ابتکار: مشکل آلودگی هوا را نمی‌توان به سرعت حل کرد/کشورهای منطقه همکاری نمی کنند

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: رییس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران بر پیگیری اجرای طرحهای مقابله با گرد و غبار در سطح منطقه تاکید کرد.

معصومه ابتکار در گفت‌وگوی تلفنی با سیمای خوزستان با اشاره به وقوع شدید پدیده گرد و غبار در روزهای گذشته در اهواز، اظهار کرد: من امروز در دولت گزارشی از اتفاقاتی که روزهای سه شنبه، پنجشنبه و جمعه در اثر افزایش گرد و غبار در خوزستان و شهر اهواز رخ داد و آثاری که این مساله پدید آورد و همچنین منشا این گرد و غبار، ارائه دادم.

وی افزود: بر اساس تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده؛ به نظر می‌رسد که منشا بخشی از این گرد و خاک از خارج از کشور و بخشی نیز به واسطه منابعی از داخل ایجاد شده است. به دلیل باد شدیدی که ناگهان ایجاد شد و در این چند روز در منطقه وزید و همچنین به دلیل خشکی بسیار زیاد که متاسفانه به علت بارندگی بسیار کم این ماه‌های اخیر به وجود آمده، مقدار زیادی گرد و خاک به هوا برخاست و این وضعیت را به وجود آورد که شرایط بسیار دشواری برای هموطنان بود.

ابتکار با اشاره به تلاش‌های انجام شده در سال‌های گذشته در زمینه مقابله با گرد و غبار گفت: در سال‌های گذشته تلاش‌های مشترکی با کشور عراق برای شناسایی نقاط گرد و غباری که در این کشور عراق به وجود می‌آید، و همچنین برای اجرای طرح‌هایی که آن قسمت از سرزمین را بتوان با مالچ‌پاشی یا کاشت گونه‌های مقاوم تثبیت کرد، انجام شد.

وی ادامه داد: این طرح‌ها  به مرحله اجرایی رسید ولی متاسفانه به دلیل شرایط نا امنی و تغییرات دولت و اتفاقاتی که در عراق افتاد؛ متاسفانه اجرایی نشدند. حتی من سفری در اوایل سال جاری به عراق داشتم و مذاکراتی داشتیم که مرحله اجرایی کار را هم مشخص کردیم ولی اتفاقاتی که در عراق رخ داد و نا امنی‌ها، عملا موجب شد که طرح‌ها جنبه اجرایی پیدا نکند.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست عنوان کرد: اخیرا هم با دولت جدیدی که در عراق مستقر شده، مذاکراتی صورت دادیم و وزیر آب عراق که به ایران آمده بود جلسه‌ای با من داشت و قول داد که پیگیر اجرای طرح‌هایی که با ما به توافق رسیده و تعهداتی که در این زمینه دارند؛ باشد.

وی درباره توقف مالچ‌پاشی و ایجاد نوار سبز بیان کرد: غیر از کشور عراق که به دلیل نا امنی عملا امکان اجرای طرح‌های مقابله با آلودگی هوا را ندارد؛ در نقاط دیگر و مخصوصا در داخل کشور خودمان برنامه‌هایی در دست اقدام داریم. یک بودجه ملی برای مقابله با گرد و غبار مشخص کرده‌ایم و برنامه‌هایی در دست اقدام است. در استان خوزستان نیز بررسی‌های لازم صورت گرفته و به طور اضطراری جلسه‌ای در استانداری خوزستان و جلسه‌ای در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده است. روز چهارشنبه این هفته نیز جلسه‌ای در دفتر من با حضور وزرای مربوطه تشکیل خواهد شد و ما تصمیماتی را در ارتباط با ادامه طرح‌های مالچ‌پاشی و همچنین کاشت گونه‌های مقاوم که سبب تثبیت خاک شود، در پیش داریم.

ابتکار گفت: اتفاقات مهمی هم در همین چند ماه در دولت تدبیر و امید رخ داده است؛ از جمله بازگشت آب به هورالعظیم. هورالعظیم به دلیل طرح‌های اکتشاف نفت در سال‌های گذشته با وجود مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست خشک شده بود و ما با پیگیری‌هایی که در چند ماه اخیر داشتیم، موفق شدیم که راه‌آب‌های منتهی به هورالعظیم را باز کنیم و اکنون آب به هورالعظیم برگشته و تاثیرات این نقطه که منشا گرد و غبار است، کم‌کم به حداقل می‌رسد.

وی تصریح کرد: همچنین اهواز میزان زیادی از آلاینده‌های ناشی از فعالیت‌های نفتی را در گذشته داشته که طرح‌هایی تدریجا اجرا شد و این آلاینده‌ها کاهش یافت. اخیرا هم شاهد پدیده‌ای بودیم که سبب می‌شد تعداد زیادی از هموطنان در اهواز دچار ناراحتی‌های تنفسی شوند که با هماهنگی‌هایی که با وزارت نفت انجام شد، فرآوری نفت سنگین که در داخل شهر اهواز انجام می‌شد، کاهش پیدا کرد و این کاهش این فرآیند در داخل شهر اهواز موجب شد که ناراحتی‌های تنفسی و آلودگی‌های هوا ناشی از اجرای آن طرح‌ها نیز کاهش یابد.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست ادامه داد: تلاش‌ها در حال انجام است و ما پیگیر هستیم و در سطح دولت نیز موضوع از سوی دکتر روحانی، رییس جمهور مورد تاکید است و امیدواریم بتوانیم اعتبارات ویژه‌ای برای مقابله با آلودگی هوا تامین کنیم.

وی گفت: دکتر مقتدایی استاندار خوزستان نیز در جریان تمامی این برنامه‌ها هست و پیگیر هستند و امیدواریم بتوانیم موفق شویم. بحث یک کار بلندمدت و اساسی است و آلودگی هوا مشکلی نیست که به سرعت بتوان آن را حل کرد.

ابتکار افزود: با توجه به این که بیشتر گرد و غبارها از کشورهای منطقه به ایران می‌آید، ما حتی مقدمات تشکیل یک صندوق منطقه‌ای مقابله با گرد و غبار را با سازمان ملل پیگیری کردیم ولی متاسفانه برخی از کشورهای منطقه همراهی لازم را با این صندوق منطقه‌ای نداشتند.

وی ادامه داد: مجموعه جلساتی با کشورهای همسایه داشتیم و در قالب‌های مختلف از این کشورها دعوت کردیم که برای مقابله با گرد و غبار یک طرح مشترک تنظیم کنند و سازمان ملل نیز در این زمینه خیلی کمک کرد. همچنین تلاش کردیم یک صندوق مشترک تشکیل شود و سازمان ملل کمک کند تا این صندوق اعتبارات کافی داشته باشد تا طرح‌ها در سطح منطقه برای مقابله با گرد و غبار و بیابان‌زایی اجرا شود ولی بین کشورهای منطقه متاسفانه همکاری لازم نبود.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: با این وجود ما همچنان پیگیر هستیم و نا امید نیستیم. با جدیت در تمام نشست‌ها و سازوکارهای منطقه‌ای این موضوع را مطرح کردیم. در نشست اخیری که از سوی سازمان منطقه‌ای اکو در ارتباط با محیط زیست در استانبول برگزار شد نیز این موضوع را مطرح کردم و درخواست کردم همکاری‌های منطقه‌ای صورت گیرد.

وی با اشاره به ۱۳ بهمن ماه روز جهانی تالاب‌ها، اظهار کرد: این روزی است برای تاکید بر اهمیت ویژه تالاب‌ها و تاکید بر این که تالاب‌ها مایه حیات و فعالیت‌های کشاورزی و دامداری و حفظ تنوع زیستی و حفظ منابع آب هستند.

ابتکار عنوان کرد: خوزستان دارای تالاب‌های مهمی مانند تالاب بین‌المللی شادگان و تالاب هورالعظیم است که مورد حفاظت مردم و حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد. در حال حاضر دو مرکز بسیار خوب بازدیدکنندگان از تالاب بین‌المللی شادگان را داریم و امیدواریم مردم بتوانند از این مراکز استفاده کنند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.