نگاهی به ۱۱ دوره انتخابات ریاست جمهوری

عصر جنوب – asrejonoob.ir: نظام جمهوری اسلامی، استواری و پایداری خویش را مدیون حضور آگاهانه و پرشور مردم در عرصه های مختلف سیاسی است. ملت ایران با حضور پرشور خود در یازده دوره انتخابات ریاست جمهوری، اقتدار و همبستگی ملی را به نمایش گذاشتند.

ملت ایران پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تا کنون با حضور باشکوه خود در ۱۱ دوره انتخابات ریاست جمهوری، صحنه های زیبایی از مشارکت سیاسی را به نمایش گذاشته اند. ایرانیان که همواره در عرصه های گوناگون حضور آگاهانه ای را تجربه کرده اند در انتخابات ریاست جمهوری نیز پس از بررسی آرا و شعارهای نامزدهای متعدد از احزاب متفاوت با نگاه و بینش های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آنها آشنا شده و از میان این افراد، رییس قوه مجریه را برای تصدی پست ریاست جمهوری برگزیده اند.

هفت فرد تاکنون بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زده اند و اینک در آستانه برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، بار دیگر ملت ایران با حضوری تاثیرگذار منتخب خویش را برای دوره ای چهار ساله روانه پاستور می کنند تا ریاست قوه مجریه را به او بسپارند.

دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار می شود و به همین مناسبت، نگاهی به ۱۱ دوره انتخابات ریاست جمهوری که پیش از این در کشورمان برگزار شده است، داریم.

** نخستین دوره ریاست جمهوری
پس از پیروزی انقلاب اسلامی به منظور برگزاری نخستین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ۱۲۴ فرد نام نویسی کردند که پس از اعلام انصراف و استعفای برخی از آنها در نهایت ۹۶ نامزد در پنجم بهمن ۱۳۵۸ خورشیدی به رقابت با یکدیگر پرداختند.

این دوره از انتخابات با حضور افرادی همچون «ابوالحسن بنی صدر، احمد مدنی، حسن ابراهیم حبیبی، کاظم سامی، حسن آیت، صادق طباطبایی، صادق خلخالی، محمد مکری و صفر علی خلیلی» برگزار شد. در این دوره از انتخابات میزان مشارکت مردم ۶۷٫۴۱ درصد اعلام و از ۱۴ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۹۰۷ رای ماخوذه، ابوالحسن بنی صدر(رییس جمهوری معزول) با شعار «عدالت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی» و با کسب ۱۰ میلیون و ۷۵۳ هزار و ۷۵۲ رای به عنوان نخستین رییس جمهوری ایران انتخاب شد.

** دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری
دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از گذشت یک سال از آغاز جنگ تحمیلی و همزمان با عزل بنی صدر از ریاست جمهوری و فرار وی از کشور در دوم مرداد ۱۳۶۰ خورشیدی برگزار شد. در این دوره از انتخابات ۷۱ تن برای احراز پست ریاست جمهوری ثبت نام کردند که پس از بررسی های شورای نگهبان از میان آن ها تنها، صلاحیت چهار تن با نام های «عباس شیبانی، علی اکبر پرورش، حبیب اللّه عسگراولادی و محمدعلی رجایی» به تایید رسید.

میزان مشارکت مردمی در این دوره از انتخابات ۶۴٫۲۴ درصد بود و ۱۴ میلیون و ۵۷۲ هزار و ۴۹۳ رای به صندوق ها ریخته و در نهایت محمدعلی رجایی با کسب ۱۲ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۵۰ رای به عنوان دومین رییس جمهوری کشور برگزیده شد.

** سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری
محمدعلی رجایی در هشتم شهریور ۱۳۶۰ خورشیدی، به شهادت رسید و اینگونه نهاد مجریه رییس خود را از دست داد به همین دلیل بلافاصله سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. در این دوره از انتخابات، ۴۶ نامزد برای رقابت نام نویسی کردند اما شورای نگهبان تنها صلاحیت «آیت الله خامنه ای، سید علی اکبر پرورش، حسن غفوری فرد و سید رضا زواره ای» را تایید کرد.

این دوره با مشارکت ۷۴٫۲۶ درصدی و حضور ۱۶ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۷۱۵ شرکت کننده در ۱۰ مهر ۱۳۶۰ خورشیدی برگزار شد و آیت الله خامنه ای با کسب ۱۶ میلیون و هشت هزار و ۵۷۹ رای به عنوان سومین رییس جمهوری ایران، سکان هدایت قوه مجریه را بر عهده گرفتند.

** چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی شکل گرفت که پس از رییسان جمهوری اول و دوم، این نخستین بار بود که پس از مدت قانونی (چهار سال) انتخابات در کشور برگزار می‌شد. برای این دوره از انتخابات، ۵۰ نامزد تصدی پست ریاست جمهوری ثبت نام کردند که پس از بررسی های شورای نگهبان، سه تن «آیت الله سید علی خامنه ای، حبیب الله عسگراولادی و سید محمود کاشانی» امکان حضور در این رقابت‌ها را پیدا کردند.

میزان مشارکت عمومی در این دوره از انتخابات که در ۲۵ مرداد ۱۳۶۴ خورشیدی برگزار شد، ۵۴٫۷۸ درصد بود و از ۱۴ میلیون و ۲۳۸ هزار و ۵۸۷ آرای ماخوذه، آیت الله خامنه ای باز هم توانستند با کسب اکثریت آرا ۱۲ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۱۲ رای برای دومین بار متوالی به عنوان رییس جمهوری ایران انتخاب شوند.

** پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
انتخابات پنجم ریاست جمهوری با رحلت امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب همزمان بود و در این دوره از انتخابات ۷۹ داوطلب نام نویسی کردند که شورای نگهبان پس از رد صلاحیت ۷۷ تن از آنها، تنها بر صلاحیت «آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و عباس شیبانی» مهر تایید زد.

این دوره از انتخابات ریاست جمهوری در ۶ مرداد ۱۳۶۸ خورشیدی با میزان مشارکت ۵۴٫۵۹ درصد برگزار شد و ۱۶ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۵۶۲ تن پای صندوق های رای رفتند و پس از شمارش آرا، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی با دغدغه بازسازی کشور پس از هشت سال جنگ تحمیلی با کسب ۱۵ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۴۳۰ رای به عنوان پنجمین رییس جمهوری قانونی کشور بر مسند ریاست جمهوری ایران تکیه زد.

** ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
۱۲۸ داوطلب در ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کردند اما تنها «آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، احمد توکلی، رجبعلی طاهری و عبدالله جاسبی» برای احراز کرسی ریاست جمهوری با هم به رقابت پرداختند.

حضور ۱۶ میلیون و ۷۶۹ هزار و ۷۵۵ تن در پای صندوق های رای در ۲۱ خرداد ۱۳۷۲ خورشیدی، مشارکت ۵۰٫۶۶ درصدی را در این همه پرسی ثبت کرد و آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی با کسب ۱۰ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۴۶۷، برای دومین بار به عنوان رییس جمهوری ایران هدایت کابینه ششم را بر عهده گرفت.

** هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دومین روز از خرداد ۱۳۷۶ خورشیدی برگزار شد. این دوره از انتخابات با نام نویسی ۲۳۸ داوطلب ریاست جمهوری کلید خورد. شورای نگهبان در نهایت، صلاحیت «علی اکبر ناطق نوری، سیدمحمد خاتمی، سیدرضا زواره ای و محمد محمدی نیک(محمد محمدی ری‌شهری)» را برای رقابت با هم تایید کرد.

بر پایه اعلام وزارت کشور میزان مشارکت مردم در این دوره از انتخابات ۷۹٫۹۲ درصد و آرا ماخوذه را ۲۹ میلیون و ۱۴۵ هزار و ۷۴۵ رای بود و با پایان یافتن کار شمارش آرا، سید محمد خاتمی با شعار «جامعه مدنی» و «قانون گرایی، توسعه سیاسی و نهادینه کردن آزادی»، ۲۰ میلیون و ۱۳۸ هزار و ۷۸۴ رای را بدست آورد.

** هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۱۸ خرداد ۱۳۸۰ برگزار شد و ۸۱۴ داوطلب برای حضور در این رقابت ابراز علاقه مندی کردند که پس از بررسی های شورای نگهبان صلاحیت ۱۰ تن از آنها به تایید رسید تا مردم از میان آنها، یکی را به عنوان رییس جمهوری جدید انتخاب کنند و بدین ترتیب «سیدمحمد خاتمی، احمد توکلی، علی شمخانی، عبدالله جاسبی، سیدمحمود کاشانی، حسن غفوری فرد، سید منصور رضوی، سیدشهاب الدین صدر، علی فلاحیان و سیدمصطفی هاشمی طبا» با یکدیگر به رقابت پرداختند.

میزان مشارکت عمومی در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۶۶٫۷۷ درصد بود و ۲۸ میلیون و ۱۵۵ هزار و ۹۶۹ رای در شعب اخذ رای به صندوق ها ریخته شد و سیدمحمدخاتمی با شعار «فردای بهتر برای ایران اسلامی» و با ۲۱ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۵۲۱ رای برای بار دوم به ریاست جمهوری ایران رسید.

** نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
متولیان امر مقدمات برگزاری نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را با نام نویسی از یک هزار و ۱۴ تن از داوطلبان شرکت در این دوره فراهم آوردند اما از این تعداد در نهایت «آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی نژاد، مهدی کروبی، محسن رضایی، محمدباقر قالیباف و علی لاریجانی» با تایید شورای نگهبان و «مصطفی معین و محسن مهرعلیزاده» نیز با تشخیص مقام معظم رهبری برای احراز پست ریاست جمهوری با یکدیگر به رقابت پرداختند که با انصراف محسن رضایی از شرکت در انتخابات، هفت نامزد باقی مانده امکان حضور در این همه پرسی را پیدا کردند.

این دوره از انتخابات با حضور ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار و ۸۵۷ رای دهنده در ۲۷ خرداد ۱۳۸۴ خورشیدی و با مشارکت ۶۲٫۸۴ درصدی مردم برگزار شد که به دلیل به دست نیاوردن حد نصاب نیمی از آرا به وسیله هر یک از نامزدها، برای نخستین بار در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری، این انتخابات به مرحله دوم کشیده شد و محمود احمدی نژاد و آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی به دور دوم راه یافتند.

مرحله دوم انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری در سوم تیر ۱۳۸۴ خورشیدی با مشارکت ۵۹٫۷۶ درصد، برگزار شد و از ۲۷ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۹۳۱ رای ماخوذه، محمود احمدی نژاد با شعار «پول نفت باید سر سفره مردم دیده شود» پیروز و توانست با ۱۷ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۳۴ رای به عنوان رییس دولت نهم انتخاب شود.

** دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
۴۷۶ داوطلب با ثبت نام در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، علاقه خود را برای شرکت در این انتخابات اعلام کردند که پس از بررسی صلاحیت این افراد به وسیله شورای نگهبان، صلاحیت «محمود احمدی نژاد، میرحسین موسوی، محسن رضایی و مهدی کروبی» تایید شد.

انتخابات دوره دهم با حضور بسیار باشکوه مردم در ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد که میزان مشارکت ۸۴٫۸۳ درصدی را در این انتخابات رقم زد و از مجموع ۳۹ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۲۱۴ آرایی که به صندوق های رای ریخته شد، محمود احمدی نژاد با شعار «عدالت ورزی و مهرورزی» و کسب ۲۴ میلیون و ۵۹۲ هزار و ۷۹۳ رای برای دومین بار متوالی ریاست جمهوری ایران را بر عهده گرفت.

** یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با نام نویسی ۶۸۶ داوطلب کلید زده شد که در نهایت پس از بررسی شورای نگهبان، «حسن روحانی، محسن رضایی، سعید جلیلی، علی اکبر ولایتی، محمد باقر قالیباف، محمد غرضی، محمدرضا عارف و غلامعلی حداد عادل» به منظور رقابت برای پست ریاست جمهوری معرفی شدند که با انصراف عارف و حداد عادل، ۶ نامزد برای رقابت در انتخابات باقی ماندند.

این دوره از انتخابات با شرکت ۳۶ میلیون و ۸۲۱ هزار و ۵۳۸ رای دهنده در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ خورشیدی و با مشارکت ۷۲٫۹۴ درصدی مردم برگزار شد و حسن روحانی با شعار «اعتدال گرایی و تنش زدایی» و با کسب ۱۸ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۶۶۸ رای به نهاد ریاست جمهوری راه یافت.

اکنون ملت ایران بار دیگر در آستانه برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضوری آگاهانه و هوشمندانه و با انتخابی شایسته، اقتدار و همبستگی ملی را به نمایش می گذارند تا بدین وسیله زمینه توسعه و تعالی میهن خویش را با سپردن سکان قوه مجریه به دستان فردی توانمند و کارآزموده فراهم آورند.

این دوره از انتخابات بنابر گفته سیدسلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ خورشیدی برگزار خواهد شد و وزارت کشور و دیگر نهادهای متولی در این ارتباط با پیش بینی های دقیق برای برگزاری این انتخابات، تلاش دارند تا بستر لازم را برای شرکت گسترده تمام اقشار جامعه مهیا سازند.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.