از “سهام عدالت” چه خبر؟

عصر جنوب: میرعلی‌اشرف عبدالله پوری‌حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این سوال که آیا شایعات پیرامون سهام عدالت مبنی بر مالکیت دائمی دولت در شرکت‌های مشمول سهام عدالت صحت دارد یا خیر، گفت: قطعا چنین نیست و هیات وزیران در این باره سال ۸۹ مصوبه‌ای داشت مبنی بر اینکه تا زمان آزادسازی کامل سهام عدالت و واریز کامل اقساط آن، توسط دستگاه‌های تخصصی اداره شوند.
وی اظهار کرد: به دلیل عدم اجرای مصوبه دولت قبلی مبنی بر مدیریت شرکت‌های مشمول طرح سهام عدالت که بخشی از آن به مردم واگذار خواهد شد، بازخواست شدیم که چرا این مصوبه طی ۴ سال گذشته اجرا نشده است. رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه اکنون بخشی از سهام ۶۱ شرکت دولتی به طرح سهام عدالت اختصاص یافته است، گفت: باید از کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت بپرسیم چرا با وجود منع قانونی در شرکت‌های سرمایه‌پذیر دخالت و اعمال رای می‌کردند.
وی گفت: اعمال رای شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در شرکت‌های مشمول طرح، خلاف مصوبه هیات وزیران بود و دولت جدید تنها مصوبه قبلی را اجرا می‌کند. پوری‌حسینی با اشاره به اینکه کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت باید در سال ۸۹ با مصوبه هیات وزیران مبنی بر اعمال رای توسط دستگاه‌های تخصصی تا پیش از آزادسازی سهام اعتراض می‌کردند، گفت: این شرکت‌ها در سال ۸۹ هیچ اعتراضی به این مصوبه نداشتند و اکنون هم با اجرای این مصوبه اتفاق خاصی نخواهد افتاد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره آخرین مراحل آزادسازی سهام عدالت به خبرگزاری فارس گفت: اکنون اتفاق خاصی نسبت به یک ماه گذشته نیفتاده و تنها پیش‌نویس آماده شده توسط وزارت اقتصاد تقدیم هیات دولت شده است و پس از تبدیل به لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی برای سیر مراحل قانونی خواهد شد.

پوری‌حسینی افزود: فعلا این طرح در مرحله پیش‌نویس است و هنوز به لایحه تبدیل نشده و ایجاد صندوق‌های قابل معامله بورسی هم یکی از گزینه‌های پیش‌رو است. وی در پاسخ به این سوال که مزایده دو باشگاه پرطرفدار ورزشی از جمله استقلال و پرسپولیس سرانجام به کجا رسید، گفت: طبق وعده، آذرماه این دو باشگاه ورزشی را آگهی خواهیم کرد.
پوری‌حسینیدر پایان تاکید کرد: متاسفانه باشگاه پرسپولیس در ارائه صورت‌های مالی مشکل دارد و هیات مدیره شرکت گزارش‌های مالی را امضا نمی‌کند تا شفافیت ایجاد شود. وی گفت: تمام تلاش سازمان خصوصی‌سازی این است که درنهایت شفافیت، این دو باشگاه به بخش خصوصی واگذار شود.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.