تجمع کارگران پتروشیمی کارون با وعده پرداخت تا اول مهر خاتمه یافت

عصر جنوب: «با اتمام قرارداد پیمانکاری شرکت سنااندیشه در تاریخ ۳۱ /۰۴/ ۹۳ این شرکت پیمانکاری از پرداخت سنوات کاری سال ۱۳۹۲ کارگران خودداری کرد که این امر نارضایتی کارگران را در پی داشت / دلیل دیرکرد پرداخت سنوات سال ۹۲ این شمار از کارگران را تسویه نشدن صورت‌هزینه‌ها و همچنین دریافت نکردن چک ضمانت حسن انجام کار توسط کارفرمای اصلی (مجتمع پتروشیمی کارون) عنوان شده است».

کارگران مجتمع پتروشیمی کارون به‌دنبال عدم دریافت سنوات کاری سال ۹۲ خود صبح دیروز (شنبه ۲۹ شهریور) اقدام به برپایی تجمع اعتراضی کردند و پس از دریافت وعده پرداخت تا روز سه‌شنبه (اول مهر) موقتا به اعتراض خود خاتمه دادند. شنیده شده است نمایندگان کارگران با خاتمه اعتراض، امروز نیز در مورد مطالبات صنفی‌شان با کارفرما مذاکره خواهند کرد.

یکی از کارگران مجتمع پتروشیمی کارون که نخواست نامش فاش شود، در گفتگو با ایلنا اعلام کرد: صبح دیروز (۲۹ شهریور) ۲۰۰ تن از کارگران پتروشیمی کارون در اعتراض به دریافت نکردن سنوات کاری سال ۹۲  خود از شرکت پیمانکاری «سنااندیشه» (یکی از شرکت‌های پیمانکاری مجتمع پتروشیمی کارون) دست از کار کشیده و در محوطه مجتمع تجمع کردند. این تجمع تا ساعت ۱۴ دیروز ادامه یافت.

به گفته این کارگر پتروشیمی کارون، با اتمام قرارداد پیمانکاری شرکت سنااندیشه در تاریخ ۳۱ /۰۴/ ۹۳ این شرکت از پرداخت سنوات کاری سال ۱۳۹۲ کارگران خودداری کرد.

کارگر مجتمع پتروشیمی کارون در ادامه سخنانش افزود: «محمودی» رییس مجتمع پتروشیمی کارون و «مطهری» رییس اداره کار منطقه در میان کارگران حضور یافتند و به آنان قول دادند تا مشکلات‌شان به‌زودی برطرف شود.

وی در عین حال گفت: نماینده شرکت پیمانکاری سنااندیشه در گفتگو با کارگران معترض، دلیل دیرکرد پرداخت سنوات سال ۹۲ این شمار از کارگران را تسویه نشدن صورت‌هزینه‌ها (هزینه‌های حمل و نقل، البسه، رفت و آمد و…) توسط کارفرمای اصلی و همچنین دریافت نکردن چک ضمانت حسن انجام کار از مدیران مجتمع پتروشیمی کارون عنوان کرده است.

این در حالی است که «منصور لیاقت‌مهر» مسئول روابط عمومی مجتمع پیتروشیمی کارون در گفتگو با ایلنا اعلام کرد: این مجتمع پتروشیمی به‌تازگی (دیروز) نامه تسویه‌حساب سنوات کاری کارگران شرکت سنااندیشه را دریافت کرده است و قبلا هیچ مکاتبه‌ای با این دفتر انجام نشده بود.

این کارگر با بیان این‌که کارگران در سال‌های گذشته نیز شاهد این‌گونه تخلفات از جانب سایر پیمانکاران بوده‌اند، تصریح کرد: پرداخت نکردن بخشی از مطالبات کارگران به‌عنوان اهرم فشار پیمانکار در برابر کارفرمای اصلی است تا بدین حربه بتواند با ناراضی کردن کارگران به اهدافش دست یابند.

وی یادآور شد: کارگران پتروشیمی کارون با داشتن تجربه ای مشابه در گذشته وقوع چنین اتفاقی را حدس زده بودند، بنابراین طی مکاتباتی با رییس حراست و رییس بخش تعمیرات مجتمع پتروشیمی کارون در ماه های پیش تکرار استفاده از این حربه توسط پیمانکار را به مسئولان گوش‌زد کردند.

پرداخت معوقات سنوات کارگران تا روز سه شنبه 

در همین‌باره مسئول روابط عمومی مجتمع پتروشیمی کارون به ایلنا گفت: «محمودی» رییس مجتمع به کارگران وعده پرداخت  تا روز سه‌شنبه را داده است.

«منصور لیاقت‌مهر» افزود: رییس مجتمع از ۲۰ روز پیش نیز در پی تسویه حساب با شرکت پیمانکاری سنااندیشه بوده و حتی نماینده این شرکت با هزینه مجتمع کارون از تهران به منطقه اعزام شده است.

مسئول روابط عمومی مجتمع کارون با تایید این‌ موضوع که برخی از پیمانکاران با پرداخت نکردن مطالبات کارگران سعی در وارد آوردن فشار بر کارفرمای اصلی (پتروشیمی کارون) دارند، اظهار داشت: برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی سیستم پرداختی به‌نام «حساب مشترک» راه‌اندازی شده است تا با واریز علی‌الحساب به پیمانکاران در این حساب، آنان را مجبور به پرداخت مطالبات کارگران کنیم.

وی تصریح کرد: با ایجاد این حساب مشترک پیمانکار مجبور به ارائه آخرین صورت‌وضعیت شده و کارگران نیز در زمان معینی حقوق و دستمزد خود را دریافت می‌کنند.


 

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.