نمایندگان ماسک بر صورت، بودجه مقابله با ریزگردها را تصویب نکردند!

عصر جنوب/ asrejonoob.ir:شصت میلیارد تومان اعتبار مقابله با پدیده ریزگردها در بودجه سال آینده درست در زمانی که ریزگردها استان پهناور خوزستان را به محاصره درآورده است، حذف شد. اعتراض رسانه ها، تلاش های سازمان حفاظت محیط زیست و فراکسیون محیط زیست مجلس هم به نتیجه نرسید و در نهایت بودجه به صحن مجلس که آمد برای همیشه کنار گذاشته شد.

این در حالی است که گفته می شود برخی نمایندگان استان در زمان بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق، بجای تهران در اهواز حضور داشتند! برخی نمایندگان تهران مانند نادران و طیب زاده برای حذف بودجه مقابله با ریزگردها که برای احیای تالابها و حمایت از سازمان های مردم نهاد و جوامع محلی برای حفظ تالابها و رفع مشکل گرد و غبار تلاش کردند که متاسفانه علیرغم تلاش برخی نمایندگان شیراز و یزد! و چندتن از نمایندگان استان مانند سادات ابراهیمی برای گنجاندن این مبلغ در بودجه سال۹۴، به دلیل عدم حمایت و همراهی سایر نمایندگان خوزستان این ردیف حذف شد و به سایر استانها اختصاص داده شد.

حال مشخص نیست با عدم تصویب بودجه مربوطه و عدم آمادگی و حمایت از سازمان های تخصصی و مردم نهاد و جوامع محلی، چگونه قرار است جلوی ریزگردها در سال۹۴ گرفته شود ضمن آنکه هیچ مبلغی هم برای مالچ پاشی در مجلس تصویب نشده است.
همین موضوع سبب شد تا روزنامه ایران دوباره پای گفت و گو با «معصومه ابتکار» رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بنشیند.

س: خانم ابتکار! حرف های «الیاس نادران» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس باعث حذف بودجه ۶۰ میلیارد تومانی شد و تلاش های شما و فراکسیون محیط زیست برای بازگردان این اعتبار به نتیجه نرسید این اتفاق را چطور ارزیابی می کنید؟.

ج: یکی از بحث های اصلی محیط زیست پایش و نظارت بر وضعیت محیط زیست کشور است که تجهیزات می خواهد. این تجهیزات را هم در تهران داریم و هم در خوزستان که شامل ۲۰ دستگاه سنجش بسیار پیشرفته برای انواع آلاینده ها می شود. اما این سیستم خیلی ناقص است و باید گسترده تر شود. همینطور توانمندسازی سازمان در کنترل وضعیت صنایع کشور و مناطق تحت کنترل و نظارت ضروری است، چرا که حدود ۱۱ درصد خاک ایران به صورت پارک های ملی و تحت حفاظت است. اما سازمان حفاظت محیط زیست در سال های گذشته خیلی ضعیف نگه داشته شده است حتی در شرایطی که دولت در دوره های دولت نهم و دهم متورم تر شد، سازمان ضعیف تر شده است! یعنی یک بی توجهی عمدی در طول این سال ها نسبت به سازمان اتفاق افتاد و هم در پرسنل و هم تجهیزات مستهلک شده است. بنابراین اگر قرار است سازمان بتواند وظایف خود را به نحو احسن انجام بدهد باید این توانمندی و بازسازی اتفاق بیفتد.

س: فکر نمی کنید بخشی از ایراد حذف بودجه ریزگردها و آموزش جوامع محلی به تعامل سازمان محیط زیست و مجلس برمی گردد. مجمع نمایندگان خوزستان از جمله عضو های قدرتمند کمیسیون های انرژی و کشاورزی هستند، اما درست زمانی که خوزستان به محاصره ریزگردها در آمده است، پشت سر نماینده ای می ایستند که خواستار کاهش بودجه محیط زیست است در نتیجه اعتباری که می خواهد صرف حذف ریزگردها با فرهنگ سازی و توانمندی جوامع در این منطقه شود کلاً حذف می شود؟.

ج: ما هم می پذیریم که ممکن است در یک جاهایی کم کاری کرده باشیم و باید برای رساندن مطلب به نمایندگان و جامعه بیشتر تلاش می کردیم. ولی فکر می کنم به طور مبسوط توان و تعامل خوب و گسترده ای با مجلس داریم. آمار خیلی خوبی چند وقت پیش از جلسات متعددی با نمایندگان ارائه دادیم.

من با بیش از ۲۰۰ نماینده در یک سال و نیم، ملاقات اختصاصی و جمعی داشته ام. جلساتی با نمایندگان استان ها، فراکسیون محیط زیست، کشاورزی، بهداشت، انرژی و اصل۹۰ داشته ام در صحن علنی مجلس این مشکلات را گفتیم.

ما حساس بودن شرایط را گفتیم. اما گروهی از نمایندگان مجلس نسبت به دولت زاویه سیاسی دارند و این به مباحث کارشناسی و علمی ضربه می زند. این زاویه سیاسی هر جایی که راهی برای آن باز بشود نسبت به دولت کم لطفی ها دارد و خود را نشان می دهد. این واقعیت است. دولت هم سعی دارد با این مسأله با تعامل پیش برود، چون می خواهد مشکلات کشور را حل کند و نمی خواهد وارد یک تنش سیاسی در مجلس شود. البته اکثریت نمایندگان مجلس با دولت همراهی دارند.

س: طیفی از نمایندگان که عموماً منتسب به یک جناح خاص هستند شما را متهم به سیاسی کاری می کنند، چرا؟

ج: فکر می کنم ریشه این مشکل به دستاوردهای خوب و امیدوار کننده ای بر می گردد که در دل مردم امیدواری به این دولت را افزایش داده است. به اعتقادی که در بین مردم نسبت به دولت اعتدال پدیده آمده است؛ فکر می کنم این طیف نمایندگان، با این مسأله یک مقداری مشکل سیاسی دارند و سعی می کنند کارآمدی دولت را در جاهایی که دستاورد داشته است کمرنگ کنند.

در موضوعی مثل آلودگی هوا ما دستاوردهای ملموسی داشتیم. البته مشکلات هنوز حل نشده و ادامه دارد اما کاهش آن بحران ها، حذف گوگرد و حذف بنزن از سوخت بنزین و کاهش آلودگی هوا اتفاق بزرگی است که در یک مقطع خیلی کوتاهی اتفاق افتاد و مردم آن را احساس کردند. یعنی تلاشی هست که می خواهند دستاوردها را نادیده بگیرند. از طرفی بالاخره خیلی از اعضای دولت دکتر روحانی، یک هویت سیاسی در کنار هویت و مسئولیت اجرایی دارند. ولی من تلاشم این است که به هیچ عنوان با هویت سیاسی خود «سیاسی کاری» نکنم. ولی بالاخره این هویت سیاسی من است که اعتقاد دارم نهادهای مدنی می توانند نقش بسیار کلیدی در بالندگی و رشد اجتماعی کشور ایفا کنند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.