فاجعه زیست محیطی در خوزستان؛ رهاسازی مایع های سمی و پساب های صنعتی در طبیعت!

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: برخی شرکت های صنعتی در خوزستان پساب ها و مایعات سمی و آلوده خود را در گودال هایی در اطراف شهرها و روستاها می ریزند.

برخی شرکت های صنعتی در خوزستان پساب های و مایعات سمی خود را به صورت خطرناک و آسیب زایی دفع می کنند.

این شرکت ها مایعات و پساب های سمی و آلوده خود را با استفاده از تانکر به دشت ها و بیابان ها اطراف شهرها و روستاها می برند و در گودال های از پیش حفر شده رها می کنند.

resized_449608_586
این گودال ها از پیش توسط شرکت های پیمانکاری حفر می شوند.

رهاسازی این مایع های سمی و آلوده و پساب های صنعتی باعث شده زمین مناطق اطراف، آب های زیرزمینی، رودخانه ها و چشمه های نزدیک نیز آلوده شوند.

یک منبع آگاه دیگر گفت: شرکت های پیمانکاری در برخی ماه های سال به هنگام روان شدن رودخانه های فصلی، با استفاده از پمپ، پسآب های آلوده را از این گودال ها به رودخانه های فصلی منتقل می کنند.

resized_449613_596

این منبع آگاه اضافه کرد: این اقدام باعث آلودگی سمی زمین های زراعی، رودخانه ها، منابع آب زیرزمینی و محصولات کشاورزی می شود.

به عنوان مثال تصاویر زیر نشان دهنده رهاسازی پس آب های آلوده و سمی در منطقه ای میان روستای چاراک و شهر مشراگه در جنوب غربی خوزستان است.

resized_449618_652
این گودال های پر از آب های آلوده و سمی نیز در نزدیکی رودخانه جراحی قرار دارند. حرکت این آب به سمت سفره های زیرزمینی و ورود به رودخانه نزدیک آن نیز باعث شده آب شرب مصرفی مردم در شهر مشراگه نیز به شدت آلوده و تلخ و شور شود.

resized_449615_606

شهر مشراگه در ۸۵ کیلومتری جنوب غرب اهواز قرار دارد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.