مصادیق فتنه از نظر شورای نگهبان چیست؟

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: سخنگوی شورای نگهبان، با تأکید بر اینکه «نباید از واژه فتنه، استفاده ابزاری کرد»، گفت: اگر احراز شود که فردی برخلاف مصالح کشور اقدام کرده و شعارهایی را در مقابل شعارهای اساسی کشور طرح کرده، آن را در بررسی صلاحیت‌ها مد نظر قرار خواهیم داد.

نجات‌الله ابراهیمیان در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا، درباره اظهارات اخیر خود در گفت‌وگو با یکی از مطبوعات مبنی بر اینکه «ما نباید در دعوای گروه‌های سیاسی از واژه‌ فتنه استفاده ابزاری کنیم»، در پاسخ به این سؤال که «مصادیق استفاده ابزاری و غیرابزاری از واژه فتنه چیست؟» اظهار کرد: واژه فتنه به مجموعه‌ای از رفتارهای مشخص اطلاق می‌شود که ما آن رفتارها را با قانون انتخابات تطبیق می‌دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: بسیاری از اموری که ما به آن فتنه می‌گوییم، تحت عنوان عدم التزام به قانون جمهوری اسلامی ایران یا سوء شهرت یا محکومیت‌های قضایی، می‌تواند مورد رسیدگی قرار گیرد و مانع داوطلبی در انتخابات شود. وی در پاسخ به این مطلب که «در هر صورت، کسانی که سال آینده می‌خواهند وارد عرصه انتخابات شوند، باید فضای روشن و واضحی پیش چشم داشته باشند و بدانند چگونه عمل خواهد شد؟» تصریح کرد: این اصطلاح فتنه درباره وقایع سال ۸۸ به کار رفته است، اگر در این مورد احراز شود هر فردی خلاف مصالح و امنیت کشور اقداماتی کرده است و در مقابل شعارهای اساسی کشور همچون استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی شعارهای دیگری مطرح کرده و مردم را تحریک به طرح آن شعارها کرده است، این موضوع را در صلاحیت‌ها مدنظر قرار خواهیم داد. ابراهیمیان خاطرنشان کرد: این عین قانون انتخابات است و قانون انتخابات عین این مفهوم را مد نظر قرار داده است.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.