گردوخاک به استان بازگشت، منشاء: داخلی/ هواشناسی: فردا خوزستان بارانی است

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: سرعت بسیار زیاد وزش باد موجب برخاستن گردوخاک امروز است و منشا این گردوخاک نیز داخلی است.

کورش بهادری اظهار کرد: با توجه به اطلاعیه‌ای که دو روز گذشته منتشر شد، انتظار وزش تندباد و گردوغبار در روزهای جمعه و شنبه پیش ​بینی شده بود که از بعدازظهر امروز (شنبه) با تقویت سامانه بارش​زا و افزایش رطوبت، انتظار بارش در استان را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: بارش​ها در نقاط شمالی و مرتفع استان مناسب خواهد بود و حتی احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه نیز دور از انتظار نیست.

مدیرکل هواشناسی خوزستان افزود: این بارش​های نسبتا مناسب در استان​های همجوار از جمله استان ایلام، کردستان، چهارمحال و بختیاری و لرستان نیز اتفاق می​افتد و این می​تواند به افزایش ذخایر آب پشت سدها کمک کند.

بهادری افزود: از آنجا که جهت باد امروز جنوب شرقی بوده، منشا گردوغبار امروز داخلی و بیشتر از سمت اهواز و رامشیر است.

وی گفت: با این‌که با توجه به بارش‌های گذشته، خاک همچنان دارای رطوبت است اما گردوخاک به واسطه وزش بسیار شدید باد به هوا برخاسته است. سرعت وزش باد امروز ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت تخمین زده شده است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: وزش باد امروز ادامه خواهد داشت و خلیج​فارس نیز مواج است ولی به تدریج سامانه تقویت می​شود و بارش باران را از امشب تا فردا شب خواهیم داشت. همچنین وقوع رعدوبرق و تگرگ دور از انتظار نیست.

احتمال وقوع رگبار برای فردا در خوزستان پیش بینی می شود

کوروش بهادری اظهار کرد: سامانه کم فشار سطح زمین در بررسی وضعیت سیپنوتیکی، نفوذ سامانه کم فشار زمین به همراه امواج ناپایدار لایه میانی جو که سبب وزش باد قابل ملاحظه و در نتیجه برخاستن گرد و غبار در استان را موجب شده است.

وی افزود: با توجه به شرایط موجود تا اواخر وقت روز یکشنبه، شاهد ابرناکی، رگبار پراکنده و احتمال رعد و برق به ویژه در مناطق شمالی و مرتفع استان خواهیم بود.

مدیرکل هواشناسی خوزستان تصریح کرد: برای ۲۴ ساعت آینده برای استان، آسمانی نیمه ابری تا ابری همراه با رگبار پراکنده و احتمال رعد و برق به ویژه برای مرتفع و شمالی در بعضی ساعات همراه با وزش باد قابل ملاحظه و گرد و غبار پیش بینی می شود.

بهادری یادآور شد: در ۲۴ گذشته امیدیه با دمای هوای ۴۰ درجه سانتیگراد گرم ترین و دهدز با دمای هوای ۱۶ درجه سانتیگراد سردترین شهر استان بودند.

وی عنوان کرد: برای ۲۴ ساعت آینده اهواز حداقل دمای ۳۷ درجه سانتیگراد در امروز و حداقل دمای هوای ۲۴ درجه سانتیگراد در فردا پیش بینی می شود.

مدیرکل هواشناسی خوزستان در پایان گفت: از روز گذشته تا کنون شش دهم میلی متر باران در دهدز، هفت دهم در لالی و سه دهم نیز در اندیمشک باریده است.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • لطفا دهدز فردا رگبار باشد