روحانی: به هر حال روزی سفارتخانه های ایران و امریکا باز خواهند شد

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در آستانه نخستین سفر اروپایی پس از برجام گفت: اگر آمریکا سیاست های خود را تغییر دهد و اشتباهات ۳۷ سال اخیر را اصلاح و از ملت ایران عذرخواهی کند، اتفاقات خوبی می تواند بیفتد.
به گزارش روزنو، روحانی که روز شنبه به دعوت ‘متئو رنتزی’ نخست وزیر ایتالیا به رم سفر می کند، در مصاحبه با روزنامه ‘کوریره دلاسرا’ پرشمارگارترین روزنامه ایتالیا در پاسخ به این سوال که ‘آیا شما تصور می کنید که روزی سفارت امریکا در تهران و سفارت ایران در امریکا گشوده شود’، گفت: به هر حال روزی این سفارتخانه ها باز خواهند شد. اما رفتارها مهم هستند و کلید این بازگشایی در دست امریکایی ها است.
وی افزود: اگر آمریکا سیاست های خود را تغییر دهد و اشتباهات ۳۷ سال اخیر را اصلاح کرده و از ملت ایران عذرخواهی کنند، اوضاع نیز تغییر می کند و می تواند اتفاقات خوبی بیفتد.
روحانی در پاسخ به این سوال که ‘توافق هسته ای به چه صورتی می تواند روابط میان ایران و امریکا را عوض کند؟’ گفت: توافق هسته ای یک چیز و روابط ما با امریکا چیز دیگری است. مسایلی که با آنها داریم از دراز مدت است و با پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد. هنوز نکات اصطکاک وجود دارند.
وی افزود: آمریکایی ها تمام تحریم ها را لغو نمی کنند بلکه تنها تحریم هایی که مربوط به برنامه هسته ای می شوند، لغو خواهند شد. بنابراین رابطه میان ایران و امریکا داستان دیگری است. اما روشی که با آن توافق هسته ای را اجرا می کنیم می تواند تاثیردر آینده داشته باشد.
وی گفت: اگر این توافق به خوبی اجرا شود، زمینه را برای تنش کمتر با امریکا ایجاد کرده و منجر به بوجود آمدن شرایط برای عصر جدیدی خواهد شد. اما اگر امریکایی ها به توافق هسته ای احترام نگذارند ، یقینا رابطه ما با آنها همانند گذشته باقی می ماند.
روحانی با اشاره به برجام گفت: ما مرحله مهمی را پشت سر گذاشتیم ، مرحله قانونی، اکنون مرحله اجرای توافقات را آغاز می کنیم. البته ما هنوز به روز باصطلاح implementation day (روز اجرا) نرسیده ایم (روزی که در آن ایران برنامه هسته ای را اصلاح کرده و غرب نیز تحریم ها را لغو می کند ).
طی این مدت اتحادیه اروپا، امریکا و سایر کشورهای ۱+۵ باید وظیفه خودشان را ایفا کنند. طوری که وقتی آن روز رسید، تمام تحریم های اقتصادی، بانکی و مالی لغو شوند. ایران به وظایف خود همزمان با اقدام طرف مقابل عمل می کند. ما هر دو در حال کار هستیم و فکر می کنم که تا پایان سال به این روز برسیم.
وی افزود: ما در انتظار گزارش آژانس هسته ای در خصوص مسایلی که هنوز باز مانده اند هستیم، ولی همزمان با نوسازی راکتور اراک به جلو می رویم. تمام ملت ایران با امید به روزی که تحریم ها لغو شوند، نگاه می کنند.
روحانی تاکید کرد: تعهد لازم این است که تحریم های جدیدی از سوی گروه ۱+۵ اعمال نخواهند شد. ما باید به توافقات احترام بگذاریم اما اگر امریکا یا سایر کشورها به تعهداتشان عمل نکنند ما نیز دلیلی برای عمل به آن نخواهیم داشت.
روحانی سپس با اشاره به سفر قریب الوقوع خود به رم اظهار داشت: از اینکه نخستین سفر خارجی پس از امضای توافق هسته ای به ایتالیا است، خوشحالم زیرا این کشور از مدت ها است که روابط خوب اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی با ایران دارد. ایتالیا برای مدتی حتی نخستین شریک تجاری ما بود. امیدوارم که سفر من به ایتالیا مرحله جدیدی از روابط را بگشاید.
وی افزود: رهبران ایتالیا همواره رفتاری معتدل در قبال ایران اتخاذ کرده اند و اکنون در شرایط جدید، ایتالیا می تواند برای ما یکی از شرکای بسیار مهم باشد. ما کشور شما را یک دوست در اروپا محسوب می کنیم.
مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.