طرح بیمه‌بیکاری در خوزستان و ۴ استان دیگر اجرایی می شود

عصر جنوب/ asrejonoob.ir:  رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: طرح بیمه بیکاری که چند ماه در وزارتخانه مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است به زودی در پنج استان از جمله خوزستان اجرایی می‌شود.

کورش پرند گفت:  آموزش، بازاریابی و تولید از برنامه‌های ما برای تولید اشتغال است و به دنبال آن هستیم افرادی را که آموزش می‌دهیم به سرعت وارد بازار کار کنیم.

وی از برگزاری تور کارآفرینی در خوزستان خبر داد و اظهار داشت: همچنین آمادگی آن را داریم که حوزه آموزش، تولید، بازاریابی و فروش را به خوبی در استان اجرایی کنیم این موضوع باعث می‌شود که حداقل ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ شغل در خوزستان ایجاد شود.

وی تصریح کرد:‌ توانمندی‌ و ارائه آموزش‌های مهارتی برای روستاییان موضوع دیگری است که انتظار می‌رود به خوبی در استان خوزستان عملیاتی شود.

پروند گفت: توانمندسازی آموزش‌های مهارتی برای فارغ‌التحصیلان از برنامه‌های دیگر ما است و در این خصوص آمادگی همکاری با دانشگاه‌های پیام نور و شهید چمران اهواز را داریم.

وی عنوان کرد: بازاریابی، بازارسازی، برندسازی و بسته‌بندی چهار مرحله بسیار مهم پس از تولید هستند که اگر در کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ به آن توجه نداشته باشیم شکست خواهیم خورد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: اکنون سیستمی طراحی کردیم که قبل از تولید و بعد از تولید را به صورت سیستماتیک مدیریت کند و سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، خیرین و تعاونی‌ها عملاً از این سیستم استفاده می‌کنند.

وی افزود:‌ توان آن را داریم که تعدادی از کارآفرینان تهرانی را به خوزستان بیاوریم تا در همکاری کارآفرینان خوزستانی سیستم بازاریابی، تولید و فروش را به خوبی در استان عملیاتی کنند.

پرند در پاسخ به این پرسش که سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای تا چه اندازه در آموزش روستاییان موفق عمل کرده است، خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر ما با یک پدیده‌ای به نام حاشیه‌نشینی شهرها مواجه هستیم که سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در این خصوص آموزش خاص خود را دارد.

وی افزود: در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدیم که تعدادی از شهرنشینان ما روستایی هستند که به شهر کوچ کرده‌اند و اکنون دچار مشکلات شهری شده‌اند لذا راه حلی تحت عنوان توانمندسازی و ارائه آموزش‌های مهارتی برای روستاییان و مناطق مرزی با رویکرد اشتغال پایدار ایجاد کردیم که هدف اصلی ما توانمندسازی روستاییان است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: با توجه به اینکه جمعیت قابل توجهی از استان خوزستان روستایی هستند آمادگی آن را داریم که با مدل‌های جدیدی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را به روستاییان ارائه دهیم.

پرند گفت: ابتدا یک نیازسنجی آموزشی از طریق دهیاران و روستاییان به خصوص در حوزه کشاورزی از پایین به بالا انجام می‌شود و در انتها تیم کاری ما در مناطق حضور پیدا می‌کنند و نیازسنجی لازم را انجام می‌دهند.

وی اظهار کرد: تهیه استانداردهای آموزشی جدید روش دیگری در آموزش روستاییان است. منابع و استانداردها باید کوتاه و عملیاتی باشد تا نگرش و دانش افراد را بالا برده و به سرعت آنها را وارد عرصه کار کند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اظهار کرد: تربیت مربی و اجرای دوره‌های آموزشی مراحل دیگر طرح آموزشی در روستاها است که در نهایت منجر به اشتغالزایی در روستاها خواهد شد.

پرند تصریح کرد: در حال حاضر یک استراتژی خاص در نظر گرفتیم و با شعار دیپلماسی مهارت در حال حرکت هستیم و رسیدن به دپیلماسی انرژی، آموزش، اقتصاد و فرهنگ یکی از ابزارهای قدرت نرم برای جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

وی افزود: معتقدم در حوزه فناوری خودرو می‌توان صنعتگران خارجی را به کشور آورد و آنها را در جهت تولید خودرو آموزش داد که استان خوزستان با توجه به پتانسیل بسیار بالا و نزدیک بودن به کشور عراق به راحتی می‌تواند آموزش‌های مهارتی را در زمینه خودرو به این کشور ارائه کند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان عنوان کرد: بخش صنعت و حضور شرکت‌های نفتی در خوزستان یکی از موارد مهم و کلیدی به شمار می‌رود و با توجه به انعقاد ۱۵۰ تفاهم‌نامه به ارگان‌های مختلف می‌توانیم در این بخش شاهد عملکرد بسیار خوبی در خوزستان باشیم.

وی گفت: همچنین در بخش کشاورزی این پتانسیل در استان وجود دارد که شاهد اشتغالزایی خوبی باشیم.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.