تمدید سرپرستی محمد نجفی بر وزارت علوم با «حکم حکومتی»

عصر جنوب: محمدعلی نجفی روز شنبه در پاسخ به این سوال که برخی رسانه ها مدعی شده اند شما به رغم پایان یافتن مهلت قانونی سرپرستی (در روز پنجشنبه ۲۹ آبان ماه) با نامه رییس جمهوری در وزارت علوم حضور یافته اید، گفت: رییس جمهوری برای این کار از مقام معظم رهبری مجوز گرفته اند.

به گزارش عصر جنوب به نقل از ایرنا؛ نمایندگان مجلس در روز ۲۹ مردادماه رضا فرجی دانا وزیر سابق علوم، تحقیقات وفناوری را استیضاح و برکنار کردند. از آن زمان محمدعلی نجفی با حکم رییس جمهوری سرپرست وزارت علوم است.

براساس اصل ۱۳۵ قانون اساسی، مهلت اداره یک وزارت خانه با سرپرست سه ماه است.

عباسعلی کدخدایی مشاور عالی دبیر شورای نگهبان با بیان این که قانون اساسی و تفسیر اصل ۱۳۵ درباره ادامه سرپرستی وزارتخانه بیش از سه ماه مسکوت است، به ایرنا گفته بود: این امر، جزو اختیارات ولی فقیه است. شخص رییس جمهوری می تواند چنین درخواستی کند، در آن صورت رهبر معظم انقلاب به این موضوع ورود می کنند.

وی ادامه داد: در اصل ۱۳۵ قانون اساسی تصریح شده است که رییس جمهوری باید برای وزارتخانه هایی که سرپرست ندارند، برای مدت سه ماه سرپرست تعیین کند بنابراین بیشتر از سه ماه فردی نمی تواند سرپرستی این وزارتخانه را برعهده بگیرد.

از روز ۲۹ مردادماه تاکنون، رییس جمهوری سه گزینه را برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای رای اعتماد به نمایندگان مجلس شورای اسلامی معرفی کرده است. تاکنون نمایندگان به محمود نیلی احمدآبادی سرپرست دانشگاه تهران و فخرالدین احمدی دانش آشتیانی معاون اسبق وزارت علوم برای تصدی این وزارتخانه رای اعتماد نداده اند.

حجت الاسلام حسن روحانی روز چهارشنبه ۲۸ آبان ماه و یک روز قبل از پایان یافتن مهلت قانونی سرپرستی محمدعلی نجفی بر وزارت علوم، محمد فرهادی وزیر اسبق آموزش عالی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را برای دریافت رای اعتماد به مجلس معرفی کرده است.

قرار است جلسه رای اعتماد به فرهادی در روز چهارشنبه پنجم آذرماه برگزار شود.

پیش تر برخی حقوقدانان و نمایندگان مجلس تنها راه ادامه سرپرستی نجفی را بر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت حکم حکومتی از حضرت آیت الله خامنه ای از سوی رییس جمهوری عنوان کرده بودند.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.