لایروبی اروندرود بعد از ماه رمضان آغاز می شود

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: بر اساس توافق صورت گرفته بین رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر عراق، لایروبی اروند رود بعد از ماه مبارک آغاز می شود.محمد راستاد روز شنبه اظهار داشت: با توجه به اینکه تنها رودخانه قابل کشتیرانی کشور اروندرود است، یکی از توافقات در ملاقات اخیر سران ایران و عراق، لایروبی اروند رود بود.
وی افزود:بر این اساس، توافق با عراق برای لایروبی اروندرود در قالب پروتکل ۱۹۷۵ الجزایر بین ۲ کشور صورت خواهد گرفت که مستلزم بازگشایی دفتر همکاری‌های مشترک است که در قالب این دفتر، تمام عملیات لایروبی، ایمنی، راهنمایی کشتی‌ ها و سایر موارد به صورت مشترک انجام خواهد شد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور گفت: پیگیری‌ های برای لایروبی اروند رود از طریق وزارت امور خارجه شروع شد تا جلسات فنی را با طرف عراقی برگزار شود و مکانیزم ‌های نهایی برای بازگشایی دفتر همکاری، شروع شود.
راستاد با اشاره به اینکه با بازگشایی دفتر مشترک می‌ توان شاهد شروع عملیات لایروبی اروند رود بود، افزود: مطابق توافق رئیس ‌جمهوری و نخست وزیر عراق شروع عملیات بعد از ماه رمضان خواهد بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تمام تجهیزات سازمان بنادر آماده است تا بلافاصله بعد از بازگشایی دفتر مشترک، عملیات لایروبی را شروع کند، بر این اساس، اگر طرف عراقی در مذاکرات فنی به موقع حضور پیدا کند در زمان تعیین شده عملیات لایروبی را شروع خواهیم کرد.
اروندرود یکی از رودهای پهناور جنوب غربی ایران در استان خوزستان است. این رودخانه از ریزش رودهای دجله و فرات و بعد از آن کارون پدید آمده است. درازای این رودخانه در حدود ۱۹۰ کیلومتر است که در نهایت به خلیج فارس می‌ریزد.

مطالب پیشنهادی