یک سیاستمدار ایرانی‌ تبار وزیر امور اجتماعی سوئد شد

عصر جنوب: اردلان شکرآبی، سیاستمدار ایرانی‌ تبار سوئد به عنوان وزیر امور اجتماعی در کابینه جدید سوئد معرفی شده است. او که ۳۵ ساله است، در انتخابات گذشته سوئد به عنوان یکی از نمایندگان استان استکهلم به پارلمان این کشور راه یافته بود.

اردلان شکرآبی حقوقدان و فعال حقوق بشر است. او، ۲۵ سال پیش و در ۱۱ سالگی، همراه خانواده‌اش به سوئد پناهنده شد. اردلان شکرآبی پیش‌تر در کنگره حزب سوسیال دموکرات سوئد به عنوان عضو علی‌البدل در هیات رهبری این حزب برگزیده شد. وزیر تازه امور اجتماعی سوئد، از چهارده سالگی در سازمان جوانان حزب سوسیال دموکرات در شهر محل زندگی خود عضو شده و فعالیت سیاسی خود را آغاز کرده است. او در سال ۲۰۰۳ به عنوان دبیر کل سازمان جوانان حزب سوسیال دموکرات سوئد انتخاب شد و اولین خارجی تباری بود که به این پست رسید.

انتخابات پارلمان، شوراهای استانی و شهر سوئد ۱۴ سپتامبر برگزار شد و حزب سوسیال دموکرات ۳۱ درصد آرا را به دست آورد. روز گذشته پارلمان سوئد برای انتخاب نخست وزیر رای گیری کرد و بر اساس این رای‌گیری استفان لوون، رهبر حزب سوسیال دموکرات به عنوان نخست وزیر سوئد انتخاب شد. در رای‌گیری پارلمان در مورد نخست‌ وزیری استفان لوون، ۱۳۴ نماینده رای مثبت، ۴۹ نماینده رای منفی و ۱۵۴ نماینده رای ممتنع دادند. ۱۴ تن از نمایندگان نیز هنگام رای‌گیری غایب بودند.

رای نمایندگان حزب سوسیال دموکرات مثبت، رای نمایندگان احزاب ائتلاف بورژوایی و نیزرای نمایندگان حزب چپ ممتنع و رای نمایندگان حزب دموکرات‌های سوئد منفی بود. بر اساس قانون اساسی سوئد اگر اکثریتی از نمایندگان به پیشنهاد نخست وزیری شخصی رای منفی ندهند، آن شخص به نخست‌وزیری انتخاب می‌شود. استفان لوون، جمعه سوم اکتبر، کابینه خود را به مجلس معرفی کرد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.