حکم اعدام رسول متوقف شد

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: رسول حلومی؛ جوانی که به جرم ارتکاب قتل در سال ۸۸ در خرمشهر، و با صدور حکم قصاص چندین بار تا پای چوبه دار رفته، همچنان در انتظار رهایی است و اکنون به گفته خانواده وی، حکم اعدام متوقف شده است.

 

عبدالرضا حلومی، برادر رسول در این باره به ایسنا گفت: بر اساس دادنامه​ای که از تهران به دادگستری اهواز رسیده، دستور رسیدگی دوباره به پرونده را داده​اند و حکم اعدام نیز متوقف شده است.

 

وی درباره علت توقف حکم، گفت: دلایل اولیای دم و شواهد پرونده باید محکم​تر باشند. رسول در زمان حادثه زیر ۱۸ سال سن داشته بنابراین طبق قانون نباید اعدام شود و تنها باید دیه پرداخت کند. همچنین پزشکی قانونی باید درباره علت اصلی مرگ مقتول و این‌که آیا با همان ضربه کشته شده یا ضربات دیگری هم به او وارد شده که موجب مرگ شده است، بررسی بیشتری انجام دهد.

 

حلومی افزود: همانطور که قبلا گفته​ایم دو نفر از شاهدانی که علیه رسول و به نفع خانواده مقتول در دادگاه شهادت داده بودند، در جمع بزرگان و ریش​سفیدان، شهادت خود را پس گرفتند و گفتند “ما فکر نمی​کردیم با شهادت ما کار رسول به اعدام برسد”، اما با این حال این افراد هنوز در محضر دادگاه حاضر نشده​اند. علاوه بر این از وکیل پرونده رسول درخواست کردیم از دو نفری که در زمان درگیری از نزدیک شاهد ماجرا و مشغول جدا کردن دو طرف دعوا بودند، هم برای شهادت آنچه که حقیقت است به دادگاه احضار شوند.

 

وی ادامه داد: تا تکمیل تحقیقات و رسیدگی مجدد، ۲ اسفندماه قرار است دوباره در دادگاه حاضر شویم تا نتیجه بررسی​ها اعلام شود. درباره پرداخت دیه ۳۰۰ میلیونی هم تاکنون موفق نشدیم پول کامل را جمع‌آوری کنیم برخی موسسات قول مساعدت داده​اند لذا باید منتظر نتیجه دادگاه دوم اسفند باشیم.

 

فرخ فروزان​کرمانی، وکیل مدافع رسول حلومی نیز درباره علت اصلی توقف حکم اعدام رسول به خبرنگار ایسنا ـمنطقه خوزستان- گفت: پس از اینکه اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور پذیرفته شد، برای رسیدگی مجدد به پرونده، حکم اعدام متوقف شد.

 

وی اظهار کرد: بر اساس ماده ۹۱ قانون جدید مجازات اسلامی که در اردیبهشت​ماه سال گذشته به تصویب رسید، به دلیل اینکه رسول در زمان حادثه زیر ۱۸ سال داشت، حکم متوقف و پرونده به شعبه هم​عرض تحویل داده شد.

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.