بیکاری ۲۲ کارگر پیمانی فضای سبز شهرداری اهواز/ ناظر پروژه: پیگیر بازگشت کارگران هستیم

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: حدود ۲۲ کارگر تعدیلی فضای سبزمنطقه دو شهرداری اهواز از ادامه وضعیت بیکاری خود خبر می‌دهند با این‌حال ناظر عالی پروژه کمربند سبز اهواز بر پیگیری وضعیت اشتغال این تعداد از کارگران تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پایان خرداد ماه سال جاری، ۲۲ نفر از کارگران فضای سبز منطقه دو شهرداری اهواز که تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری در پروژه «کمربند سبز» مشغول کار هستند به دلیل عدم نیاز تعدیل شدند. کارگران از زمان اخراج تاکنون پیگیر بازگشت به‌کار خود هستند.

یکی از کارگران بیکار شده شهرداری منطقه دو اهواز در تشریح مشکلات خودبه ایلنا گفت: حدود ۴۰  نفر در پروژه کمربند سبز اهواز تحت مسئولیت پیمانکار مشغول کار هستیم که از این تعداد ۲۲ نفرمان از ابتدای تیر ماه سال جاری به دلیل عدم نیاز از سوی پیمانکار بیکار شده‌ایم.

او گفت: میانگین سوابق کار ما کارگران بیکار شده حدود ۸ سال است و در زمان تعدیل؛ دو ماه مزد و ۴ ماه حق بیمه پرداخت نشده، طلبکار بودیم.

به گفته این کارگر، کارفرمای شرکت پیمانکاری می‌گوید باتوجه به شرایطی که در شهرداری داریم به این تعداد نیروی کار نیاز نداریم و امکان بازگشت به کار کارگران تعدیلی فعلا وجود ندارد.

طبق اظهارات وی؛ باتوجه به اینکه شهرداری منطقه دو اهواز پیگیر مشکلات کارگران بیکار شده نبود، چاره‌ای جز مطرح کردن مشکلاتشان با مقامات بالادستی را نداشتیم بنابراین ناچار به برگزاری تجمع اعتراضی شدیم و در روزهای مختلف دست به اعتراض صنفی زدیم. آخرین تجمع ما در مقابل ساختمان استانداری، شهرداری و شورای شهر اهواز انجام شد که نتیجه‌ای دربرنداشت.

به گفته او؛ مسئولان شهرداری منطقه دو اهواز مدعی‌اند که هیچ مسئولیتی در قبال کارگران پیمانی «کمربند سبز» ندارند به همین دلیل جدا از موضوع تعدیل اخیر، پیگیر مطالبات مزدی و بیمه‌ای ما نیز نیستند.

یکی دیگر از کارگران بیکار شده پروژه کمربند سبز اهواز درخصوص پیگیری‌های قانونی خود و همکارانش گفت: تعدیل ما به صورت شفاهی انجام شده اما نامه ترک کار به ما نداده‌اند به همین دلیل از آن تاریخ تاکنون  در وضعیت بلاتکلیف قرار داریم و امیدواریم مجددا کارفرما ما را به کار سابق‌مان بازگرداند و به همین دلیل هنوز شکایتی را در اداره کار ثبت نکرده‌ایم.

به گفته وی؛ کارگران پیمانی کمربند سبز در سه ماهی که بیکار شده‌اند در جستجوی کار به واحدهای صنعتی و خدماتی زیادی مراجعه کرده‌اند اما به دلیل شرایط سنی که دارند تا این لحظه هیچ کاری برای آنها پیدا نشده است.

این کارگر شهرداری منطقه دو اهواز مدعی شد؛ یکی از دلایل تضییع حقوق کارگران شهرداری‌ها شانه خالی کردن پیمانکاران از زیر بار مسئولیت است. آنها بدون پرداخت مطالبات‌مان ما را هر زمان که دلشان بخواهد از کار بیکار می‌کنند و بدین ترتیب امنیت شغلی و معیشتی ما و خانواده‌هایمان به خطر می‌افتد.

او گفت: اخیرا شهرداری پیمانکار کمربند سبز را بدون تصفیه حساب با کارگران تغییر داده و جدا از آن شنیده شده پیمانکار جدید نیز قصد تعدیل شمار دیگری از همکاران فضای سبز را دارد.

به گفته این کارگر، کارگران تعدیلی وضعیت‌شان مشخص نیست و به‌رغم همه مشکلات هنوز تحت پوشش بیمه بیکاری قرار نگرفته‌اند. آنها نگران هستند با ادامه این وضعیت نتوانند برای مدت زیادی بدون درآمد زندگی کنند.

در این زمینه سعید جهانگیری (ناظر عالی کمربند سبز اهواز) با تایید ادعای کارگران فضای سبز گفت: پیگیر بازگشت به کار کارگران تعدیلی کمربند سبز هستم.

جهانگیری با بیان اینکه پروژه کمربند سبز از سالها پیش با هدف بیابان‌زدایی و مقابله با ریزگردها در شهر اهواز ایجاد شده است، افزود: بخش زیادی از درختان منطقه کمربند سبز بعد از گذشت ۴ تا ۵ سال به اندازه‌ای ارتفاع یافته‌اند که نیاز به نگهداری و مراقبت ندارند. به همین دلیل پیمانکار مربوطه اقدام به کاهش نیروی کار کرده است.

ناظر عالی کمربند سبز اهواز گفت: پیمانکار این پروژه اخیرا تغییر کرده و هنوز شروع به کار نکرده است. کارگران باید تحمل کنند. به محض آغاز کار پیمانکار جدید، نیمی از کارگران تعدیلی به کارشان بازخواهند گشت و برای مابقی کارگران باید تصمیم‌گیری کنیم و در نهایت در سایر پروژه‌ها به کار گرفته می‌شوند.

وی افزود: در حال حاضر فاز دو پروژه کمربند سبز اهواز برای اجرا نیازمند تامین اعتبار است. و در صورت شروع به کار از کارگران تعدیلی در اجرای این پروژه استفاده می‌کنیم.

مطالب پیشنهادی