز فولاد نوین در لیگ برتر نیز گفت: اگر شرایط پیش گفته نیز محقق نشد بازهم راهکار در این خصوص وجود دارد. هم اکنون شرکت های بزرگی در استان خوزستان حضور دارند که امکان خرید امتیاز فولاد نوین خوزستان را دارند. برای نمونه می توان به شرکت شرکت نورد لوله اهواز اشاره کرد که اخیر توسط حسین هدایتی و مهریزی خریداری شده و این دو نفر به خوبی در فعالیت های ورزشی حضور دارند و به راحتی می توانند این تیم را در لیگ برتر به موفقیت خوبی برسانند.

فولاد نوین خوزستان

حسینی عنوان کرد: شرکت فولاد کاویان اهواز که اخیرا توسط بخش خصوصی هدایت می شود نیز توانایی تیمداری در لیگ برتر دارد. شرکت لوله سازی اهواز که توسط وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی اداره می شود نیز گزینه خوبی برای خرید امتیاز فولاد نوین خوزستان است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سازمان آب و برق خوزستان که زمانی با تیم نیروی اهواز در فوتبال ایران و خوزستان آقایی می کرد نیز توانایی تیمداری در لیگ برتر را دارد. شرکت ملی حفاری اهواز که هم اکنون تیمی در لیگ های پائین تر دارد نیز  قادر است با خرید امتیاز فولاد نوین به بالاترین سطح فوتبال کشور صعود کند ضمن اینکه این شرکت به علت ظرفیت بالای حفاری در ایران و جهان به چنین تبلیغاتی نیاز دارد. شرکت توسعه نیشکر خوزستان با این ظرفیت بالا نیز این توانایی را دارد که با خرید امتیاز تیم فولاد نوین خوزستان در سطح اول فوتبال کشور تیمداری کند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.