ثروت زیر پای خوزستانی‌ها اما مردم در فقر و بیکاری

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: نماینده دشت آزادگان در مجلس نسبت به مشکلات معیشیتی و آسیب‌های اجتماعی در این منطقه هشدار داد.
ناصر صالحی‌ نسب با اشاره به آسیب‌های اجتماعی در دشت آزادگان گفت: بیکاری در این منطقه؛ آسیب‌های اجتماعی، افزایش نارضایتی و مشکلات خانوادگی را به همراه داشته است.به گفته وی خوزستان علی‌رغم اینکه در زمینه‌های اقتصادی، دارای ظرفیت‌های زیادی است و حتی به عنوان شناخته می‌شود، اما منطقه‌ای محروم است.
وی با اشاره به اینکه این استان بیش از ۸۶ درصد گاز کشور را تامین می‌کند، افزود: همچنین تامین کننده ۱۲ درصد محصولات کشاورزی کشور نیز است. اما با تمام این ظرفیت‌ها، با تهدیداتی مواجه است. وی خاطرنشان کرد: آمار بالای بیکار مشکلاتی است که همه مردم استان را درگیر کرده است.این نماینده با اشاره به اینکه ۴۰۰ هزار هکتار اراضی مناسب کشت در این منطقه وجود دارد، افزود: با این ظرفیت، غیرمنطقی است که نرخ بیکاری در دشت آزادگان ۳۶٫۷ درصد باشد. متاسفانه دشت آزادگان جزو ده شهر اول کشور در آمار بیکاری است.
صالحی‌‌نسب با تاکیدبر بیکاری به عنوان بزرگترین مشکل استان خوزستان، گفت: این مسائل آسیب‌های اجتماعی زیادی همچون افزایش خودکشی‌، افزایش بیکاری، کاهش توان اقتصادی مردم، افزایش اعتیاد به مواد مخدر، افزایش آمار طلاق، افزایش نارضایتی‌ها و مشکلات خانوادگی را به همراه داشته است.
وی گفت: باید مشکلات این استان مورد توجه قرار بگیرد، زیرا روز به روز بر رنج مردم منطقه افزوده می‌شود. طبق آمار غیررسمی اقدام به خودکشی و خودکشی منجر به فوت در دشت آزادگان طی یک سال گذشته حدودا بالای صد نفر بوده است.
صالحی‌‌نسب با اشاره به اینکه با ارائه آمار مناسب مشکلات مردم منطقه شناخته می‌شود، گفت: متاسفانه به این موضوع توجهی نشده است. خیلی از مشکلات منطقه اگر از سوی مسئولان استانی مورد توجه قرار می‌گرفت و با ارائه آمار به بررسی طرح های پیشگیری یا ارائه طرح هایی برای کاهش آسیب‌ها پرداخته می‌شد، شاید با مشکلات کمتری مواجه بودیم.
این نماینده مجلس گفت: بیش از ۲۰ هزار نفر بر اثر بارندگی اسیدی سال گذشته و ۷ هزار نفر در سال جدید مسموم شده‌اند که عامل اصلی آن اسید سولفوریک‌های چاه‌های غرب آزادگان است که باید به این موضوع رسیدگی می‌شد اما با سلامت مردم بازی می‌شود.
وی تاکید کرد: حقیقت این است که وعده‌هایی که برای رفع مشکلات منطقه داده شده است، در حد حرف باقی مانده و اقدام عملی مناسبی ندیده‌ایم. شریان‌های نفت از این استان عبور می‌کند، اما شریان‌های ارتباطی این استان، جزو بدترین جاده‌های کشور است. بیمارستان این منطقه نیز بعد از گذشت ۲۳ سال از کلنگ زنی آن تنها ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی گفت: نفت از زیر پای خوزستانی‌ها تخلیه می‌شود، اما همین مردم در فقر به سر می برند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.