روحانی: عده ای می‌گویند ما در سایه تحریم زندگی خوبی داشتیم؛ چرا آن را برهم زدید!

عصر جنوب – asrejonoob.ir: رئیس جمهور با انتقاد از افراد بدبین و بدگمان به مذاکرات هسته‌ای، گفت: ما می گوییم در سایه برجام به جای این که کشتی های بزرگ در ساحل کشور همسایه پهلو بگیرند و با قایق و لنج به ساحل ایران برسند و برای هر کانتینر ۷۰۰ دلار اضافه از جیب مردم پرداخت شود، می گویند ۷۰۰ دلار چیزی نیست ما در سایه تحریم زندگی خوبی داشتیم چرا زندگی خوب ما را برهم زدید؟

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت روز کارگر که در شرکت مپنا برگزار شد، افزود: روز احترام به کارگران وتقدیر از آنها وهفته کارگر را به شما کارگران عزیزی که برای ملت ودولت افتخار هستید، تبریک و تهنیت عرض می کنم.
وی ادامه داد: ایام، ایام سرور و تبریکات متعدد است و از طرفی بعثت پیامبرعظیم الشان اسلام(ص) که به ما یاد داد کار، عار نیست. کار، فخر انسان و سرمایه جاودانی بشریت است. کار، نیروی بزرگ حرکت جامعه به سمت تعالی است.

رییس جمهوری اظهارداشت: او به ما یاد داد در برابر کارگر باید سر تعظیم فرود بیاوریم و باید در کارهای ما نظم، انضباط، استحکام، دقت و صداقت باشد.

روحانی افزود: او به ما یاد داد کار دقیق انجام دهیم نه برای اینکه در خط کنترل عیب ما ظاهر نشود کار دقیق انجام می دهیم بلکه چون خدا را بالای سر خود در همه جا و همه چیز ناظر و حاضر می بینیم .

وی اضافه کرد: به این پیامبر بزرگ، مکتب بزرگ واسلام عزیز و قرآنی که در شب بعثت نازل شد و با فریاد «اقرا» جهانی را به حرکت درآورد و به ما گفت از راه علم باید به تعالی دست یابیم و گفت اگر می خواهید بر جهان سلطنت کنید و فخر داشته باشید، علم باعث قدرت و سلطه شما بر جامعه و جهان خواهد شد.

رییس جمهوری گفت: ما افتخار می کنیم به پیامبر وبعثت پیامبر(ص)، شاید هیچ روزی مهمتر و مبارک تر برای بشریت از روز بعثت پیامبر(ص) نباشد، همان که خدا در بعثت بر ما منت می گذارد.

روحانی همچنین افزود: ایام روز معلم که بر سر همه ما حق دارند و آنها راه را به ما نشان دادند، همراه زندگی و همراه دین را نشان دادند، تبریک می گویم.

وی اضافه کرد: به ملت بزرگ ایران به خاطر انتخابات شکوهمند و آنچه در هفت اسفند سال گذشته و دهم اردیبهشت امسال بهترین ها را پای صندوق آرا برگزیدند، تبریک می گویم و امروز خوشحالیم مجلس شورای اسلامی آینده ما، مجلسی که از خرداد شروع بکار می کند، ان شاءالله به حول وقوه الهی با هماهنگی بیشتر با دو قوه دیگر، دولت بتواند وعده هایی که به مردم داده است وعهدی که با هم در خرداد ۹۲ داشتیم به خوبی به مقصد برسانیم .

رییس جمهوری با اشاره به حضور پرشور بانوان در پای صندوق های رای و همچنین به عنوان نامزد انتخابات گفت: برای نخستین بار ۱۸ نماینده زن به مجلس شورای اسلامی راه یافتند. ما خوشحالیم در همه صحنه ها بانوان عزیز ما در تحصیل، کار، تلاش، کوشش، دنیای سیاست، دولت، مجلس و قوای مختلف و همه جا حضور دارند که این هم از آثار بعثت پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) بود که زنان را به صحنه آورد و گفت زن و مرد، عرب و عجم، کوچک و بزرگ، روستایی و شهری، سیاه و سفید هیچ کس بر دیگری امتیازی ندارد مگر به تقوا.

*با برجام سد بزرگی از پیش پای مردم برداشته شد

روحانی اظهارداشت: امروز پس از آن که یک سد بزرگ توسط ملت و با تلاش دیپلمات ها از پیش پای مردم برداشته شد و برجام راه را برای حرکت به سمت تعالی برای ملت ما باز کرد، آنگاه که می گفتیم پای میز مذاکرات می توان مشکل را حل کرد، بدبین ها و بدگمان ها می گفتند امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: آن روز که با ۶ قدرت جهانی توانستیم به توافق برسیم، باز هم بدبین ها و بدگمان ها گفتند که درست است به توافق رسیدیم اما این قابل اجرا نیست. آن روز، که به روز اجرا و برجام رسیدیم باز هم بدبین ها و بدگمان ها گفتند آنچه به شما وعده داده اند، عمل نخواهند کرد و شما در این مذاکرات به موفقیت نرسیده اید.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: چرا کار یک ملت بزرگ را کوچک نشان می دهید؟ این کار دولت نیست بلکه کار یک ملت بزرگ، قدرتمند و مقاوم است. این کار، کاری است که توسط همه مردم ما با هدایت های رهبر معظم انقلاب انجام گرفت و هر جا نیاز به تصویب بود برای بحث و بررسی ارجاع شد و از شورای عالی امنیت ملی گرفته تا مجلس شورای اسلامی کار انجام شد.

روحانی اظهارداشت: گفتیم که برجام را تصویب و اجرا کردیم. بدبینان گفتند در عمل برجام را نمی بینیم، اگر صادرات نفت و میعانات از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه به ۲ میلیون و ۳۰۰هزار بشکه رسیده، بدبینان گفتند این که چیزی نیست؛ دو برابر شده و تنها یک میلیون و ۱۰۰ هزار اضافه شده که مهم نیست.

وی ادامه داد: ما می گوییم امروز در سایه برجام برای نقل و انتقال پول دست شما باز شده که می گویند، این که مهم نیست. ما می گوییم در سایه برجام به جای این که کشتی های بزرگ در ساحل کشور همسایه پهلو بگیرند و با قایق و لنج به ساحل ایران برسند و برای هر کانتینر ۷۰۰ دلار اضافه از جیب مردم پرداخت شود، می گویند ۷۰۰ دلار چیزی نیست ما در سایه تحریم زندگی خوبی داشتیم چرا زندگی خوب ما را برهم زدید؟

*حضور مپنا در رقابت آزاد، غرور ملی است

رییس جمهوری ادامه داد: امروز روزی است که راه برای سرمایه گذاری خارجی باز شده است. ما نیاز به کار و تولید داریم اما تولید و کار بدون سرمایه و تکنولوژی امکان پذیر نیست و بدون اقتصاد دانش بنیان یک شرکت پرافتخاری به نام مپنا به وجود نمی آید.

روحانی گفت: اگر امروز به مپنا، کارگران، مهندسان و مدیران آن افتخار می کنیم به خاطر کار و تلاش، علم و دانش و فعالیت دانش بنیان و سرمایه گذاری در این سرزمین است. اگر مپنا امروز به عنوان غرور ملی ما محسوب می شود به خاطر آن است که در یک رقابت آزاد حضور پیدا کرده است.

وی با بیان این که یک شرکت بدون رقابت با جهان و قدرت های اقتصادی دنیا نمی تواند با غرور سرش را بالا بیاورد، افزود: مپنا امروز شرکت های عظیم و بزرگی همچون میتسوبیشی و هیتاچی را کنار گذاشته و با جنرال الکتریک و زیمنس رقابت می کند.

رییس دولت یازدهم گفت: ما به آن برقی افتخار می کنیم که نیروگاهش به دست ایران و کارگر ایرانی تولید شده باشد. مسافرت با آن قطاری برای ما لذت بخش است که لوکوموتیو آن توسط شرکت مپنا و کارگران ایرانی تولید شده باشد.

*بنگاه اقتصادی باید توان رقابت با دنیا را داشته باشد

روحانی ادامه داد: ما اقتصاد و بنگاه اقتصادی می خواهیم که توان رقابت با دنیا را داشته باشد تا ثروت کشور و درآمد بنگاه ها را افزایش دهیم و وضع کارگران را بهتر کنیم.

وی با تاکید بر این که باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم، متذکر شد: اگر نتوانیم با دنیا رقابت کنیم، نمی توانیم بازار صادرات منطقه و جهان را از آن خود کنیم و اگر نتوانیم بازار صادرات داشته باشیم، نمی توانیم بازار تولید را از لحاظ کمی و کیفی افزایش دهیم.

*تورم پایین به معنای تضمین توان و خرید خدمت کارگران است

رییس جمهوری با تاکید بر این که در طول ۴۰ سال گذشته توان اقتصادی کشور در حد تقاضا برای اشتغال نبوده است، گفت: همواره تقاضای اشتغال در کشور بالا بوده اما توان اقتصادی برای جذب نه تنها کارگر ساده حتی تحصیلکرده ها، کارآموختگان، صاحبنظران، متخصصان وجود نداشته و این عدم تقاضا، عدم امنیت را برای ما به وجود آورده است.

روحانی اظهارداشت: همانگونه که اقتصاد باید رقابتی باشد، کارگر هم باید بین چندین بنگاه برای اشتغال حق انتخاب داشته باشد. اقتصاد کشور باید حرکت کند و مردم به آینده امیدوار باشند. باید تورم روند کاهشی داشته باشد و آینده برای سرمایه گذاران روشن باشد. تورم پایین به معنای تضمین توان و خدمت خرید برای کارگران است.

* تورم را تا پایان سال تک رقمی خواهیم کرد

رییس جمهوری گفت: بسیار خوشحالیم که در دولت تدبیر و امید، حقوق کارگران و کارمندان از نرخ تورم بالاتر بوده است و این قدم بسیار مهمی است که این دولت برداشته است. در طول ۵۰ -۶۰ سال گذشته در برخی سال ها، تورم پایین آمده است اما متاسفانه یکی دو سال بعد دوباره تورم بالا رفته و یک مسیر ثابت کاهشی برای تورم در اقتصاد ما نبوده است.

روحانی یادآور شد: در این دولت، تورم مسیر کاهش مداوم و مستمر داشته است و روزهای نخست کاری دولت تدبیر و امید تورم بالای ۴۱ درصد بود و خوشبختانه شب عید ۹۴ به حدود ۱۵ درصد رسید. در سال ۹۴ که وضع اقتصادی همه کشورهای تولید کننده نفت بسیار بد بود، وضع اقتصادی ما خوب بود و در عین حال به مردم وعده دادیم که تورم کمتر از ۱۵ درصد خواهد شد که شب عید سال ۹۴ تورم ما به ۱۲ درصد رسید.

وی ادامه داد: امروز تورم ما طبق آمار و شاخص های مرکز آمار به ز یر ۱۱ درصد رسیده است و تا پایان سال تک رقمی خواهد شد.

* امسال را با هدفگذاری رشد ۵ درصدی آغاز کرده ایم

رییس شورای عالی اقتصاد اضافه کرد: اگر می خواهیم اقتصاد ما رو به پیشرفت باشد و کارگر ما امنیت فکری و شغلی داشته باشد، باید شاخص های کلان اقتصادی کشور در مسیر درست قرار گیرد. اقتصاد ما درست نمی شود مگر اینکه قدرت جذب سرمایه داشته باشیم که امروز این شرایط فراهم شده است.

روحانی یادآور شد: امروز از کشورهای مختلف، فقط روسای جمهور بهمراه معاونان خود به ایران نمی آیند بلکه ۵۰، ۱۰۰ یا ۲۰۰ شرکت مهم کشور خود را هم می آورند، با کارآفرینان داخلی ما جلسه می گذارند و قرارداد امضا می کنند.

وی با اشاره به سفر رییس جمهری قزاقستان به ایران گفت که در این سفر، بخش های خصوصی دو کشور ۵۳ سند امضا کردند. فردا رییس جمهوری کره جنوبی با تعداد زیادی از شرکت های این کشور به ایران می آید.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: ما امروز قدرت جذب فناوری داریم، یک روز باید دست دراز می کردیم و فناوری را می گرفتیم اما امروز این چنین نیست، ما فناوری های پیشرفته داریم و می توانیم برای ارتقای آن، فناوری های نو را جذب و در اختیار بگیریم.

روحانی خطاب به کارگران حاضر در مراسم اظهار داشت: خوشحالم امروز دیدارم با کارگران عزیز در شرکت دانش بنیانی همچون مپنا است. مپنا باید در زمینه ریل، لکوموتیوهای برقی و برقی کردن راه آهن قدم بردارد. من از این شرکت می خواهم کار خود را که در زمینه تجهیزات بیمارستانی آغاز کرده با سرعت ادامه دهد. ما دلمان می خواهد در آینده نزدیک دستگاه های سی. تی. اسکن و ام. آر. آی توسط کارگران ایرانی ساخته شود.

وی افزود: در سال ۹۵ شرایط کشور برای فعالیت اقتصادی از سال گذشته بهتر خواهد بود و امسال را با هدف گذاری رشد ۵ درصدی آغاز کرده ایم.گارگران عزیز! اگر بتوانیم تورم کاهنده را ادامه دهیم، رونق اقتصادی داشته باشیم و سرمایه داخلی وخارجی را جذب کنیم، می توانیم به افتخار بزرگ قدرت اقتصادی برسیم.

* ابراز خرسندی روحانی از انتصاب علی ربیعی بعنوان وزیر کار

رییس جمهوی با بیان این که ما در اقتصادمان رونق اقتصادی، تولید و جایگاه مناسب کارگران را می خواهیم، اظهار داشت: خوشحالم که شخصی را بعنوان وزیر کار برگزیده ام که از جوانی در کارخانه به کار و تلاش مشغول بوده است. رییس جمهور شما هم افتخار می کند که از دوران نوجوانی و تحصیل، سه ماه تعطیلی تابستان در دوران مدرسه و دبیرستان را به کار مشغول بوده است.

روحانی ادامه داد: کار افتخار و دست کارگر جایگاه بوسه پیامبر عظیم الشان(ص) است، بدون آنکه به برخی سخنان ناامید کننده توجه کنیم؛ متحد، منسجم و امیدوار به آینده روشن به کار وتلاش ادامه دهیم، دولت هم با همه توان در خدمت و پشتیبان شما خواهد بود.

رییس جمهوری گفت: اینکه توانسته ایم ۱۰ میلیون نفر عمدتا از کارگران و افراد حاشیه نشین را تحت پوشش بیمه قرار دهیم، گام مهمی برای رفاه مردم، قشر مستضعف و کارگر بود.

روحانی با تاکید بر اینکه تکیه دولت تدبیر و امید از لحاظ ایمانی و سیاسی به قشر کارگر است، اظهار داشت: ما روز به روز در مسیر پیشرفت کشور و ایران تلاش می کنیم و به آینده ای آباد و پررونق تر امید داریم.

بر پایه این گزارش، رییس جمهوری در این مراسم از تعدادی کارگر و واحدهای نمونه کارگری به نمایندگی از جامعه کارگری کشور تجلیل کرد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.