کاخ سفید طرح‌های «ضد برجام» را وتو می‌کند

عصر جنوب – asrejonoob.ir: کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که طرح‌های پیشنهادی جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا در ماه جاری که با کاهش تحریم‌های ایران منافات دارند وتو خواهند شد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرده که این طرح‌ها را در صورت ارائه وتو خواهد کرد.

جمهوری‌خواهان در ماه جاری سه طرح ‌تازه تنظیم کرده‌اند که تحریم‌های ایران را گسترش داده و مانع از نقل و انتقال‌های مالی بین‌المللی ایران و خریداری آب سنگین ایران توسط آمریکا می‌شود.

یکی از این طرح‌ها که به “قانون مسئولیت‌پذیری ایران” موسوم است، در واکنش به ادامه برنامه موشک‌های دوربرد و موضوع حقوق بشر در ایران مطرح شده و شامل تحریم‌های جدیدی می‌شود.کاخ سفید می‌گوید، این طرح‌ها توانایی آمریکا برای عمل به تعهدات خود در برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را از بین می‌برد.

کاخ سفید اعلام کرده است: «رئیس‌جمهور روشن ساخته که هرگونه قانونی که مانع از موفقیت در عمل به برجام شود را وتو خواهد کرد.»به گفته کاخ سفید، این طر‌ح‌ها دوباره تحریم‌های اقتصادی‌ را به میان می‌آورد که در ماه ژانویه در شروع اجرای برجام از میان برداشته شدند.

جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا در اوایل ماه جاری (ژوئیه ۲۰۱۶) طرحی را برای مسدود کردن فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران و محدود کردن اختیارات رئیس‌جمهور در عمل به کاهش تحریم‌ها تصویب کردند.

اوباما گفته است، در صورتی که آمریکا توانایی خرید آب سنگین از ایران را نداشته باشد، ایران توانایی بالقوه استفاده از آن در مصارف نظامی را پیدا خواهد کرد.

در همین حال نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا و چهار تن از دیگر رهبران ارشد دمکرات‌ها با طرح‌های تازه در مجلس نمایندگان آمریکا در رابطه با ایران مخالفت کرده‌اند. آن‌ها از هم‌حزبی‌های خود خواسته‌اند علیه این طرح‌ها رأی دهند.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.