اختصاص ۱۶۴ میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردهای خوزستان

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: با تصویب هیئت دولت ۱۶۴ میلیارد تومان برای اجرای طرح های مقابله با ریزگردها و احیای منابع آب و خاک به استان خوزستان اختصاص یافت.

معاون سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور امروز در گرمسارگفت: سیاست اصلی دولت و خط مشی کارگروه ملی گرد و غبار ، رفع ریزگردها در استان خوزستان و جلوگیری از ایجاد آن در حوزه دریاچه ارومیه است.

پرویز گرشاسبی افزود: بر اساس برنامه برنامه پنجم توسعه در ۲۸۰ هزار هکتار از این اراضی عملیات بیان زدایی ، پخش سیلاب ، اجرای طرح های آبخیز داری و توسعه جنگل های دست کاشت و نگهداری از منابع قدیمی مراتع و جنگل ها انجام می شود.

وی همچنین با تاکید بر لزوم تعیین پروانه چرا و ساماندهی دام ها در مراتع گفت: پلاک گذاری دام ها برای کاهش تخریب مراتع بر اثر چرای بی رویه از سال آینده اجرا می شود تا هر مرتع بر اساس ظرفیت آن مورد استفاده دام ها قرار گیرد.

معاون سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور همچنین معیشت جایگزین را از برنامه این سازمان دانست و گفت: طرح معیشت جایگزین از سال آینده به منظور بهره برداری از مراتع به عنوان منابع تولید گیاهان دارویی و صنعتی نظیر باریجه اجرا می شود .

وی به اجرای بیش از ۲۶ میلیلون هکتار عملیات آبخیز داری در کشور اشاره کرد و افزود: بیش از ۱۰۰ ملییون هکتار از اراضی کشور نیازمند اجرای این طرح هاست.

وی افزود: پنج هزار بند خاکی در کشور وجود دارد که سالانه بیش از ۱۲ میلیارد مترمکعب آب استحصال شده ناشی از فعالیت ها آبخیز داری را تامین می کند.

گرشاسبی برای شرکت در جلسه بررسی اجرای طرح بین المللی حبله رود به گرمسار آمده بود.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.