اظهارات خرازی درباره سیاست خارجی، خاتمی و “ندا”

عصر جنوب: محمد صادق خرازی در مصاحبه‌ای با روزنامه الحیات در خصوص سوالی درباره رابطه ایران و عربستان بیان کرد که دوری این دو کشور از هم به نفع ملت‌های اسلامی نیست و با ذکر اینکه از حیث نظری مخالف هرگونه اختلاف میان دو کشور است، خواستار برطرف کردن این اختلافات شد و افزود که جایگاه وی در جمهوری اسلامی این اجازه را به وی خواهد داد تا بگوید ایران آماده همکاری با کشورهای منطقه برای امنیت و استقرار ثَبات است.

خرازی با رد این شبهه که حمایت ایران از شیعیان به ضرر اهل سنت بوده است، تأکید کرد: ایران شیعه را در منطقه ایجاد نکرده است. شیعیان مردم همین منطقه هستند و بخشی از واقعیت‌های امروز منطقه. ما مواضع آیت‌الله سیستانی در عراق در حمایت از حقوق اهل سنت را حمایت کردیم. ما از ایشان وقتی خواستار توزیع مراکز تصمیم‌گیری میان همه گروه‌های عراقی شد، حمایت کردیم. داعش هم پدیده‌ای سُنی نیست بلکه پدیده‌ای نژادپرستانه، جاهلی و عقب‌مانده است.

وی در پاسخ به سوالاتی درباره دخالت ایران در یمن، بحرین، سوریه و عراق تصریح کرد: ما برای تقویت دموکراسی تلاش می‌کنیم. آیا ایران مردم بحرین را برای انقلاب‌شان علیه نظامی مسلح کرده است؟ ما از انتخابات سراسری شفاف برای تحقق خواست مردم تلاش می‌کنیم… ما می‌گوییم باید حقوق اقلیت‌ها داده شود.. هیچکس نمی‌تواند حقوق مردم بحرین را انکار کند. هیچکس نمی‌تواند آن را نقض کند… ایران کشوری اسلامی است و این مسائل برایش مهم است. همانطور که امنیت ایران برایمان مهم است، امنیت عربستان نیز مهم است. چرا آمریکا این حق را به خود می‌دهد که در امور منطقه دخالت کند اما ما نمی‌توانیم دیدگاه‌مان را مطرح کنیم؟

سفیر اسبق ایران در فرانسه در پاسخ به این سوال که شما از حقوق اقلیت‌ها حمایت می کنید پس چرا درمقابل اراده اکثریت در سوریه می‌ایستید، خاطرنشان کرد: ما در سوریه از اکثریت حمایت می‌کنیم. کوفی عنان شخصا به من گفت که بشار اسد حمایت اکثریت مردم سوریه را دارد و نمی توان با خرج کردن پول این واقعیت را تغییر داد. دموکراسی حق همه ملت هاست. خرازی درباره موضوع هسته‌ای ایران و آینده مذاکرات ابراز داشت: مذاکرات بر پایه دو عنصر است. اراده و برنامه.

وی نمونه‌های از عراق و لیبی را مثال زد و با بیان اینکه عراق و لیبی در مذاکره هسته‌ای خود با غرب موفق نبودندک، یادآورشد: ایران تلاش می‌کند به فهم مشترک میان دو طرف برسد. سفیر اسبق ایران در فرانسه درباره باقی ماندن تحریم‌ها عنوان کرد: ایران طرحی برای رفع این تحریم‌ها داده است و فکر می‌کنم اگر طرف مقابل در این خصوص اراده کافی داشته باشد، موفقیت این طرح عملی است.

خرازی در پاسخ به سوالاتی درباره اوضاع سیاسی داخل ایران و ایجاد تشکل ندا و وضعیت اصلاح‌طلبان در ایران اعلام کرد: کسی در ایران نمی‌تواند حرکت اصلاح‌طلبانه را نادیده بگیرد. این مسئله به حزب یا شخص خاصی مرتبط نیست بلکه به اصل ایرانی بودن این جنبش بازمی‌گردد. اصلاح‌طلبی جریان فکری اجتماعی بزرگی در جامعه ایران است که شامل احزاب، شخصیت‌ها و جمعیت‌های سیاسی اجتماعی زیادی است و هر کس آن را در یک حزب یا گروهی معین محدود می‌کند اشتباه می‌کند.

وی اضافه کرد: ما برای تشکیل حزب ندا بر جوانان فعال در بخش‌های مختلف اتکاء کردیم و تلاش می‌کنیم مجوز آن را بگیریم. خرازی با اشاره به انتخابات آینده در ایران تاکید کرد: فکر می‌کنم که حزب ندا نقشی موثر در انتخابات آتی ایفا خواهد کرد. وی در پاسخ به این سوال که لیست انتخاباتی ارائه خواهد داد؟ گفت: قطعا اینطور است.

سفیر اسبق ایران در فرانسه در پاسخ به سوالی دیگر درباره بازگشت اصلاح‌طلبان به عرصه سیاسی پس از حوادث انتخابات ۸۸ اظهار داشت: اختلافات سیاسی در ایران کم نیست، بر اساس اندیشه‌های مختلف، برخی از محدوده افکار خارج شدند، برخی دیگر از محدوده فعالیت سیاسی کشور بیرون رفتند، برخی در مسیر دچار رادیکال شدند، خیلی‌ها در باتلاق حوادث ۲۰۰۹ فرو رفتند. از دو طرف اشتباهاتی صورت گرفت. مسؤلان دچار اشتباه شدند همانگونه که اصلاح‌طلبان شدند، باید از درس‌های آن حوادث بیاموزیم تا آینده را بسازیم. معتقدم تنها راه حل کار در سازمان های مدنی و نه راه حل خیابان است.

خرازی در پاسخ به این پرسش که اگر زندانیان سیاسی از اصلاح‌طلبان باشند چطور؟ عنوان کرد: زندان رهبران بخشی از اصلاح‌طلبان هستند و رهبران جنبش اصلاحات نیستند. ما از اینکه زندانی سیاسی در ایران باشند استقبال نمی‌کنیم و تلاش می‌کنیم آنها را آزاد کنیم. وی در خصوص میرحسین موسوی و مهدی کروبی یادآور شد: این دو جزئی از جنبش اصلاحات هستند و آنچه برایشان اتفاق افتاد برای ما آسان نیست و تلاش می‌کنیم حصر آنها پایان یابد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با سیدمحمد خاتمی هماهنگی می‌کنید؟ تصریح کرد: بله، فکر می‌کنیم که آقای خاتمی رئیس بلامنازع جریان اصلاحات است. سفیر اسبق ایران در فرانسه در پاسخ به این سوال که پس چرا آنها اجازه عیادت رهبر را هنگامی که در بیمارستان بود به خاتمی ندادند؟ بیان کرد: ارتباط بین خاتمى و رهبرى یک رابطه خوب است. برخى از مسائل وجود دارد که باید حل بشود که آن هم نیاز به زمان دارد.

خرازی در این خصوص که عدم موافقت با عیادت خاتمی استمرار وضعیت منفی موجود را منعکس کرد و عدم موافقت نظام به برگشت او به زندگی سیاسی؟ تاکید کرد: ابدا. اینگونه نیست. من اقدام به نقل نامه‌های متبادل بین آنها کردم. رابط ارتباط بوده و هستم. ما در تلاش برای زدودن برخی مشکلات هستیم تا آب‌ها به اسیاب برگردد.

وی درباره اینکه آیا معتقدید بازگشت خاتمی به دنیای سیاست امکانپذیر است؟ خاطرنشان کرد: آقای خاتمی رهبر جنبش اصلاحات است و در هر شرایطی نیز باقی خواهد ماند.او جایگاه خاصی در جامعه دارد. بخواهیم یا نخواهیم. خاتمی به رهبری، قانون اساسی، ولایت فقیه در نظام سیاسی معتقد است. او بسیاری از حوادث سال ۲۰۰۹ را تایید نکرد. همچنین او برخورد شدید با اصلاح‌طلبان را نپذیرفت. او به گفتگو در حل مشکلات اعتقاد دارد.

خرازی در ادامه در پاسخ به این سوال که بسیاری در ایران خواستار اعلام برائت سیدمحمد خاتمی از اتفاقات سال ۸۸ شدند، ابراز داشت: این موضع روزنامه کیهان است. وی در ادامه در پاسخ به این سوال که این افراد قشر وسیعی از محافل سیاسی ایران هستند، خاطرنشان کرد: این درست است اما ما جامعه‌ای باز داریم. همه می‌توانند نظر خود را بیان کنند. ما به آینده نگاه می‌کنیم و اسیر گذشته باقی نمی‌مانیم.

خرازی در در پاسخ به اینکه شما خیلی امور را ساده می‌گیرید در حالی که مسائل اینقدر ساده نیست، عنوان کرد: ابدا اینطور نیست. مشکلات غیرقابل حل نیست. اگر اینطور بود روحانی امروز در دفتر کارش (در ساختمان ریاست جمهوری) نمی‌بود. وی در پاسخ به این سوال که روحانی اصلاح‌طلب نیست، تصریح کرد: او به برنامه‌های اصلاح‌طلبانه پایبند است و ما برای همین حمایتش کردیم.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.