از رصد فیس بوکی ریزگردهای خوزستان تا حضور در تجمع حامیان سگ‌های ولگرد!/ ابتکار در واکنش به تجمع ریزگردی خوزستانی ها: کامنت های فیس بوکی را رصد می کردم!

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: رئیس سازمان محیط زیست در ادامه برخوردهای دوگانه خود با مسائل زیست محیطی، دیروز در جمع معترضان به کشتن سگهای ولگرد حضور یافت و به آنها قول پیگیری کشته شدن این سگها تا به نتیجه رسیدن موضوع را داد.

کیهان نوشت: معصومه ابتکار دیروز در جمع معترضان به سگ کشی در شیراز از حضور پرشور (!) و احساس مسئولیت مردم نسبت به حیات حیوانات تشکر کرد و گفت: ما از طریق اداره کل محیط زیست استان فارس پیگیر موضوع هستیم.

وی ادامه داد: مدیرکل محیط زیست استان فارس اعلام کرد که سرنخ‌هایی پیدا شده اما برخی از ابعاد موضوع روشن نیست، زیرا شهرداری این مسئله را انکار می‌کند.
ابتکار با تاکید بر اینکه در حمایت از حقوق حیوانات یک خلاء قانونی وجود دارد، گفت: در سازمان حفاظت محیط زیست قوانینی برای حیات وحش وجود دارد اما در خصوص حقوق حیواناتی مانند سگ و گربه قانونی مستقیم دیده نشده است، از این رو در تلاشیم چارچوبی قانونی در راستای حمایت از حقوق حیوانات تعریف کنیم تا در زمان وقوع چنین مواردی تکلیف روشن باشد.

به گزارش ایرنا رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمام مسئولیت این مسئله برعهده شهرداری است و شوراها و دهیاری‌ها ناظر بر آن هستند و سازمان محیط زیست بطور مستقیم در چنین موضوعاتی تکلیف قانونی ندارد اما چون مدافع حقوق حیوانات هستیم به این مسئله ورود می‌کنیم و از تمام ظرفیت سازمان برای روشن شدن این مسئله استفاده خواهیم کرد.معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: در برابر احساسات شما و به نتیجه رسیدن مطالباتتان احساس مسئولیت می‌کنیم و مطمئن باشید این مسئله به حال خود رها نمی‌شود.ابتکار گفت: با توجه به محدودیت‌هایی که داریم، سال گذشته بخشنامه‌ای در زمینه حقوق سگ‌ها و حیوانات موذی مانند گربه و موش در محیط‌های شهری تهیه شده است.وی گفت: با توجه به در نظر گرفتن حقوق این حیوانات، اما برخی از آنها از لحاظ بهداشتی تهدید برای جامعه به حساب می‌آیند، بنابراین نحوه مدیریت این حیوانات بسیار مهم است که اگر حیوانات بیمار به حال خود رها شوند می‌توانند ناقل بیماری به انسان باشند.

۲۳۰۴۸_۶۵۶

گروهی از حامیان حیوانات و دوستداران محیط زیست از تهران، قزوین، کرج و ورامین در اعتراض به سگ کشی در شیراز در مقابل سازمان حفاظت محیط زیست تجمع کردند.
گفتنی است، اخیرا فیلمی کوتاه در شبکه‌های مجازی منتشر شده که در آن چهار نفر در حال تزریق ماده‌ای (که نوع آن مشخص نیست) به یک قلاده سگ برای کشتن این حیوان هستند که انتشار این فیلم در شبکه‌های مختلف، اعتراض دوستداران حیات وحش را برانگیخته است.

به دنبال این فیلم منتشره، جمعی در اعتراض به این اقدام در مقابل سازمان حفاظت محیط زیست تجمع کردند و خواستار متوقف کردن کشتار سگ شدند.
در اینکه درنظر داشتن حقوق حیوانات در دین مبین اسلام توصیه اکید شده و زجرکش کردن آنان به لحاظ دینی امری مذموم و غیرانسانی است، بحثی نیست؛ اما آنچه مدیریت خانم ابتکار را قابل تأمل می‌نماید، برخورد دوگانه، سیاسی و غیرکارشناسی وی با مسائل زیست محیطی است، از عَلَم کردن بحث کذب سرطانزا بودن بنزین تولید داخل گرفته تا صدور مجوز قصابی در باغ وحش ارم و ذبح گوزنهای اروپایی و حاضر نشدن در جمع مردم استان خوزستان برای حل مشکلات عدیده آنها و … .
قابل ذکر است در جریان هجوم چند روزه ریزگردها در خوزستان و تجمع چند باره مردم در جلو استانداری و اعتراض به چرایی نیامدن رئیس سازمان محیط زیست ایران به استان و همچنین عدم پاسخگویی به شهروندان، واکنش خانم ابتکار رئیس محیط زیست جالب و البته تاسف بار بود.

image-7953c33cec1bccfabca91e57562ae09e64d08a7f02ca3c0a2353c89cabf16b90-V

وی در آن زمان در فیسبوک خود چنین نوشت: نیازی به آمدن نبود چرا که دست خالی نمی‌شود کاری از پیش برد. بنده در جلسه فوق‌العاده هیئت دولت درخصوص گرد و غبارهای اخیر شرکت کردم و دغدغه‌های خوزستانی‌ها را در فیس بوک رصد کردم و کامنت‌های آنان را به عنوان گزارش تقدیم هیئت دولت نمودم!
نهایت کار خانم ابتکار در برهه‌ای که سلامت خوزستانی‌ها به خطر افتاده بود، نشستن در تهران و رصد فیسبوکی و خواندن کامنت‌ها و گلایه‌ها بود!
در آن مقطع، سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، ضمن انتقاد از عدم سفر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به خوزستان، گفته بود که خانم ابتکار مشغول«گربه سانان» است و مردم اولویت دوم او هستند.

از دیدار با هنرمندان و همچنین شرکت در سیمنار «بخشش» در هیاهوی ریزگردها که بگذریم، اخیرا خانم ابتکار به خاطر «سگ‌کشی»، بدون کوچک‌ترین فوت وقتی در جمع حامیان دفاع از سگان ولگرد حضور یافته و پای درد دل‌ها و حرف‌های آنان نشسته و به دغدغه‌هایشان پاسخ داده است!انتظار این بود به جای اینکه یا حداقل در کنار اینکه رئیس سازمان محیط زیست در «ماجرای سگ‌کشی» بی‌فوت وقت در میان تجمع‌کنندگان حاضر شود، برای ریزگردهایی که سالیان سال است سلامت خوزستانی‌ها را به خطر انداخته وارد معرکه می‌شد و در جمع «معترضان ریزگردی» نیز حضور می‌یافت و صرفا از طریق فیسبوک و دنیای مجازی اوضاع را رصد نمی‌کرد.

جالب‌تر آنکه، خانم ابتکار که اکنون داعیه حمایت از سگان ولگرد را داشته و از کشته شدن آنها گله‌مند است، طی یکی دو هفته گذشته مجوز ذبح چند ده رأس گوزن اروپایی را در باغ وحش ارم صادر کرده و حتی پس از اعتراض گسترده حامیان حقوق حیوانات به این اقدام، از صدور مجوز قصابی حیوانات در باغ وحش ارم حمایت هم کرده بود!

۱۶۳۶۴۵_۸۱۱

یک بام و دو هوای خانم ابتکار محدود به این چند مورد نیست، ادعای کذب بنزین آلوده تولید داخل، قضیه آشوراده، طرح سیاسی موضوع پارازیتها و چندین و چند مورد دیگر، همگی مؤید و نشانهایی بر مدیریت غیرکارشناسانه و مذبذب خانم ابتکار بر سازمان محیط زیست است که علاوه بر عامه مردم، صدای فعالان محیط زیستی و حامیان حقوق حیوانات را هم درآورده است.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • درود به شرف خانم ابتکار. واقعا تو قلب ما دوستداران حیوونات جا داره