رودخانه زهره و اراضی امیدیه قربانی سوء مدیریت ها شدند

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: داود علوی فرد گفت: بیش از یک دهه است بخش کشاورزی شهرستان امیدیه با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و در طول این خشکسالی رودخانه زهره که حدود ۱۵ هزار هکتار از اراضی امیدیه را سیراب می نمود رو به افول نهاده، طوری که در ۲ سال گذشته متأسفانه در مقطع ورودی شهرستان امیدیه کاملا خشک و بی آب گردیده است.

وی بیان داشت: اراضی حق آبه دار قدیمی این شهرستان در سطح ۱۵ هزار هکتار تبدیل به اراضی دیم و فاقد زراعت  شدند و این در حالی است که سوء مدیریت وزارت نیرو و عدم کنترل مصارف رودخانه در حوزه های بالادستی به ویژه استان های فارس و کهگیلویه مصوب این موضوع شده است.

علوی فرد عنوان کرد: احداث سد بر سرشاخه های این رودخانه و برداشت های بی رویه در طول مسیر و اجرای طرح های کلان کشاورزی در استان های بالادست بدون در نظر گرفتن حق آبه و یا تخصیص برای شهرستان امیدیه، علاوه بر کاهش شدید تولیدات کشاورزی، اشتغال جامعه روستایی این شهرستان را به شدت تهدید می نماید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان امیدیه اضافه کرد: در حال حاضر مهاجرت از روستاهای امیدیه به حاشیه شهرها شروع شده و چنانچه وزارت نیرو هرچه سریع تر تخصیصی از منابع آبی سد کوثر برای اراضی کشاورزی امیدیه در نظر نگیرد خسارت بسیار جبران ناپذیری به سرمایه های انسانی تولیدی این شهرستان وارد خواهد آمد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.